Közélet

Csernobil „újratöltve” – Unaloműzésből gyújtogatás, majdnem katasztrófa

Csernobil „újratöltve” – Unaloműzésből gyújtogatás, majdnem katasztrófa

2020. április 26., vasárnap
Csernobil „újratöltve” – Unaloműzésből gyújtogatás, majdnem katasztrófa

Erdőtűz! A szűkszavú vészjelzés e hónap első szombatján pillanatok alatt végigfutott a csernobili tiltott zóna ellenőrzőpontjain. Hamar kiderült, hogy a sérült atomerőmű körül nem is csak egy, de három ponton ég az erdő. Vagyis gyújtogatás történt. A követező napokban aztán egyre-másra jöttek a hamis hírek arról, hogy a tűz végzetes nukleáris szennyeződést okozott. Szerencsére ebből semmi nem volt igaz.

Veszélyhelyzet éppen volt, de a lángok nem jutottak el a húsz kilométeres biztonsági övezet határáig; és bár kis mértékben emelkedett a háttérsugárzás, de az emberre nem veszélyes értéken maradt. Az 1986-os robbanásban megsérült atomreaktort megnyugtatóan védte a sugárzást gátló óriási szarkofág. A harmincnégy éve épp a mai napon bekövetkezett atomkatasztrófa előzménye egy kísérlet volt. Új eljárást teszteltek, de már az elején elkövettek egy hibát. Közelgett a munkásünnep, emiatt nem történhetett lemaradás, így váltott műszakban dolgozott a személyzet: mások kezdték, és mások fejezték be a munkát. Az előző nap kikapcsolták a vészhűtést, aztán a diszpécser újabb utasítására a reaktor még órákig hűtés nélkül üzemelt. A 4-es blokkban ekkor gőzrobbanás történt, amelyet újabb, immár nukleáris szennyezéssel járó robbanás követett. A riasztott tűzoltók, a vészelhárító kommandó, és munkások, mérnökök, katonák sokasága vette fel a küzdelmet a gyilkos erővel. Sokuknak még védőruhából is csak egy rossz darab jutott. A szovjet vezetők a távolból küldték bátorító üzeneteiket. A világhoz egy igaz szavuk se volt. Az első jelentések csak egy kisebb üzemi balesetről szóltak – pedig a történelem legnagyobb atomerőmű-katasztrófája zajlott. Az igazságot svéd tudósok hozták a nagyvilág tudomására.

A végzetes baleset a végítélet kezdetét jelentette a Lenin Atomerőmű fölött. Ez volt akkor a világ legnagyobb ilyen létesítménye, a szovjet energiaipar büszkesége. Működtetésére egy egész várost húztak fel pár év alatt, s oda ötvenezer embert telepítettek. Óvodák, iskolák, mozik, éttermek nyíltak, volt minden, ami a kényelmes élethez kellett. Aztán pár nappal a végzetes robbanás után mindez a múlté lett. Mindenki evakuáltak a háttérváros házaiból, és a harminc kilométeres körzetben élőket is kitelepítették. Százharmincezren váltak otthontalanná. A reaktorban tíz napig tombolt a grafittűz. A nukleáris felhő elárasztotta Európát. A szovjet pártvezetés elrendelte, hogy a Lenin nevét viselő létesítményt a sajtó csak csernobili erőműnek nevezheti, nehogy a katasztrófa árnyékot vessen Vlagyimir Iljics emlékére. A képmutatás másik példájaként a szovjet hadsereg vezérkari térképén a fertőzött Csernobil még 1991-ben is így szerepelt: „használaton kívüli úttörőtábor”. A balesetben elsőként harminc tűzoltó és erőművi szakember élete veszett oda. Négy helikopterpilóta a mentésben halt meg. A további áldozatok, a sugárfertőzésben meghaltak számát valószínűleg sosem tudjuk meg. A romokon több hónapig százezrek dolgoztak, sokan megfelelő védőöltözet nélkül – s az így szolgálatra kényszerített katonák és munkások sorsa ismeretlen. A halálozási adatokat és a kórházi dokumentumokat a szovjethatalom titkosította.

Pripjatyban, a szellemvárosban ma ember nincs, a házak között csak farkas, hiúz, vadló és jávorszarvas bolyong. A tiltott zóna egy részét a remények szerint néhány évtized múlva talán ismét lakhatóvá tehetik. Örökre néptelen marad viszont a terület majdnem fele. A halottak közül, ha igaz, csak egyetlen egy maradt temetetlen: a rangidős operátor, a harmincöt éves Valerij Hogyemcsuk. Az ő holttestét sosem találták meg. Hogy is találták volna, hiszen a beomlott reaktor zárta vasba a testét. A nagyon kései utódaink csak a felfoghatatlanul távoli jövőben találhatják meg hamvait és temethetik el tisztességgel: amikor a plutónium felezési ideje lehetővé teszi, hogy a szarkofág alatt a fém- és betontömeg legaljáig jutnak. Ez szakértők szerint – írd és mondd – 24 évszázad múlva lehetséges…

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.