Közélet

A Kakuszy-ház kálváriája és újjászületése

A Kakuszy-ház kálváriája és újjászületése

2019. július 23., kedd
A Kakuszy-ház kálváriája és újjászületése

1889. július 6-án adták át a Csaba utcai Kakuszy-házat, amely az egyetlen védett napsugaras homlokzatú ház Felsővároson. Az épület sorsa korábban sokáig kérdéses volt, állapota a 2000-es évekre kritikussá vált, végül állami tulajdonba került, felújították és a mai napig dicső módon gazdagítja környezetét.

A Kakuszy-házat a nagy árvíz utáni újjáépítési láz során építették Felsőváros külső peremén. A ház a szegedi jellegzetességnek számító napsugaras oromzattal épült. Az épület terveit 1889-ben Kakuszy István készítette. A város az építési engedélyt 1889. január 31-én állította ki, a műszaki átadására pedig fél évvel később, július 6-án került sor. A házat az építtető család használta egészen 1976-ig, akkor azonban a Magyar Népköztársaság műemlékké nyilvánította és megvásárolta azt. Az épület a rendszerváltás utáni zavaros jogi helyzetben az államot képviselő Kincstári Vagyoni Igazgatóságtól egy civil szervezethez, a Mozgáskorlátozott Fiatalok Rehabilitációs és Sportcentruma Alapítvány kezelésébe került.

Az alapítvány munkálatokba kezdett az épület udvarán, de csak a tervezett létesítmények alapjáig jutott. Az időközben tönkrement alapítványtól az épület kezelési jogát a Mozgáskorlátozottak Csongrád Megyei Egyesülete vette át. Az egyesület először irodává akarta alakítani a házat, de elegendő források hiányában végül nem tudták megvalósítani terveiket. A folyamatosan pusztuló műemlék állapota a 2000-es évek derekára kritikussá vált: 2005 telén a tető utca felőli része megrogyott, a cserepek az udvarra csúsztak, az épület fele fedél nélkül maradt. Három évvel később az épület részben leégett, de a napsugaras oromzat megmaradt.

2010-ben a Mozgáskorlátozottak Csongrád Megyei Egyesülete szeretett volna túladni az épületen, de a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő elzárkózott az időközben teljesen lepusztulttá vált műemlék visszavásárlásától. A Kakuszy-ház végül 2011-ben került vissza az állam tulajdonába. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. hozzákezdett a ház újjáépítésének előkészítéséhez. Miután elkészíttették a felújításhoz szükséges szakvéleményeket és megszerezték az építési engedélyt, 2014-ben elvégezték a rekonstrukciós munkálatokat, azóta az épület ismét dicső módon gazdagítja környezetét.

Méltatlan pusztulás

Korábban beszámoltunk arról, hogy a Liszt utcában található napsugaras ház hosszú idők óta elhagyatottan, lepusztultan várja, hogy bevégezze sorsát. A jellegzetes tetőt évekkel ezelőtt lebontották, de még így is maradt menteni való értéke az épületnek: az ablakok felett található oroszlánokat ábrázoló motívum nagyon ritka, különösen dombormű formában. Ifj. Szilágyi Árpád városvédő sajnálatosnak tartja, hogy az önkormányzat nem tesz semmit a ház megmentése érdekében.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.