Átadták a technológiai innováció, műszaki és mérnöki kutatómunka terén mutatott kiemelkedő teljesítményeket elismerő 2018-as Gábor Dénes-díjakat csütörtökön a Parlamentben, Budapesten.
A díjátadón Kövér László, az Országgyűlés elnöke kiemelte: minden hiteles, szakszerű és eredményes kezdeményezés, amely az innovációt segíti, nemzetstratégiai jelentőségű Magyarország számára. A Novofer Alapítvány által alapított, immáron 30. alkalommal átadott Gábor Dénes-díjban és életműdíjban 2018-ban összesen kilenc, köztük kettő határon túli magyar tudós, kutató és feltaláló részesült. Az elismerést az elmúlt három évtizedben összesen több mint kétszázan vehették át. A 21. században a világnak sok, jelenleg még megoldhatatlannak tűnő kihívással kell szembenéznie a klímaváltozástól a migrációs válságig, amelyek egy részét talán éppen a technológia segítségével lehet leküzdeni, más részéhez azonban gondolkodásunk megújítására van szükség, le kell számolni minden ideologikus, virtuális vagy naiv szemlélettel - mondta a házelnök. A tudományban és a politikában is az egyetlen eredményes út a valóságismeret és valóságtisztelet. Magyarország 2010 óta ezen az úton jár - fogalmazott Kövér László. Hozzátette: az elmúlt nyolc évben a magyar gazdaság talpra állt, és fenntartható növekedési pályára lépett, 2010 óta 36 százalékos a magyar reálbér-növekedés, idén várhatóan öt százalék fölött lesz a nemzeti össztermék növekedése, csökken az államadósság, és gyakorlatilag megszűnt a munkanélküliség. Jamrik Péter, a díj alapítója hangsúlyozta: egyre nagyobb szükség van a társadalmi szempontból is felelős innovációra, olyan eredményekre, amilyeneket egykor Gábor Dénesnek is köszönhetett a világ. Magyari-Köpe Blanka mérnök-fizikus a neurális hálózati rendszerek hatékony működéséhez szükséges nanoméretű rezisztív memória készülékek fejlesztésében végzett munkájáért, Kolozsváry Zoltán gépészmérnök az anyagtudomány, különösen a gáznitridálással végzett hőkezelés gyakorlati alkalmazása területén elért eredményeiért részesült külhoni Gábor Dénes-díjban. A Gábor Dénes-díj idei kitüntetettjei között van
Kónya Zoltán
, a Szegedi Tudományegyetem rektorhelyettese, aki a nanoszerkezetű anyagok, elsősorban nanocsövek- és nanokompozitok előállításáért és azok ipari alkalmazása területén végzett munkásságáért kapott elismerést.
(MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.