Közélet

Újra Szegeden a Horthy-egyetem pecsétje + FOTÓK

Újra Szegeden a Horthy-egyetem pecsétje + FOTÓK

2017. augusztus 2., szerda
Újra Szegeden a Horthy-egyetem pecsétje + FOTÓK
horthy_pecset001kf

Budapesten került elő egy numizmatikus hagyatékából a ritka tárgy. Csupán öt évig viselte a Horthy Miklós Tudományegyetem nevet a szegedi felsőoktatási intézmény a II. világháború alatt.

A fővárosban, egy éremgyűjtő hagyatékából került elő a Horthy Miklós Tudományegyetem pecsétje. A II. bécsi döntés után a Ferenc József Tudományegyetem visszaköltözött Kolozsvárra, ekkor jött létre a nagyobb részt régi tanárokból álló, de jogilag új intézmény Szegeden. „A Magyar Királyi Horthy Miklós Tudományegyetem jog- és államtudományi, orvostudományi, bölcsészet-, nyelv- és történettudományi és mathematikai és természettudományi karra tagozódik. A Magyar Királyi Horthy Miklós Tudományegyetemen gondoskodni kell a középiskolai tanárképzés és a gyógyszerképzés megszervezéséről is” – írta elő a felállításáról határozó

törvénycikk.

1940. november 11-én nyitották meg, amelyen

részt vett

a névadó

Horthy Miklós

kormányzó,

Teleki Pál

miniszterelnök, Szeged országgyűlési képviselője,

Serédi Jusztinián

bíboros-hercegprímás,

Hóman Bálint

vallás- és közoktatásügyi miniszter, a társegyetemek képviselői,

Klebelsberg Kunó

özvegye, egyetemi tanárok, valamint az egyetemi tanács tagjai élükön

Szent-Györgyi Alberttel

,

Tukats Sándor

főispán,

Pálfy József

polgármester. Az intézmény csupán öt évig viselte a kormányzó nevét, a II. világháború befejezésével átnevezték. Első rektora Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudós lett, de olyan ismert tudósok tanítottak a falai között, mint

Straub F. Brunó

biokémikus, az Elnöki Tanács utolsó elnöke, vagy

Jancsó Miklós

farmakológus.

Sándor János András

, a pecsétet a hagyatékban megtaláló műtárgykereskedő azt feltételezi a darabon található J. és M. monogram alapján, hogy talán az utóbb említett tudós hagyatékából származik. Hangsúlyozta, azért vásárolta meg, mert fontosnak tartja, hogy a pecsét Szegeden maradjon, hiszen a város múltjának része, a mai egyetem jogelődje a Horthy Miklós Tudományegyetem.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.