Kontraproduktív a Földközi-tengeren működő embercsempész-hálózatok elleni, Sophia elnevezésű európai uniós katonai művelet, a líbiai partokhoz közeli vizeken járőröző hajók jelenléte ugyanis bátorítja az Európába készülő bevándorlókat - közölte Theo Francken belga menekültügyi és migrációs államtitkár egy vasárnapi interjúban.
"Szerintem nem kellene meghosszabbítani a műveletet, mert kész őrültség az egész, nem logikus" - mondta az államtitkár a VTM flamand közszolgálati televíziónak. "Nem arról van szó, hogy ki kell-e menteni a migránsokat vagy sem, mert ki kell menteni őket. De ez csak bátorítólag hat rájuk, ami még több halottat eredményez. Ez szégyen Európára nézve" - fogalmazott Francken, aki szerint Belgiumnak ezért ki kellene vonnia a hajóját a misszióból. A belga védelmi minisztérium szóvivője arról tájékoztatta a La Libre Belgique című helyi lapot, hogy az ország kizárólag akkor marad részese a haditengerészeti műveletnek, ha a líbiai kormány engedélyezi, hogy kiterjesszék a missziót a part menti vizekre is. A művelet célja elsősorban az embercsempészek elleni küzdelem, a benne részt vevő hajóknak azonban gyakran migránsokat kell kimenteniük a tengerből. Sajtóhírek szerint az uniós külügyminiszterek hétfői ülésének napirendjén szerepel a misszió július 27-én lejáró mandátumának meghosszabbítása, névtelenséget kérő diplomáciai források azonban arról számoltak be, hogy Olaszország ennek a megvétózására készül, mert Róma szerint az egy ideje már inkább nehézséget, mintsem segítséget jelent. 2017 első hat hónapjában mintegy 85 ezer menekült és migráns ért partot Olaszországban, nagyjából ötödével több mint a tavalyi év azonos időszakában. Az érkezők többsége nigériai, bangladesi és elefántcsontparti, így rendkívül magas azok aránya, akiknek elutasítják a menedékjogi kérelmét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.