Közélet

Már döngicsélnek a szegedi füvészkertben a rovarok

Már döngicsélnek a szegedi füvészkertben a rovarok

2017. március 20., hétfő
Már döngicsélnek a szegedi füvészkertben a rovarok
fuveszkert04kf

A szokatlanul kemény tél után már látszanak a tavasz első jelei az SZTE Füvészkertben, sőt a téltemetők már el is virágoztak. A botanikus kertben már gőzerővel készülnek az évszak egyik legnagyobb eseményére, a Víz Világnapjára, s elindult a ritka löszgyepi növényfajok természetes állományainak megerősítése irányuló fajmegőrzési program is.

A váratlanul betörő és szokatlanul hideg tél komoly feladat elé állította a szegedi füvészkert dolgozóit, hiszen bár minden ősszel megteszik a szüksége óvintézkedéseket azért, hogy a növények ne fagyjanak el, ezúttal kiemelt figyelmet kellett fordítaniuk a hideget kevésbé tűrő fajok védelmére.

Németh Anikó

, a füvészkert igazgatója portálunknak elmondta, munkatársai szakértelmének köszönhetően sikerült megmenteni a nem őshonos növényeket, még a hideget kevésé toleráló kaméliák többsége is átvészelte a mínusz 20 Celcius-fokos estéket. A növényeket a lehullott levelekkel takarták, illetve az avart is ezzel fedték, hogy így melegítsék a talajt. A krókuszok már virágoznak, illetve a lombfakadás előtti növények is felébredtek már, mint a hunyor. A leánykökörcsinnek még 1-2 hét szükséges, de a Magyarországon őshonos erdei ciklámen is hamarosan megmutatja magát. A hosszú kopár tél után a cserjék sorában elsők között kezd virágozni a rózsaszín virágairól ismert korai bangita, és a sárgán virágzó húsos som. A megporzó rovarok már döngicsélnek körülöttük.

fuveszkert14kf

"Érdemes figyelemmel kísérni a tavaszt a füvészkertben, hiszen ősszel 5000 hagymás növényt ültettünk különleges botanikai fajokból. Tulipánok, krókuszok, kökörcsin, nárcisz és még sok egyéb növény várja, hogy megcsodálják őket" - folytatta az igazgató. A medvehagymák is megmutatták már magukat, előbújtak a levelek, így jellegzetes illatuk messze száll. Az újszegedi botanikus kert idén márciusban lépett be egy öt éves fajtamentő programba. A 67 millió összköltségű projekt célja, hogy a Körös-Maros Nemzeti Park térségében élő veszélyeztetett, ritka löszgyepi növényfajok természetes állományainak megerősítése. Összesen 82 fajról, 6 védett és 52 regionálisan veszélyeztetett növény érintett ebben, olyan mint a gumós macskahere, tavaszi hérics, szennyes ínfű, kék atracél, selymes boglárka, gór habszegfű, csuklyás ibolya vagy a pusztai meténg. Ez a fajta munka nem ismeretlen a szakemberek előtt, hiszen 2011-ben 32 növényfaj 5914 egyedét szaporították, s telepítették Nagykopáncs területén. "Nálunk nemcsak a Víz Világnapját ünnepeljük, hanem mondhatni a víz hetét tartjuk, amikor is iskolás és óvodás csoportokat várunk a füvészkertbe. Ezt a hetet a létfontosságú elemnek, a víznek szenteljük. Bemutatjuk az év halának választott harcsaféléket, s mivel szlogenünk idén is az, hogy "a kaktusz sem éhet víz nélkül", ezért az extrém szárazságtűrő fajoktól a vízi növényekig ismerkednek a gyerekek a növényekkel" - hívta fel a figyelmet Németh Anikó. A program nagyon népszerű a kicsik körében, a pedagógusok is szívesen választják a környezetismeret óra kiegészítőjeként. Olykor még a megye határain túlról is érkeznek diákok, hogy lássák a szegedi füvészkert csodáit.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.