Közélet

Felfüggesztették a kötelező előadás-látogatást az SZTE BTK-n

Felfüggesztették a kötelező előadás-látogatást az SZTE BTK-n

2016. szeptember 20., kedd
Felfüggesztették a kötelező előadás-látogatást az SZTE BTK-n
btk002kf

A felfüggesztéssel egy időben az EMMI-től kértek jogértelmezést. Korábban jelentős tiltakozás kísérte a hallgatók számára meglepetést okozó elhatározás bevezetését, de egyelőre ennek ellenére sem állítják vissza a korábbi szabályozást.

A

SZEGEDma számolt be először

arról, hogy e félévtől kötelezővé teszik az előadások látogatását a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának hallgatói számára. A probléma elsősorban nem azért jelentős, mert a hallgatók lusták bejárni a tanórákra, hanem a nem megfelelő koordináció miatt gyakran egy időpontban tartják a kollokviummal végződő kurzusokat, időnként egy hallgatónak akár három helyen lenne szükséges tartózkodnia (vagy rendelkeznie kellene

Hermione

időnyerő nyakláncával, ahogy egy hallgató találóan megjegyezte az egyik közösségi oldalon). A rossz anyagi helyzetben lévő egyetemisták, pedig gyakran csak úgy tudtak vállalni műszakokat diákmunkával, hogy azok részben az előadásokat is érintették. A szabályozással kapcsolatban még kiemelkedő tanulmányi eredményű diákok is fogalmaztak meg kritikákat. Az oktatók változó módon ítélték meg a döntést, többen kifejezték örömüket, mások inkább egyéb módszereket javasoltak volna a kurzusok népszerűbbé tétele érdekében. Egy professzor szerint szigorúbbak az előírások, mint a ’80-as években, ennek ellenére a hallgatói képviselet tudomása szerint gond nélkül elfogadta a tervezetet.

Patai Ádám

, az SZTE Egyetemi Hallgatói Önkormányzat (EHÖK) sajtófőnöke ezzel szemben korábban azt nyilatkozta, a BTK vezetése kezdeményezte az ötletet, “mindenképpen ragaszkodtak ötletükhöz”. Az eredeti tervek szerint csupán három hiányzást engedtek volna, ez a HÖK-kel folytatott tárgyalásokat követően hatra növelték.

btk003kf

A kari vezetés nevében

Gécseg Zsuzsanna

dékánhelyettes azzal indokolta a lépést, hogy „több oktatótól, sőt hallgatóktól is érkezett jelzés arról, hogy az elmúlt években drasztikusan esett az előadásokat rendszeresen látogató hallgatók száma. Több oktató arra is felhívta a figyelmünket, hogy az előadástól való távolmaradás kimutathatóan negatív hatással van az illető hallgató tanulmányi eredményére”. A dékánhelyettes azonban azt is hozzátette, módosítások következményeit folyamatosan monitorozzák, a tapasztalatok függvényében pedig szükség esetén finomítják a szabályozást. Erre már alig egy hónappal cikkünk megjelenését követően sor került, miután lapunk nyomán több országos médium foglalkozott a kérdéskörrel, majd az EHÖK is bejelentette: ha szükséges,

akár tüntetnek is az előírás miatt

. Végül szeptember 16-án

felfüggesztette

a tanulmányi és vizsgaszabályzat 8.1. pontjának kiegészítését

Szajbély Mihály

dékán. A kapcsolódó indoklás szerint a

Szabó Gábor

rektor által megbízott jogi szakértők nem tartották egyértelműnek a szabályozást, ezért a rektor jogértelmezést kért az Emberi Erőforrások Minisztériumától, habár nem merült fel kérdés abban, hogy a Kari Tanács szabályosan hozta meg a döntést. A dékán figyelmeztet is, ez nem jelenti a korábbi, megengedőbb tanulmányi ügyrend hatályba lépését, mert az is ugyanúgy lehet szabálytalan. A változásról a hallgatókat e-mailben tájékoztatták a hétfői nap folyamán.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.