Közélet

Székely tudományos kongresszust szerveznek 2017-ben

Székely tudományos kongresszust szerveznek 2017-ben

2016. augusztus 25., csütörtök
Székely tudományos kongresszust szerveznek 2017-ben

Székely tudományos kongresszust szerveznek 2017 áprilisában Székelyföldön, amelynek a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) ad otthont - jelentették be a szervezők csütörtökön Marosvásárhelyen.

Dávid László

, az EMTE rektora elmondta, hogy a Sapientia társszervezőként ad otthont a rendezvénynek. Kifejtette: az általa vezetett intézmény azért karolta fel a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) kezdeményezését, mert egy egyetemnek a tudományos eredmények mellett az is feladata, hogy szolgálja a régiót, amelyben működik és az ott élőket. A nemzetközi konferencia három nyelven, magyarul, románul és angolul fog zajlani.

Izsák Balázs

, a szintén társszervező SZNT elnöke elmondta: Székelyföld rendelkezik elegendő szellemi erőforrással, hogy saját gondjait megoldja, és felvázoljon olyan jövőképet, amely a régió minden lakosa számára elfogadható. Úgy vélte, a Sapientia lehet az a tudományos műhely, amely ezeket a szellemi erőforrásokat összefogja. Közölte: az 1902-es székely kongresszus hagyományához nyúlnak vissza, ezért az akkori első, valamint a 2002-ben megszervezett centenáriumi emlékülés után a jövő évi a harmadik székely kongresszus lesz.

Bakk Miklós

politológus, az EMTE kolozsvári karának főállású docense, a székely kongresszus főszervezője elmondta: klasszikus értelemben vett nemzetközi tudományos konferenciát szerveznek. Kifejtette: az 1902-es székely kongresszust is azért hívták össze, mert az Osztrák-Magyar Monarchia keretében Székelyföld leszakadó periféria volt, a lemaradás és a kivándorlás határozták meg kilátásait. "Székelyföld napjainkban is az erdélyi történelmi régiók között inkább leszakad, mint felzárkózik" - állapította meg a főszervező. Hozzátette: ahhoz, hogy ezt a folyamatot megállítsák, szükség van a modern regionalista elképzelések minden színtéren való megalapozására. A konferencia a tervek szerint átfogja a Székelyföldhöz kapcsolódó tudományágakat, és minden olyan kutató részt vehet, aki a régióról valamilyen releváns kutatást végzett. Rámutatott: a konferencia megszervezésével elindítható Székelyföld regionális tudományos stratégiájának a kidolgozása is. Céljuk a régió tudományos intézményei közötti együttműködés erősítése, hogy ezek minél több kutatási projektet fogalmazzanak meg és finanszírozást keressenek a kivitelezésükre - magyarázta Bakk Miklós.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.