Folytatódik a Mars téri piac parkolórendszerének cseréje, várhatóan a jövő hét második felétől már nem kézi nyugtát kapnak az autósok. Addig azonban a forgalmasabb piaci napokon hosszabb lesz a be- és kijutás a vásártérnél, míg a háttérben lévő jogvitát immár egy rongálás miatti feljelentés is „színesíti” az önkormányzati társaság és az elbontott rendszer üzemeltetője között.
„Gyakran nem működtek a sorompók és a jegykiadó automaták, nem kommunikált egymással a jegyautomata és a kiléptető, így rendre beszorultak a már fizető autósok. Volt, amikor naponta háromszor is tapasztaltunk meghibásodásokat” – sorolta
Németh István
, a Szegedi Városkép és Piac Kft. ügyvezetője, miért döntöttek úgy, hogy nem várják meg az idén augusztusi határidőt, amikor is lejár a szerződésük a T-Tech Kft.-vel, hanem új beléptetőrendszert építtetnek ki.
Ahogy megírtuk, úgy kezdődtek meg a bontási munkálatok, hogy nem értesítették erről előzetesen az üzemeltetőt, aki szerint jogtalanul távolította el a berendezéseket a piac, ezért rendőröket is hívott a Mars térre, és feljelentést is tett rongálás miatt.
Szalóki Tamás
, a T-Tech Kft. ügyvezetője nem osztja Németh István álláspontját, hogy a piac tulajdonát képeznék a berendezések, és arra is emlékeztetett, hogy cégük építette ki az optikai hálózatot is a Mars téren, amit az új rendszer működéséhez is használni fognak. A T-Tech vezetője vitatja, hogy olyan gyakoriak lettek volna a hibák, mint ahogy a piacvezető állítja és emiatt volt elkerülhetetlen a rendszer jelenleg zajló cseréje. Mint elmondta, átlagosan 1-2 hetente kaptak jelzéseket, például amiatt, hogy kifogyott a papír a jegykiadóból, vagy éppen azért, mert valaki nem megfelelő érmét dobott az automatába, és ezért az nem működött. Szalóki szerint azt is kellett volna jeleznie feléjük a Szegedi Városkép és Piac Kft.-nek, hogy még a szerződésük lejárta előtt le akarják őket cserélni, kiváltképp annak fényében, hogy a Polgári Törvénykönyv is a két fél együttműködési kötelezettségét írja elő, mely azt is tartalmazza, hogy kötelesek tájékoztatni egymást a szerződést érintő minden lényeges körülményről. Mint megtudtuk, már tavaly megpályáztatták az új fizetős parkolórendszer kiépítését, amit egyébként az önkormányzat cége, a RITEK Zrt. nyert el, a három pályázó közül ők adták a legkedvezőbb ajánlatot. Arra a kérdésünkre, hogy ezen a területen rendelkezik-e tapasztalattal a RITEK, illetve, hogy van-e referenciája, Németh István nem tudott válaszolni. Mindenesetre a 100%-ban önkormányzati tulajdonú társaság mintegy 16 millió forintból vállalta a társaság a rendszer kiépítését, az összeg tartalmazza a szoftver árát, a beléptető egységeket, amelyek a sorompókat működtetik, az automaták, továbbá a kamerák árát is. Egyéves garanciát vállal a RITEK, és havonta 100 ezer forintot fog kapni külön szerződés értelmében a karbantartásért. Németh István ígéri, egyszerűbb és gyorsabb lesz a be- és kilépésnél a jegykiadás, másrészt pedig rendszámfelismerő rendszer fog működni a lakossági parkolóban, illetve a belépőkártyákat is fel fogja ismerni. „Jövő héten kezdődik a tesztüzem, és várhatóan a hét második felében már élesben tud működni a teljes rendszer” – tájékoztatott az ügyvezető igazgató. Kérdésünkre Németh elmondta, hogy 2011-ben 9,5 millió forintos ajánlatot tett a T-Tech. „Ez azonban jelentősen emelkedett a különböző szerződés-kiegészítésekkel és átírásokkal, így 2014 végéig már mintegy 40 millió forintot fizetett ki a piac a társaságnak ezért a rendszerért. A tűzriasztó rendszert és a térfigyelő kamerákat is ez a cég szállította, amit most polgári peres eljárásban visszakövetelünk az összességében 88 millió forint” – tájékoztatott az önkormányzati cég vezetője. Azt, hogy a polgári peres ügyben mikor születik meg a bírósági döntés, nem tudni, Szalóki Tamás ezzel kapcsolatban annyit mondott, hogy ők másként számolnak, mint a piac, megítélésük szerint a T-Tech-en követelt 88 millió forintnál ők magasabb összeget fektettek be a Szegedi Városkép és Piac Kft. rendszereibe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.