Közélet

Meghallgatást tartott a Nemzetközi Büntetőbíróság a timbuktui mauzóleumok elpusztításának ügyében

Meghallgatást tartott a Nemzetközi Büntetőbíróság a timbuktui mauzóleumok elpusztításának ügyében

2016. március 1., kedd
Meghallgatást tartott a Nemzetközi Büntetőbíróság a timbuktui mauzóleumok elpusztításának ügyében

Meghallgatást tartott kedden a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) egy iszlám szélsőséges ügyében, akit azzal vádolnak, hogy 2012-ben részt vett az ősi mali város, Timbuktu páratlan műemlékeinek elpusztításában.

Ahmad al-Mahdi al-Faqi

az első olyan gyanúsított az ICC őrizetében, akit vallási vagy történelmi műemlékek megsemmisítésének háborús bűntettével vádolnak. A férfit, akit tíz timbuktui történelmi épület, köztük kilenc középkori mauzóleum és egy mecset ellen elkövetett támadás irányításával vádolnak, tavaly szeptemberben tartóztatták le és szállították át a nemzetközi igazságügyben kulcsszerepet betöltő bíróság hágai székhelyére. A vádat képviselő

Fatou Bensouda

"pótolhatatlan történelmi műemlékek lerombolásáról", valamint "teljes közösségek méltósága, identitása, vallása és történelmi gyökerei elleni szívtelen támadásról" beszélt a bírák előtt. A gambiai jogász a vádlott tetteit a szíriai Palmürában történtekhez hasonlította, ahol az Iszlám Állam nevű dzsihadista csoport fegyveresei ókori építményeket tettek a földdel egyenlővé. A fehér ruhát viselő al-Faqi a meghallgatáson kijelentette, megértette az ellene felhozott vádakat. A vádhatóság tájékoztatása szerint a férfi tagja volt az al-Kaidával kapcsolatban álló, Ansar Dine (Hit védelmezői) nevű szalafista csoportnak, amely 2012-ben Mali északi részét uralta. Az iszlám szélsőségesek tizennégyet leromboltak Timbuktu tizenhat mauzóleuma közül, valamennyi az ősi város nagy gondolkodóinak síremléke volt. "Sajnos akkoriban teljességgel lehetetlen volt megállítani a fegyveres csoportok pusztító őrjöngését és megvédeni ezeket a bámulatos és felbecsülhetetlen értékű épületeket" - mondta Fatou Bensouda. Hozzátette, al-Faqi "kezdeményező és elszánt" tagja volt a mauzóleumokat leromboló csoportnak, s az irányítás mellett fejszével és feszítővassal személyesen is részt vett a rombolásban. A hágai bírák a meghallgatáson arról döntenek, hogy az ügyészség rendelkezik-e elegendő bizonyítékkal a büntetőeljárás megindításához. A radikális milícia fegyvereseit francia katonai beavatkozással 2013-ban sikerült kiszorítani a térségből. A mauzóleumokat az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) közreműködésével azóta sikerült helyreállítani.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.