Közélet

Csehország mintegy száz katonát küldhet a NATO keleti-európai egységeibe

Csehország mintegy száz katonát küldhet a NATO keleti-európai egységeibe

2016. február 21., vasárnap
Csehország mintegy száz katonát küldhet a NATO keleti-európai egységeibe

Martin Stropnicky cseh védelmi miniszter nem zárja ki, hogy Csehország még az idén mintegy száz katonát küld a NATO újonnan alakuló kelet-európai egységeibe.

"Amennyiben a dandár kialakítása a terv szerint fog alakulni, és nekem meggyőződésem, hogy igen, akkor az idei második félévben ez nagyon valószínű" - jelentette ki

Stropnicky

a közszolgálati cseh televízió vasárnapi vitaműsorában. A miniszter kifejtette: a NATO gyorsreagálású erőként egy dandárnyi katonát, mintegy 5000 embert, kíván a közeljövőben elhelyezni a szervezet keleti szárnyán és hat új parancsnoki stábot létesíteni Litvániában, Lettországban, Észtországban, Lengyelországban, Romániában és Bulgáriában. A kérdést a négy visegrádi ország védelmi miniszterei is megvitatták, és most a terv megvalósításának a részletein dolgoznak.

Petr Pavel

, a NATO Katonai Bizottságának elnöke a cseh televízióban leszögezte: a NATO jelenlétének a szervezet keleti határain való megerősítése reagálás Oroszország Ukrajna-politikájára, és célja a NATO-tagállamok egységének demonstrációja. Stropnicky is úgy fogalmazott, hogy a NATO új egységei nem fogják semmiképpen sem veszélyeztetni Oroszország biztonságát, mert a konfliktus egyik félnek sem érdeke. A NATO keleti szárnya megerősítésének terveit véglegesen a szervezet júliusra tervezett varsói csúcstalálkozóján véglegesítik - jegyezte meg. Martin Stropnicky már február 10-én Brüsszelben közölte, hogy a visegrádi négyek komolyan mérlegelik egy közös katonai egység kiküldését a Baltikumba, és az a helyi országok katonáival együtt gyakorlatozhatna. "Egy századról beszélünk, amelynek tagjai bizonyos időközökben kicserélődnének" - idézte Stropnicky kijelentését a cseh közszolgálati hírtelevízió. A miniszter részleteket a V4-ek - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - elképzeléséről nem közölt. Ugyanakkor emlékeztetett: a három balti ország - Észtország, Lettország, Litvánia - a NATO és Oroszország közötti feszült viszony miatt már hosszabb ideje követeli, hogy a NATO állomásoztasson katonai egységeket területükön.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.