Közélet

A hidegháború lengyel szemüvegen keresztül – kiállítás nyílik a TIK-ben

A hidegháború lengyel szemüvegen keresztül – kiállítás nyílik a TIK-ben

2016. február 29., hétfő
A hidegháború lengyel szemüvegen keresztül – kiállítás nyílik a TIK-ben
tik_hideghaborus_kiallitas014kf

Budapestről, az ELTE épületéből érkezik az a hidegháborút bemutató lengyel tárlat, amely elsősorban a fiatalokat célozza meg. Száz tablón, fényképeken keresztül mutatják be azt a világot, amelyben a várva várt Nyugatot és a szovjet megszállás alatt álló Kelet-Közép-Európát szögesdrótok, falak, aknamezők választották el. A március elsején megnyíló vándorkiállítást március 12-ig tekinthetik meg az érdeklődők.

A figyelmesebb egyetemi hallgatók már felfigyelhettek arra, hogy egy új kiállítás érkezett a Tanulmányi és Információs Központba. A Lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete, a Lengyel Nemzet Sérelmére Elkövetett Bűntettek Felkutatására Létrehozott Bizottság és a Közoktatási Hivatal által összeállított tárlat a Hidegháború – Egy megosztott világ rövid története címet viseli. „Tavaly december 2-án mutatták be a kiállítást az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen, ehhez kapcsolódott egy konferencia, amelyen többen is részt vettünk Szegedről. Itt léptünk kapcsolatba a Lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete főigazgatójával, aki örömmel támogatta azt javaslatot, hogy egy ilyen jelentős vidéki egyetemi városba is elhozzák a kiállítást” – nyilatkozta lapunknak

Biernacki Karol

, a Magyar Nemzeti Levéltár Csongrád Megyei Levéltárának igazgatója, s egyben Lengyelország tiszteletbeli konzulja. Hangsúlyozta, a Szegedi Tudományegyetem vezetősége szintén pozitívan reagált az ötletre, s helyet biztosítottak a TIK-ben az anyag számára.

tik_hideghaborus_kiallitas006kf

A tárlat a hidegháború történetét mutatja be, de nem csak annak lengyeleket érintő részére koncentrál. „Zseniális képfelvételeket válogattak össze, a száz tabló minimális magyarázó szöveggel is tökéletesen bemutatja a korszak világát, láthatjuk a háborúk szenvedő alanyait, az elesetteket, a gyermekeket, de egyben a nagy konferenciákat, a politikai eseményeket is megismerhetjük” – mondta a konzul. Nem felejtkezik meg a kiállítás Kelet-Közép-Európa mellett a világ többi részéről sem, Vietnamtól az Egyesült Államokig számtalan ország megjelenik, olyan a történelemben fontos szerepet betöltő személyek mosolyognak vissza a képekről, mint

Reagan

, vagy

Gorbacsov

. Magyarország sem marad ki, hiszen a keleti blokk tagjai voltunk, s 1956-os forradalmárok hősiességére is felkapta az egész világ a fejét. Nem véletlen, hogy pont az ELTE-n és az SZTE-n mutatták be a tárlatot, mert elsősorban a fiatalabb generációt célozták meg, azokat, akik a hidegháború által megosztott világról már csak a tankönyvekből és szüleik történeteiből hallottak. A levéltár igazgatója ajánlja a középiskolásoknak, az egyetemistáknak, s azoknak a kiállítást, akik fel akarják idézni az akkori idők miliőjét.

tik_hideghaborus_kiallitas004kf

A Lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete nem csak vándorkiállításokkal járul hozzá az államszocialista rendszer megismeréséhez. Üldözik az 1989 előtt a lengyel nemzet ellen fellépő, bűnöket elkövető személyeket, csoportokat, tárolják, feldolgozzák és részben kutathatóvá teszik a „lengyel III/III-as” ügyiratokat, a titkosítás alól fel nem oldható dokumentumokat pedig zárolják, ez utóbbi nyilvánossá tételéről még folynak a viták. A tizenöt éve működő intézmény minta a magyar Nemzeti Emlékezet Bizottsága előtt is. 2016. március 1-jén, kedden 10 óra 30 perckor a Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi és Információs Központban nyitják meg a vándorkiállítást.

Szabó Gábor

, az SZTE rektora és

Pawel Ukielski

, a Lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete elnökhelyettese mond köszöntőt. Lengyel részről

Roman Kowalski

, a Lengyel Köztársaság rendkívüli és meghatalmazott nagykövete, magyar részről

Prőhle Gergely

, az Emberi Erőforrások Minisztériuma nemzetközi és EU-ügyekért felelős helyettes államtitkára nyitja meg a tárlatot. Ezt követően

Máthé Áron

történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökhelyettese tart rövid előadást, összefoglalja a kor jelentős eseményeit, rámutat a kiállítás jelentőségére. Az összeállítás bemutatását a Lengyel Köztársaság Budapesti Nagykövetsége és a Budapesti Lengyel Intézet is támogatta. A tárlatot a TIK kiállítási terében március 12-ig tekinthetik meg a korszak iránt érdeklődők. A belépés ingyenes.

Száz tablón, fényképeken keresztül mutatják be azt a világot, amelyben a várva várt Nyugatot és a szovjet megszállás...

Közzétette: Szegedma Hírportál – 2016. február 29.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.