Közélet

Czibere: 3600 fogyatékossággal élő ember hagyja el a szociális intézményeket

Czibere: 3600 fogyatékossággal élő ember hagyja el a szociális intézményeket

2015. december 1., kedd
Czibere: 3600 fogyatékossággal élő ember hagyja el a szociális intézményeket

A következő években mintegy 3600 fogyatékossággal élő ember hagyhatja el a nagy szociális intézményeket egy 2020-ig tartó, 36 milliárd forintos uniós program keretében - közölte a szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár egy keddi budapesti rendezvényen.

Czibere Károly

elmondta: a kitagolási programnak nem az a célja, hogy a régi nagy intézményekből kicsiket hozzanak létre, hanem az, hogy az uniformizált intézményi ellátás helyett személyre szabott szolgáltatásokat kapjanak az emberek. Emlékeztetett arra, hogy a kitagolási programban eddig 660 gondozott ember hagyhatta el az intézményt, és erre mintegy 7 milliárd forintot biztosítottak. A kitagolás lényege, hogy a fogyatékos emberek a gyakran több száz fős régi vidéki épületekből kisebb lakóotthonokba, lakásokba költöznek, jellemzően városi környezetbe, ahol munkát is vállalhatnak, és maguk intézhetik ügyeiket. Ezekben a 6-8 fős otthonokban az emberek - állapotuktól és önállóságuktól függően - részben önálló életet élhetnek; így van, ahol egy gondozó is a közösséggel él, és van, ahol csak rendszeres megjelenésre, felügyeletre, segítségre van szükség. Czibere Károly azt hangoztatta, a fogyatékossággal élő emberek és a családjuk számíthatnak a kormányra, nem hagyják, hogy magukra maradjanak a nehézségeikkel. Az államtitkár arról beszélt, a fogyatékos emberek ügye az egész társadalomé, nem csak az adott családé vagy a gondozó intézményé, és ennek a szemléletnek az ellátási formákban, szolgáltatásokban is meg kell jelennie. Arra hívta fel a figyelmet, a cél az, hogy a fogyatékos emberek értékteremtő, lehetőleg teljes, egyenrangú életet éljenek, és hogy ne a hiányaikra, hanem az értékeikre tekintsenek. A konferenciát a XII. kerületi Fejlesztő Napközi Otthon fennállásának 20. évfordulója alkalmából rendezték meg. A fogyatékosok nappali ellátását végző intézményt az önkormányzat az elsők között alapította az országban; az otthonban felnőtt korú, súlyos, értelmileg akadályozott, családban élő rászorultak ellátásáról gondoskodnak.

Pokorni Zoltán

(Fidesz-KDNP) kerületi polgármester, a konferencia védnöke arról beszélt, az önkormányzat szeretne egy új intézményt létrehozni, de nem mertek belevágni, mert még sok bizonytalanságot látnak a szabályozásban. Kiemelte, a fogyatékossággal élőknek és családjuknak hosszú távú kiszámíthatóságra, biztonságra, tervezhetőségre van szükségük. Utalt arra, hogy a fogyatékos fiatalokat nevelő családok egyik legnagyobb problémája az, mi lesz gyermekük jövője felnőtt korukban, ha ők majd nem tudják eltartani őket, vagy meghalnak. A polgármester arra kérte az államtitkárt, érje el, hogy erősebb garanciák és nagyobb biztonság álljon az ilyen intézménytípusok mögött, hogy a fenntartó önkormányzatok hosszú távon is biztosítani tudják szolgáltatásukat. A konferencia fővédnökségét Áder János köztársasági elnök felesége, Herczegh Anita vállalta, aki részt vesz majd a 20 éves intézmény ünnepi estjén a MOM Kulturális Központban.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.