A kereszténydemokraták szegedi székházában tartott konferencián az ókortól a brüsszeli döntésekig elemezték a migráció okait, tendenciáit, várható hatásait. A Csongrád megyei előadókon kívül Surján László, az Európai Parlament volt alelnöke is megszólalt.
A Kereszténydemokrata Néppárt Csongrád megyei és szegedi szervezete, valamint a Bálint Sándor Szellemi Örökségéért Alapítvány által felkért előadók eltérő szempontok szerint vizsgálták meg a migrációs kérdést.
Haág Zalán
a szegedi polgármester és a baloldal inkompetens válaszaira helyezte a hangsúlyt,
Miklós Péter
vallási és történelmi alapokon elemzett,
Póda Jenő
a biztonságpolitikai kihívásokat vette górcső alá,
Kalmár Ferenc
többek között a gazdasági aspektusokról beszélt,
Surján László
szerint kötelességünk segíteni Afrika szegényeit, de szülőföldjükön,
Balogh László
a politikai korrektség kommunikációját kritizálta.
A Keresztény Demokrata Néppárt szegedi elnöke és önkormányzati frakciójának vezetője szerint a migráció hatására az európai kontinens rég nem látott változások előtt áll akkor is, ha nem tudjuk, hogy a gyarmatbirodalmak felbomlásának újabb időszakáról beszélünk, vagy egy teljesen új korszakról. „
Botka László
, Szeged MSZP-s polgármestere szerint a város lakosságát egyáltalán nem zavarták a menekültek, nem is találkoztak velük az utcákon, hiszen a migránsoknak nem célországuk Magyarország” - idézte többek között ezt is a szegedi polgármestertől. Haág Zalán, aki úgy látja, hogy Botka a migrációt támogatja, fontosabb számára egy illegális határátlépő Fekete-Afrikából, mint saját szavazói. Kritikával illette az MSZP-s városvezetőt amiatt is, hogy miközben azt kommunikálja, hogy Szegeden csak áthaladnak a migránsok, a pártja uniós partnereivel a kvótarendszert támogatja, ami azt jelentheti, hogy a bevándorlók visszakerülhetnek ugyanide. Ötven napja nem kap választ arra, hogy mennyi költséget jelentett az önkormányzat számára a migráció, legyen szó a szemét összeszedéséről, vagy az illemhelyiségek kihelyezéséről. A jövőben azt is megkérdezi, hogy hány migránst fogadna be Szeged a kvótarendszer életbelépése esetén, hogyan oldaná meg képzésüket, milyen munkahelyeket teremtene számukra.
„
Krisztus
is vándorló tanító volt, minden keresztény hívő egyben vándorúton van” - mutatott rá Miklós Péter a KDNP megyei képviselője, a hódmezővásárhelyi Emlékpont igazgatója, aki a vallási hagyományok, civilizációk szempontjából kereste a migrációs nyomás létrejöttének okait. Mindhárom ábrahámi vallás – a judaizmus, a kereszténység, az iszlám – egy úthoz kötődő aktussal veszi kezdetét, elég csak a muzulmánok esetében arra gondolni, hogy
Mohamed
Mekkából átvonult Medinába. Közös az is mindhárom monoteista irányzatban, hogy elvárják tettekkel történő azonosulást a hívőktől. Magyarország a keleti kereszténység, a nyugati kereszténység és az iszlám találkozópontján fekszik, a magyar határtól délre, száz kilométerre már iszlám terület van – utalt Boszniára a történész. A migrációs jelenség sem újdonság, a középkorban Ibérián keresztül az arabok, az újkorban Magyarországon át a törökök érkeztek. A mostani migráció oka azonban nem az arab hódítási szándék, hanem a gyarmatosítás. Az első Európába érkező muzulmán bevándorlók a gyarmati adminisztráció tagjai, vagy katonák voltak, akik kevésbé találták helyüket az új, önállóvá vált államokban. Azóta kiderült a multikulturalizmus megbukott, az integráció nem sikerült. A legfőbb motiváció gazdasági, Magyarország tranzitország, a cél Nyugat-Európa. Minden oldal a saját érdekeit nézi, ezért nem engedhetjük meg, hogy a Közel-Kelet és Nyugat-Európa államai diktáljanak nekünk. Ezt a probléma nem hazánk, hanem az egykori gyarmattartók miatt alakult ki, nekik kell a felelősséget viselniük az eseményekért.
A migrációra, mint növekvő biztonságpolitikai kockázatra hívta fel a figyelmet Póda Jenő, a KDNP önkormányzati képviselője. Elmondta, egyesek migránsok, mások valóban menekültek, azonban nehézzé teszi a megkülönböztetést, ha nem működnek együtt a hatóságokkal, mert a genfi konvenciók betartása a bevándorlókra is vonatkozik, nemcsak az államra. „Tömeges jogsértés alakul ki, nem kérnek menekültstátuszt, pedig Magyarország biztonságos állam, nem várják meg a hatóságok döntését, ha mégis kérelmet adnak be, s a kötelező egészségügyi vizsgálatoknak sem vetik alá magukat. Ebből nem úgy tűnik, mintha a kultúránkhoz akarnának alkalmazkodni” - vélekedett a városatya. A környező országok – például Horvátország, Németország – a politikai kötöttségeik miatt bukdácsolnak Póda Jenő szerint. Ezzel szemben a magyar kormány megfelelő felhatalmazással rendelkezik, így tudja kezelni a helyzetet a társadalom folyamatos támogatásával. A kereszténydemokrata képviselő hangsúlyozta, ez a támogatás értékes, ezért meg kell őrizni.
„Az Európai Unió vezetésének az a feladata, hogy eldöntse, milyen Európát akarunk gyermekeink számára” - vélekedett Kalmár Ferenc, a Külgazdasági és Külügyminisztérium szomszédságpolitikáért felelős miniszteri biztosa. Két vélemény ütközik, a nyugat-európaiak szerint egymillió iszlám vallású bevándorló nem jelent semmit, míg a visegrádi négyek kiállnak amellett, hogy Európának kereszténynek kell maradnia. A V4-ek álláspontjával a nyugati elit nem szimpatizál, de a lakosság igen. „Ha tömegével jelenik meg egy speciálisan alacsony bérkategóriájú dolgozó tömeg Nyugat-Európában, akkor miért ruháznának be a cégek a földrész keleti felén?” - kérdezett rá a problémakör gazdasági aspektusaira a volt országgyűlési képviselő. Igaz, egyben kérdéses, hogy mennyi közülük valóban használható munkaerő, hiszen egyes adatok szerint legjobb esetben is húsz százalékuk rúghat labdába képzést követően a munkaerőpiacon. Ha az adófizetők pénzéből kitaníttatják a migránsokat, majd elhelyezik őket multinacionális cégeknél, az a gazdaság bújtatott támogatásának számíthat álláspontja szerint. Nyugat-Európa nem akarja megkülönböztetni a frissen érkező és az őshonos kisebbségeket, pedig Kalmár szerint nem lehet egy kategóriába sorolni az ezer éve itt élő székelyeket, s a határt most tiltottan átlépő szír családot. Baljós jövőt vetít előre, hogy Németországban több mint hatszáz atrocitás zajlott le a menekültek ellen...
„Az Európai Unió bonyolult módon tud csak cselekedni, míg egy nemzetállam akár egy nap alatt képes válaszolni a kihívásokra” - ezzel indokolta Surján László, az Európai parlament volt alelnöke, a KDNP egykori elnöke Brüsszel lassú reakcióját. Úgy látja, a jogállam kificamodott állapotba került, a II. világháború és az azt követő időszak keleti blokkjának a tapasztalatai azt mutatták, hogy a jognak az állammal szemben kell védenie az egyént, azonban arra nincs felkészülve ez a jogrendszer, ha az emberek – esetünkben az illegális határátlépők – tömegesen sértik meg a jogállamot. „Pató Pálkodásnak" tartja Surján, hogy az európai politikusok a bevándorlástól várják a munkaerő-nehézségek megoldódását. Ez csupán az esetben jelenthet választ, ha szabályozott, jelenlegi formájában csak ront a helyzeten, rövid távon még a migránsok munkába állása is csak negatív, mert jelenleg munkanélküliség van, tehát csak uniós állampolgártól vehetnek el helyet A volt elnök
Kertész Imrét
idézve aggodalmát fejezte ki, hogy a liberalizmus Európa pusztulását okozhatja, mert
Schuman
egykori francia külügyminiszter is úgy vélekedett, hogy „az egyesült Európa vagy keresztény lesz, vagy nem is lesz”. Komoly veszélynek tartja a szélsőséges pártok előretörését, amit nem szabad engedniük a középpártoknak, akár legyenek jobboldaliak, mint a KDNP, vagy felelős baloldaliak. Hangsúlyozta, ez nem jelentheti azt, hogy e pártok szélsőségesekké váljanak. „A bevándorlás nem emberi jog, a szülőföldön való boldogulás igen” - Surján László szerint, ez azonban nem értelmezhető úgy, hogy nem kell törődnünk a világ többi részével. Jelenleg kevés ember sokat birtokol, valamit tenni kell ezt már a pápák negyven éve szorgalmazzák. Magyarország, vagy a Vatikán túl kicsi ehhez, de szükséges leszögezni, hogy hazánk a világ gazdagabbik feléhez tartozik, ezért nem baj, ha segítjük a szegényeket. Ezért is tartja fontosnak, hogy az Afrika-alapba adunk, hiszen ezzel egyben magunkat is védjük.
„Az európai sajtó is felelős a kialakult helyzetért, évtizedek óta csak a PC (politikai korrektség – szerk.) jelenhet meg” - ezt fogalmazta meg szigorúan magánvéleményként Balogh László, a Közszolgálati Közalapítvány Kuratóriumának elnöke. „Ennek jegyében, ha valamely kisebbség tagját érte a támadás, rögtön közösség elleni fellépésről írtak, míg fordított esetben elhallgatták a származást, s amely újságíró mégis rámutatott, azt rasszizmussal vádolták” - vélekedett. Szerinte vagy ne törődjenek egyáltalán a származással, vagy mindkét esetben írják le, mert csak így lehetnek a sajtó munkatársai valóban korrektek. Úgy tapasztalta, az utóbbi pár hétig politikailag megrendelt cenzúra jellemezte az európai sajtót, ez mostanra oldódott, főleg az alternatív internetes hírforrások, a közösségi oldalak miatt. A migrációs hullámmal sokáig nem foglalkozott a sajtó, majd csak a humanitárius oldallal. Ez is fontos keresztényként, de nem az egyetlen szempont, főleg, hogy a sajtó egyes munkatársai tevékenyen beavatkoztak, igazgatták a migránsokat, a Keleti pályaudvarról induló menetnél sem véletlenül került előre a mozgássérült férfi és a kisgyermekek. Szerencsére azóta változás történt, elmozdulás zajlott le a kiegyensúlyozottabb tájékoztatás irányába.
A mostani migráció oka nem az arab hódítási szándék, hanem a gyarmatosítás - az illegális bevándorlásról rendezett konferenciát a szegedi KDNP. Részletek ITT: http://szegedma.hu/?p=588490
Szerző: Szegedma Hírportál, 2015. november 13.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.