Közélet

A PDSZ elnöke a strasbourgi bírósághoz fordul a nemzeti pedagóguskari tagság miatt

A PDSZ elnöke a strasbourgi bírósághoz fordul a nemzeti pedagóguskari tagság miatt

2015. október 19., hétfő
A PDSZ elnöke a strasbourgi bírósághoz fordul a nemzeti pedagóguskari tagság miatt

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke a strasbourgi bírósághoz fordul a nemzeti pedagóguskari tagság miatt, mert szerinte ellentétes az alaptörvénnyel és az európai uniós alapelvekkel.

Mendrey László

hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: a pedagóguskari tagság kötelezettsége sérti az egyéni döntési szabadságot, és szemben áll az alaptörvénnyel, amely azt írja elő, hogy a magyar állampolgárok egyéni döntésükkel bármilyen szervezet tagjai lehetnek, és értelemszerűen ki is léphetnek belőlük. Hozzátette: az európai uniós alapelvekkel egészen biztosan szemben áll a kötelező tagság. Kitért arra is: álláspontjuk szerint a kari tagság "diszkriminatív", hiszen az csak a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ alkalmazottjai és az önkormányzatoknál dolgozó pedagógusok számára kötelező, az alapítványi, egyházi iskolákban dolgozóknak csak ajánlott. Úgy fogalmazott, nem indokolták, hogy miért van szükség a Nemzeti Pedagógus Karra, amely csupán "a kormányzat kiszolgáló szervezete", és "alapvetően kiskorúnak nézi a pedagógusokat", főleg az etikai kódex bevezetésével. A PDSZ jogásza,

Nyitrai Károly

a sajtótájékoztatón közölte: egy jogi lehetőség maradt, az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak, az ehhez szükséges kérelem hétfőn elkészül. Emlékeztetett: a Nemzeti Pedagógus Kar köztestület, tehát a pedagógusok azonnal a tagjai lesznek, amint közalkalmazotti jogviszonyt létesítenek, a régebb óta a pályán lévő pedagógusok pedig az erre vonatkozó jogszabály hatálybalépésével, 2013. szeptember elsején lettek a kar tagjai. Kifejtette azt is, óriási különbség, hogy a pedagóguskarival szemben a szakszervezeti tagság választható, de még az ügyvédi kamarába való belépéshez is szükség van egy felvételi kérelemre, az sem történik automatikusan. Mendrey László elmondta: azért fordul Strasbourghoz, hogy megtudja, ki lehet-e lépni a pedagóguskarból. Ha megáll a beadványa, akkor kezdeményezni fogja a kilépést - tette hozzá. Közölte azt is, nincs anyagi kártérítési igénye, szimbolikus lépésről van szó, azt tartja fontosnak, hogy ez példát adjon a kollégái számára, és ráébressze az államot arra: a 21. században az Európai Unió közepén tiszteletben kell tartani a demokratikus minimumokat.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.