Közélet

Csehország és Szlovákia vasúti folyosót biztosítana a Németországba tartó menekültek számára

Csehország és Szlovákia vasúti folyosót biztosítana a Németországba tartó menekültek számára

2015. szeptember 4., péntek
Csehország és Szlovákia vasúti folyosót biztosítana a Németországba tartó menekültek számára

Csehország és Szlovákia kész fontolóra venni egy vasúti folyosó létrehozását a Magyarországról Németországba tartó migránsok számára, amennyiben Berlinnek és Budapestnek sikerül megállapodnia abban, hogy miként kezeljék a menekültáradatot - jelentette be a két ország belügyminisztere pénteken.

"Ha Németország ígéretet tesz rá nyilvánosan, hogy befogadja azokat a szíriai menekülteket, akiket egy másik európai országban regisztráltak, és nem küldi vissza őket, akkor készek vagyunk megnyitni egy folyosót, amennyiben Magyarország és Németország között is egyezség születik" - közölte

Milan Chovanec

cseh belügyminiszter, miután megbeszélést folytatott szlovák kollégájával,

Robert Kalinákkal

. A cseh és a szlovák belügyminiszter találkozójának legfőbb célja az volt, hogy megtárgyalják, milyen intézkedésekre lenne szükség, ha Magyarország nagy számú menekültet engedne ki Németország felé. Diplomáciai források szerint már korábban felmerült, hogy a legjobb lenne szabad vasúti folyosót biztosítani Budapest és Berlin között, de ennek feltétele, a két fél valamiféle megállapodása. Amennyiben a felek megállapodnak Prága és Pozsony készen áll egy ilyen korridor kialakítására. A cseh sajtó szerint Németország eddig nem nyilatkozott egyértelműen, és nem kérte egy ilyen vasúti folyosó megnyitását. Chovanec és Kalinák ugyanakkor újra elutasította a menekültek kötelező befogadási kvótáit, amelyeket az Európai bizottság javasolt. Egyaránt úgy vélték, hogy az ilyen kvóták értelmetlenek. "A kötelező kvóták nem oldanak meg semmit" - mutatott rá Chovanec. Hozzátette: a menekültek egyértelműen Németországba akarnak menni, és ezt nem lehet megakadályozni. "Számunkra a kvóták elfogadhatatlanok" - szögezte le Robert Kalinák. A miniszterek egyetértettek abban, hogy szigorítani kell a külső schengeni határok őrzését és határozott intézkedéseket kell foganatosítani az embercsempészek ellen. Ugyanakkor Európának segítséget kellene nyújtani a helyzet stabilizálásához azokban az országokban, ahonnan a migránsok érkeznek.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.