Közélet

A magyar szórvány napjává nyilvánítanák november 15-ét kormánypárti képviselők

A magyar szórvány napjává nyilvánítanák november 15-ét kormánypárti képviselők

2015. szeptember 28., hétfő
A magyar szórvány napjává nyilvánítanák november 15-ét kormánypárti képviselők

A magyar szórvány napjává nyilvánítanák november 15-ét fideszes és kereszténydemokrata országgyűlési képviselők, az erről szóló határozati javaslatot hétfőn nyújtották be a parlamentnek.

A parlament honlapján közzétett dokumentum rögzíti: az Országgyűlés a határon túli magyarság iránt viselt, az alaptörvényben rögzített felelősségnek megfelelve november 15-ét,

Bethlen Gábor

erdélyi fejedelem és magyar király születésének napját, a Magyar Szórvány Napjává nyilvánítja. A parlament felhívja az intézményeket, szervezeteket, és egyúttal felkéri a polgárokat, hogy a nemzet szerves részét alkotó szórvány magyarság támogatásának egy kiemelt napot szenteljenek, és idén november 15-től kezdve ezt a napot közösen, méltó keretek között ünnepeljék meg. A javaslat indoklásában felidézték, hogy a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) 2014. december 5-i ülésén azt a javaslatot tette, hogy az Országgyűlés november 15-ét nyilvánítsa a Magyar Szórvány Napjává, hiszen Erdély aranykorának legnagyobb fejedelme, Bethlen Gábor ezen a napon, 1580. november 15-én született a - ma már szórványterületen található - Hunyad megyei Marosillyén. Az erdélyi magyarság immár négy éve megünnepli ezen a napon a szórvány napját - jelezték. Kitértek arra is, hogy a nemzet fogyása a leggyorsabban a szórványterületeken zajlik, itt a legintenzívebb az asszimiláló hatás. A szórvány magyarság sajátos helyzete miatt különleges támogatási módszereket kíván meg, a határon túli tömbmagyarság szempontjaitól eltérőket - írták, hozzátéve: a magyar szórvány napja kiemelné ezeket - az olykor háttérbe szoruló - közösségeket, és kellő figyelmet fordítana a problémáikra. Mint hangsúlyozták: a mindennapi életben a szórványban élő magyarok sok esetben csak akkor és addig lehetnek magyar környezetben, amíg családi körben vannak, otthonaikból kilépve asszimiláló környezetbe lépnek át akár a Magyarországgal szomszédos, akár távolabbi országokban. A még megmaradt vagy újonnan létrehozott helyi, anyanyelvi intézményeiknek kiemelt szerepük van a magyar környezet fenntartásában.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.