Egy középkorú hölgy élcelődött ezzel, amikor este levitte sétáltatni kutyáját a Foka partszakaszra. Valóban, a Tisza vízhőmérséklete napok óta 27 Celsius-fok körüli Szegednél, ami már levegőhőmérséklet szempontjából is kellemes kora nyarat idéz. A fürdőzők örülnek, de hogyan alkalmazkodik a felmelegedéshez a folyó élővilága?
Soknak hangzik a 27 Celsius-fokos vízhőmérséklet, pedig a felmelegedés az egész országot érinti. Való igaz, hogy a Magyar Meteorológiai Szolgálat honlapján elérhető augusztus 11-i adatok szerint folyóink közül a Tisza produkálta a legmagasabb eredményt, tavaink így is rákontráznak a Szeged környéki mérésekre. A Balaton szintén 27, míg a Velencei-tó, a Szelidi-tó és a Lupa-tavak 28 Celsius-fokosak. Felmerül a kérdés: nem bolygatja-e meg a vizek élővilágát a közel 30 Celsius-fokos vízhőmérséklet?
Szalma Elemér,
a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Földrajzi és Ökoturisztikai Tanszék docensének jó tanácsa, hogy sose kételkedjünk a természet alkalmazkodóképességében. „A természetben nincs jó vagy rossz, csak más” – hozta
Felföldi Lajos
hidrobiológus idézetét mindazok megnyugtatására, akik úgy vélik, a napok óta tartó szárazság és a magyarországi vizek ilyen szintű felmelegedése jelentős károkat okozna például a halállományban.
A Kárpát-medence vizeinek élővilága több ezer év alatt alkalmazkodott a természet folyamatosan változó tulajdonságaihoz, így például a Balaton sekély tavi élővilága ahhoz, hogy a „magyar tenger” bizonyos időszakonként kiszáradhat, vagy a szikes tavaink, melyek esetében létfontosságú, hogy a víz eltűnjön. „1863-ban akkora szárazság volt Magyarországon, hogy még a Fertő tó is kiszáradt. Akkor azt mondták, sosem fog visszajönni, még egy falut is építeni kezdtek a közepére. Az öregek váltig állították, hogy idővel ismét víz lesz a Fertő tóban, végül nekik lett igazuk” – hozott egy érdekes nyári példát a múltból Szalma Elemér. A szakember úgy folytatta, 30 Celsius-fokos vízhőmérséklet a szikes tavak esetében fordul elő, folyóvizeknél nagyon ritka. „A Maros egyes szakaszain közelít ehhez az értékhez, a mélyebb részeken viszont hűvösebb. A természet folyamatos változását jól mutatja, hogy például Szeged területe évente 3 millimétert süllyed, vagy, hogy a Duna valamikor még a város alatt ért a Tiszába.” A Tisza vízfelszínét napok óta békalencse csúfítja a horgászok nagy bánatára. Az edényes növény gyorsan szaporodik az állóvizekben, ami jellemzően a víztározókból kerül a folyóba. A duzzasztás hozadéka ez, ami a mai napig vita tárgyát képzi a szakemberek körében, ugyanis egyesek szerint a békelencse megjelenése vízszennyezésnek is tekinthető. Egyrészt kellemetlen a fürdőzőknek, de ami nagyobb probléma, a békalencse és a rucaöröm nem képzi részét Tisza élővilágának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.