Börtönbüntetése kétharmadának letöltése után hazatért Szerbiába Nikola Sainovic volt szerb miniszterelnök-helyettes, akit súlyos háborús bűntények elkövetése miatt ítélt 18 év börtönbüntetésre a hágai Nemzetközi Törvényszék (NT) - közölte csütörtökre virradóra a belgrádi média.
Sainovic
Svédországban töltötte börtönbüntetését, és éjfél előtt érkezett stockholmi járattal a belgrádi repülőtérre. A híradások szerint Sainovic ügyvédje,
Toma Fila
azt mondta, hogy az NT méltányolta az elítélt jogi képviselőinek kérését, hogy engedje el büntetésének egyharmadát, és helyezze szabadlábra. "Nem fogok hős szónoklatokat tartani, és nem fogom azt mondani, hogy nyugodtan alszom és tiszta a lelkiismeretem, mert senki se aludhat nyugodtan, aki háborún ment keresztül. És én keresztülmentem rajta. Nem vagyok bűnös, de felelősnek érzem magam" - mondta megérkezése után újságíróknak a volt belgrádi politikus. A most 66 éves Nikola Sainovic a Milosevic-uralom bukása után másfél évvel, 2002. április 2-án adta fel magát a hágai törvényszéknek. A bíróság a Koszovó területén 1999 januárja és június közepe között elkövetett emberiesség elleni bűntények és a háború szabályainak és szokásainak megsértése miatt ítélte el 2009-ben első fokon 22 év, majd 2014-ben jogerősen 18 év szabadságvesztésre. Sainovicot öt másik magas beosztású belgrádi politikai, katonai és rendőri vezetővel, köztük
Milan Milutinovic
volt szerb elnökkel együtt állították a vádlottak padjára a koszovói háború idején elkövetett háborús bűntények miatt. A vádpontok között polgári személyek meggyilkolása, nemi erőszak, erőszakos kitelepítés, települések módszeres lövetése is szerepelt. Milan Milutinovicot felmentették a vádak alól. Az NT az esetek többségében a büntetés kétharmadának letöltése után szabadon engedi az elítélteket, ha úgy találja, hogy megbánást tanúsítottak és a börtönben nem volt rájuk panasz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.