Közélet

TBC-s esetek a Szegedi Tudományegyetemen - nincs ok a pánikra!

TBC-s esetek a Szegedi Tudományegyetemen - nincs ok a pánikra!

2015. július 20., hétfő
TBC-s esetek a Szegedi Tudományegyetemen - nincs ok a pánikra!
influenza03_gs

Két, egymástól független TBC-s esetet szűrtek ki a Szegedi Tudományegyetem hallgatói közül, egyikük a BTK-n tanul. Az eset kapcsán szűrővizsgálatra küldenek hallgatókat és oktatókat a fertőzés esetleges továbbterjedésének megelőzése érdekében. A BTK dékánja szerint nincs ok aggodalomra és a kormányhivatal népegészségügyi főosztálya is arról tájékoztatott, hogy a két eset nem függ össze, egy rendelet írja elő a kötelező szűrést ilyen esetekben.

Bakteriológiailag igazolt tüdő TBC-t állapítottak meg a szegedi universitas két hallgatójánál, egyikük a Bölcsészettudományi Kar hallgatója. Erről a Csongrád Megyei Mellkasi Betegségek Szakkórháza Tüdőgondozó Intézete értesítette az egyetem Védelmi Irodáját, majd a BTK dékánja,

Szajbély Mihály

levélben értesítette azokat a hallgatókat és oktatókat, akik érintkezhettek a hallgatóval, hogy vegyenek részt szűrésen. A szerkesztőségünk birtokába került levélben az olvasható, hogy legkésőbb szeptember végéig javasolt szűrővizsgálaton részt venniük az érintetteknek Szegeden. „A tisztiorvosi szolgálat szűrt ki egy hallgatót, aki elkapta a betegséget, és a Csongrád Megyei Mellkasi Betegségek Szakkórháza Tüdőgondozó Intézete arra kérte a kar vezetését, hogy csak azokat, akik közvetlen érintkeztek vele, azokat értesítsük arról, hogy vegyenek részt szűrővizsgálaton” – tájékoztatta hírportálunkat Szajbély Mihály, a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának dékánja. A dékán biztosított arról, hogy rendkívül alacsony a továbbterjedés lehetősége az egyetemi közegben. „Semmiféle veszély nincs, legalább nyolc-tíz órátkellene egy légtérben eltölteni a beteg személlyel ahhoz, továbbterjedjen a betegség, ami egy egyetemi előadáson nem valósul meg” – mondta el.

„Rutin biztonsági intézkedésről van szó, a tisztiorvosi szolgálat, az egyetem Védelmi Irodája és a BTK vezetése csak a kötelességét teljesíti” – szögezte le Szajbély Mihály.

Mivel a nyári szünet miatt az egyetem gyakorlatilag üres, a hallgatók többsége pedig még csak nem is tartózkodik Szegeden, ezért a kar nem tervez további óvintézkedést, azokat, akik a félév folyamán közös kurzuson vettek részt az érintett hallgatóval, azokat értesítették erről, és megadták nekik, hogy hol jelentkezhetnek a biztonsági vizsgálatokra, melyekre a bejelentkezés egyébként sem sürgős, mivel a tuberkolózis lappangási ideje akár három hónap is lehet. „Minden oktatót és hallgatót értesítettünk az esetről, a közvetlenül érintett hallgatók és oktatók pedig külön értesítést is kaptak, azonban az ő számuk sem haladja meg az ötvenet” – fejtette ki a BTK dékánja.

Két, egymástól független esetről van szó

Egy rendelet írja elő, hogy le kell szűrni azokat, akik érintkeztek a TBC-s betegekkel, ezért hívták be a hallgatók évfolyamtársait és az oktatókat – közölte a Csongrád Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának a vezetője,

Bosnyákovits Tünde

. „Egyik fiatal sem végzett karitatív tevékenységet, a BTK-n tanuló lánynak már hónapok óta voltak tünetei tudomásunk szerint, míg a fiút egy véletlen szűrték ki szakmai gyakorlata előtti egészségügyi vizsgálaton. Ezen adatok fényében kijelenthető, hogy a megbetegedéseknek nincs köze a migrációhoz” – szögezte le. A főosztályvezető kérdésünkre elmondta, mindkét fiatal magyar állampolgár, s mivel hazánkban minden újszülött megkapja a tuberkolózis elleni BCG-oltást 1954 óta, egyelőre nem tudható, hogyan fertőződtek meg. Ez az oltás a TBC kórokozója, a mycobaktérium által okozott gennyes agyhártyagyulladástól és egész testre kiterjedő TBC-től óvja meg a kisgyermekeket, a BCG-oltás azonban nem alkalmas a fertőzés terjedésének megelőzésére, illetve a felnőttkori tuberkolózis megakadályozására.

Mi a tuberkulózis (TBC, gümőkór)?

A tuberkulózis vagy elterjedt nevén TBC olyan idült fertőző betegség, melyet a Mycobacterium tuberculosis nevű baktérium okoz. Az

ÁNTSZ tájékoztatása szerint

a kórokozó nyálcseppek révén (köhögés) jut át egyik emberről a másikra, de fertőzött állat tejének fogyasztása is veszélyes lehet. A szervezet immunológiai állapotától függően a betegség alakulásának több állomása van. A tüdőbe bejutott baktériumok elakadnak a legközelebbi nyirokcsomókban, és ha a szervezet védekezőképessége jó, akkor ott betokolódnak, a nyirokcsomó elmeszesedik, gümő képződik. Ha az immunrendszer legyengül, például más betegségek, netán alkoholizmus vagy idős kor miatt, akkor a tokból kiszabadulhatnak a baktériumok, és a köpettel a külvilágba juthatnak. A környezetben élők ilyen módon fertőződhetnek. Előfordul, hogy a TBC baktérium elárasztja az egész szervezetet - az agyvelőt, a veséket, a tüdőt és a csontvelőt - és súlyos kórképhez, gyakran halálhoz vezet. Magyarországon 1953-ban közel 50 ezer megbetegedést észleltek, 1954 óta azonban minden újszülöttet oltanak TBC ellen, így csökkent az esetszám. Az elmúlt évben kevesebb, mint 1000 fő betegedett meg Magyarországon tuberkulózisban. Az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet adatai alapján az új TBC-s esetek száma az elmúlt 15 évben fokozatosan csökkent, 2000-ben 100.000 lakosra vetítve 35,8 új tbc eset (35,8 százezrelék) volt, 2014-re pedig az arány 9,1-re csökkent. Ennél is alacsonyabb a tbc előfordulása a 14 év alattiak körében, az ezredforduló óta folyamatosan 1 százezrelék alatti előfordulást regisztráltak.

Egymástól független megbetegedésekről van szó

Nincs összefüggés azok között a TBC-s megbetegedések között, amelyekről 2015. július 9-én

Makk László

a Szegedi Tüdőgondozó Intézet főorvosa tájékoztatta a CSMKH Népegészségügy Főosztályát. Azóta kiderült, az SZTE két egyetemi hallgatója nem ismeri egymást és önkéntesként sem segítették a migránsokat. A tüdőgyógyász szakember elmondása alapján az egyik egyetemi hallgató fertőződése már január, február hónapban megtörténhetett, a másik hallgató expozíciójának időpontja március hónapra tehető. A két hallgató megbetegedése egymástól független, egymással nem találkoztak, nem ismerik egymást, a SZTE más-más karára járnak. A fentiek értelmében a két eset egymással összefüggésbe nem hozható, járványügyi teendő tehát a kontaktok szűrésén kívül nincs. Kontaktnak minősül minden személy, aki a betegekkel huzamosabb ideig egy légtérben tartózkodott, mint például családtagok, hallgatótársak, egyetemi oktatók. A kontaktok körének meghatározásáért, a mellkasröntgen vizsgálatok elvégzéséért az illetékes tüdőgondozó felelős. A szűrővizsgálatok rendben mennek, eddig pozitív eset nem került kiszűrésre.

Két, egymástól független TBC-s esetet szűrtek ki a Szegedi Tudományegyetem hallgatói közülRészletekért KLIKK: http://szegedma.hu/?p=554430

Posted by Szegedma Hírportál on 2015. július 19.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.