Közélet

NGM: az IMF pozitív előrejelzései alátámasztják a kormány várakozását a gazdasággal kapcsolatban

NGM: az IMF pozitív előrejelzései alátámasztják a kormány várakozását a gazdasággal kapcsolatban

2015. április 14., kedd
NGM: az IMF pozitív előrejelzései alátámasztják a kormány várakozását a gazdasággal kapcsolatban

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) pozitív előrejelzései alátámasztják azt a várakozást, amire a magyar kormány maga is számít a hazai gazdaság 2015. évi teljesítményével kapcsolatban - vélekedett Balogh László, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkára a M1 aktuális csatornán kedd délután.

Balogh László

közölte: nem lepte meg az IMF előrejelzése, mert a valutaalap a világgazdaság globális fejlődésével kapcsolatban is felfelé javított saját korábbi előrejelzésén. Kiemelte: Magyarország esetében 0,4 százalékponttal emelte meg a gazdaság fejlődésével kapcsolatos várakozását a nemzetközi pénzügyi intézmény, az idei évben 2,7 százalékos magyar gazdasági növekedést vár az IMF, mint ismeretes, a magyar kormány hivatalos prognózisa az idei gazdasági bővülésre 2,5 százalék. Hozzáfűzte: a kormány hivatalos előrejelzése, azaz a 2,5 százalékos bővülésre vonatkozó számítás még akkor készült, amikor nem ismertük a 2014-re vonatkozó év végi számokat. A helyettes államtitkár a munkaerő-piaccal kapcsolatos riporteri felvetésre kifejtette: bár sok kritika elhangzik a közmunkával kapcsolatban, és az utóbbi időben ezek a kritikák már nem az IMF, hanem az Európai Bizottság részéről érkeznek, valójában 2014-ben az újonnan teremtett munkahelyek több mint kétharmadát már a versenyszféra adta, egyharmaduk volt az, ami a közmunkából származott. "Tehát az a tétel, hogy az új munkahelyek nagyobbik részét mesterségesen a közmunkaprogram hozza létre, egy év óta már gyakorlatilag nem áll fenn" - mondta. Arra a kérdésre, hogy a Morgan Stanley elemzőház az IMF-nél lényegesen kedvezőbb adatokat közölt, elmondta: a különbség a számítási módszertanból adódhat. Utalt arra, hogy nyilvánvalóan van egy csomó feltételezés a növekedéssel kapcsolatban, az biztos, hogy az IMF és Morgan Stanley tartósan alacsony olajárakkal, és valószínűleg a forint viszonylag erős pozíciójával is számol. Az eurózónából pedig, ahol 0 közeli az infláció, ez az alacsony infláció az erős forinton keresztül is "importálódik" az országba. Az alacsony inflációs nyomás hatása eltérő lehet a különböző számítási modellekben - mutatott rá. Balogh László végezetül hangsúlyozta: a magyar kormány általában konzervatívan számol, óvatos becsléseket végez. Az alacsony olajárat a magyar kormány is olyan tényezőnek tekinti, amely a gazdasági növekedést - a korábbi elképzelésekhez képest - erősebben fogja javítani.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.