Fontos megmutatni a cigány és a magyar kultúra közötti sok átfedést és a közös értékeket, ezt pedig a széles társadalmi összefogással lehet a leghatékonyabban megtenni - mondta a Cigánykerék fesztivál szerdai gálaestjén a kultúráért felelős államtitkár.
Hoppál Péter
felkiáltójelnek nevezte a nemzetközi roma naphoz kapcsolódóan megrendezett fesztivált, amely "a kultúra nyelvén szól az együttélésről, egymás megismeréséről és a kulturális önazonosságról". Az Emberi Erőforrások minisztériumának (Emmi) államtitkára kiemelte: a kulturális alapellátáson keresztül kell esélyt és lehetőséget biztosítani azoknak a tehetséges fiataloknak, akik nehéz sorsú családban vagy hátrányos helyzetű országrészben születtek, hogy "az egész közösség számára, valamint saját örömükre kibontakoztathassák tehetségüket". "A Cigánykerék fesztivált azért rendeztük meg először 2013-ban, hogy a magyarországi romák kultúráját értékként állítsunk hazánk valamennyi polgára elé" - emlékeztetett az Emmi társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkára.
Langerné Victor Katalin
úgy vélte, a kultúrát meg kell élni, részt kell venni benne, és minél nagyobb teret kell adni annak, "ami nemzeti kultúránk része, nem befogadott, hanem a miénk". A Cigánykerék – Roma Értékek Fesztivál programjai bepillantást nyújtanak a cigányság mindennapi életébe, valamint a kultúrán keresztül igyekeznek közelebb hozni egymáshoz a különféle nemzetiségeket. A fesztivál látogatói megismerkedhetnek a magyarországi roma kultúra sokszínűségével és egyediségével. A Magyarság Házában megrendezett gálaesten színpadra lépett a Romengo Együttes,
Székely Márk
versmondó,
Farkas András
operaénekes,
Balogh Károly
táncos és a Csángálló zenekar,
Nyári Oszkár
színész,
Kiss Zoltán
, a Virtuózok című műsor egyik fellépője, a Romano Glaszo, a Gandhi Gimnázium hagyományőrző csoportja, valamint a Mohácsi Roma Varázs Tambura zenekar. A gálaesthez kapcsolódóan kiállítást szerveztek három fiatal kortárs képzőművész,
Raatzsch Jenő André
,
Kállai András
és
Kállai Henrik
szobraiból, grafikáiból és festményeiből. A Cigánykeréknek 2013-ban a MOM Kulturális Központ, 2014-ben az Akvárium Klub adott otthont.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.