Húszezer magyar méhész munkájának eredménye, hogy az ország világszerte ismert és elismert kiváló mézeiről, a méhészet hosszú ideje a magyar agrárium egyik legsikeresebb ágazata - jelentette ki a földművelésügyi miniszter hétfőn Tiszafüreden, a tiszaigari API-GAR Szociális Szövetkezet új mézüzemének átadásán.
Fazekas Sándor
kiemelte: a magyar méhészek 1,1 millió méhcsaláddal évente 22-24 ezer tonna mézet állítanak elő. Ennek több mint háromnegyedét exportálják, 95 százalékban a nyugat-európai piacokra. Az unió mézkereskedelmének 40 százaléka Magyarországról származik, a mézexport éves árbevétele 60 millió euró körüli – tette hozzá. Közölte: fontos, hogy a jó minőségű magyar méz közvetlenül jusson a piacokra és a termékek csomagolásában, illetve feldolgozásában is versenyképesek legyünk a nemzetközi piacokon. A tárcavezető rámutatott: világviszonylatban Magyarországon a második legnagyobb a méhsűrűség. "Ez azt jelzi, hogy az emberek nálunk szeretik ezt a tevékenységet, értenek hozzá és látnak benne perspektívát" fogalmazott. Megjegyezte, hogy a méhészet nem csak munka, de szenvedély és alkotási lehetőség is. Tájékoztatása szerint a magyar méz legjelentősebb felvevőpiaca jelenleg Németország, Franciaország, Olaszország és Nagy-Britannia. Emellett az elmúlt néhány évben a honi fogyasztás is hétszeresére nőtt, mellyel lassan felzárkózunk az uniós átlaghoz. Fazekas Sándor szólt arról is: a tárca célja az ágazat termékeinek további népszerűsítése, hiszen "ezek évszázadok alatt az ételektől a gyógyszereken át a kozmetikumokig szervesen beépültek a magyarság életformájába, maga a méz pedig része étkezési kultúránknak." A miniszter köszöntőjében a Tiszafüreden megvalósult beruházást méltatva elmondta: Tiszaigar az országban elsőként építette be Startmunka programjába a méhészetet. Az ágazat teljes vertikumát felvonultató beruházás példa lehet más önkormányzatok számára is és a kezdeményezés számíthat a minisztérium támogatására – fogalmazott. Kitért arra is: az eseményt megelőzően Tiszaigaron egy több mint száz gyereknek és szüleinek tartott mézes reggelin vettek részt a kezdeményezést elindító Szlovénia magyarországi nagykövetével.
Szilágyi László
, Tiszaigar polgármestere, az API-GAR Szociális Szövetkezet elnöke a megnyitón arról beszélt: önkormányzatuk az első pillanattól kezdve kitörési lehetőséget látott a Startmunka programban és „mertek nagyot álmodni”. Ennek jegyében vásárolták meg azt a tiszafüredi ingatlant, melyet mézfeldolgozó üzemmé és helyi termékeket árusító szociális bolttá alakítottak át. A beruházás mintegy 35 millió forintba került és 5 új munkahelyet is teremt – tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.