Az egyik legszebb női hivatás múltja száz évvel ezelőttre nyúlik vissza, akkor alapították meg az országos anya- és csecsemővédő szervezetet, azóta létezik a védőnői szolgálat hazánkban. Az évfordulóra kétnapos programsorozattal készült a Preventív Egészségügyi Gondozási Tanszék.
„Száz évvel ezelőtt a csecsemőhalálozás elleni küzdelem hívta életre a védőnői szolgálatot. Néhány év alatt jelentős javulást értek el, amit az állam is észrevett, és elkezdték támogatni az Országos Stefánia Szövetséget, majd a Zöldkeresztes Védőnői Szolgálatot, később, 1930-ban pedig el is kezdték képezni azokat az embereket, akik ezt a hivatást választották” – mondta el a kezdetekről
Tobak Orsolya
, az SZTE Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar (ETSZK) Preventív Egészségügyi Gondozási Tanszék megbízott vezetője. A centenáriumot Szegeden kétnapos programsorozattal ünneplik, melyen hazánk mind az öt védőnőképzéssel foglalkozó intézménye képviselteti magát. Oktatókból és hallgatókból álló ötfős delegációk érkeztek a szegedi centenáriumi programokra, mely keretében a szakmához és a védőnőképzés elmúlt száz éves történelméhez kapcsolódó vetélkedőt is rendeztek. „Nemcsak azt kérdeztük meg, hogy mi volt 100 évvel ezelőtt, hanem például azt is, hogy milyen alapelvek szerint zajlott a csecsemőgondozás a negyvenes és hetvenes években. Korszerű ismereteikről is számot adhattak a résztvevők, hazánkban például nagyon hangsúlyos az elsősegélynyújtás, erre is kitértünk a vetélkedőben. Akadályversenyt is hirdettünk mind a hat csoportnak, ugyanis az öt egyetem hat képzőhelyen működik” – részletezte. A programsorozat második napján, pénteken a hallgatók tudományos munkásságukat mutatják be, összesen tizenhárom előadást tartanak a tudományos ülés keretében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.