Közélet

Szegedi városvédők: Ságvári helyett Ereky Károly nevét viselje a gimnázium!

Szegedi városvédők: Ságvári helyett Ereky Károly nevét viselje a gimnázium!

2015. március 11., szerda
Szegedi városvédők: Ságvári helyett Ereky Károly nevét viselje a gimnázium!
sagvari_tuntetes08kf

Ságvári Endre helyett Ereky Károlyt, a biotechnológia atyját tartja méltóbbnak a szegedi gimnázium névadójának a Szegedi Hagyományőrző és Városképvédő Egyesület.

A Szegedi Hagyományőrző és Városképvédő Egyesület is kifejtette álláspontját az SZTE Ságvári Endre Gyakorló Gimnázium

átnevezésével kapcsolatos vitában.

Szerintük a kommunista érában hőssé emelt Ságvári Endre neve méltatlanul maradt az iskolán, helyette Ereky Károlyt, a biotechnológia atyját ajánlják a városvédők. "Úgy gondolom minden szegedi ember büszke lehet a Ságvári gimnázium sikereire és az ott folyó, példás színvonalú oktatásra. A Magyar Tudományos Akadémia erre kijelölt bizottsága azonban megállapította, hogy Ságvári nevét nem viselheti közintézmény - ha valóban jogállamiságról beszélünk, ezt nem lehet vitatni" - nyilatkozta portálunknak

ifj. Szilágyi Árpád

, a Szegedi Hagyományőrző és Városképvédő Egyesület tagja. Három fő szempontot vázolt fel Szilágyi, melyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy az iskola arra méltó személy nevét viselhesse: Tudományos munkásságában kimagasló eredményt mutathasson fel, emberi tulajdonságai példaértékűek, iránymutatóak lehessenek, illetve legyen szegedi kötődése is. Ezen szempontoknak a városvédő szerint Ságvári semmilyen módon nem felel meg, helyette a méltatlanul elfeledett

Ereky Károly

nevét ajánlotta.

Először használta a biotechnológia kifejezést

Erekyre nem csak politikusként és gazdasági szakemberként emlékezhetünk, de a biotechnológia kifejezést is ő juttatta be a köztudatba. A budapesti József Műegyetemen szerezte gépészmérnöki diplomáját 1900-ban szerezte meg. Újszerű műszaki és üzemszervezési elképzeléseinek életre­valóságát bizonyítandó, Budapest határában megtervezte, majd 1912-ben felépítette korának legnagyobb, tízezer tonna sertészsír előállítására méretezett, részvénytársaság formában működtetett ipari sertéshizlaldáját. Az első világháború elején tisztként szolgált a fronton, azonban a harcok közti pihenőidőben az élelmiszer-termelés korabeli technikai korlátait és növelésének új természettudományos lehetőségeit tanulmányozta. A „biotechnológia” szót először leszerelése után, 1917. április 14-én, a cukorrépa cukortermelését, majd a szarvasmarha tejprodukcióját elemző magyar nyelvű előadásában mondta ki Budapesten, „munkagép”, „élő munkagép” és végül „biotechnológiai munkagép” szókapcsolatok formájában. Új takarmányreceptet kísérletezett ki, és 1917-ben igazolta, hogy a sertések a korábbi hat helyett három kilogramm takarmányból is elő tudtak állítani egy kilogramm zsírt. Felismerte az új eljárás elméleti és gyakorlati jelentőségét. Ezért annak lehetséges biológiai magyarázatát is kereste, majd a tudomány evolúciója került érdeklődése középpontjába. Az eredeti munkát, amelynek címe Biotechnologie, 1918 augusztusában fejezte be, az akkori tudományos világ nyelvén németül, és 1919 elején jelentette meg. A könyvből az akkori katasztrofális állapotok következtében alig néhány darab kerülhetett az országba, csak két-három közkönyvtárban volt fellelhető. A Die Naturwissenschaften 1920. december 31-i számának vezércikkét is Ereky írta, ebben a világ élelmiszer-termelési válságának megoldásában a biotechnológia fejlesztésének szükségességére hívta fel ismét a tudósok figyelmét.

ifj_szilagyi_arpad01_gs

Ereky egész életében figyelemmel kísérte és tanulmányozta a természettudományok legújabb felfedezéseit is, köztük az atom- és elektronelméleteket, termokémiát, kvantumelméletet, atomfizikát, melyek köréből kisebb könyveket, illetve dolgozatokat is közölt. A helyszíneken tanulmányozta Németország, Dánia, Anglia mezőgazdaságát, és szakértőnek kérte fel Magyarország, Ausztrália és Kanada mezőgazdasági kormányzata is. Mély meggyőződése volt, hogy a tudás alapú társadalmak anyagi jólétének a természettudományok fejlődése az alapja, amelynek az egyik legfontosabb közgazdasági vezérelve a békés fejlődés hirdetése volt. Tudományos munkássága mellett a politika színterén is jelen volt. Részt vett a Friedrich István-féle ellenforradalmi csoport szervezkedésében, illetve a Friedrich-kormányban 1919 augusztus 29-től november 24.-ig közélelmezési miniszter volt. Ugyan hivatalosan visszavonult a politikai élettől, később gyakran hangot adott antibolsevista meggyőződésének, ezért a háború után, 1946-ban a Népbíróság 10 évi börtönbüntetésre ítélte. Többé nem került szabadlábra, a váci börtönben halt meg.

Szent-Györgyi Albert munkásságát is segítette

Tudományos érdemei és emberies, példaértékű gondolkodásmódja így kétségbe nem vonhatóak, ráadásul a szegedi kötődés is megvan - hangsúlyozta ifj. Szilágyi Árpád.

Szent-Györgyi Albert

a kiváló szegedi paprikából kívánt egy tartósított készítményt előállítani, végül Vitapric néven kezdte gyártani a paprikapürét, melyhez a gépészmérnök Ereky nyújtott neki segítséget. Ereky Károly bátyja,

Ereky István

ráadásul 1921-től a szegedi Ferenc József Tudományegyetem tanára volt 1940-ig. Az 1923/24, 1931/32, 1939/40. tanévek során ő volt a Jogtudományi Kar dékánja, 1938/39-ben a szegedi egyetem rektori teendőit is ő látta el.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.