Közélet

Változatlan helyen Magyarország a Transparency International korrupciós rangsorában

Változatlan helyen Magyarország a Transparency International korrupciós rangsorában

2014. december 3., szerda
Változatlan helyen Magyarország a Transparency International korrupciós rangsorában

Nem változott tavalyhoz képest világszinten a magyarországi korrupció mértéke a Transparency International (TI) felmérése szerint - a vizsgált 175 országból Magyarország a 47. helyen áll -, a kelet-európai régión belül eggyel hátrébb csúszott a rangsorban - hangzott el a civil szervezet huszadik alkalommal elkészített korrupciós érzékelési indexe (CPI) eredményét ismertető budapesti sajtótájékoztatón szerdán.

Martin József Péter

, a TI Magyarország ügyvezető igazgatója elmondta: a nyáron zárult felmérésben Magyarország idén - a tavalyi eredményt megismételve - 54 pontot ért el azon a skálán, amelyen a 100 pont jelentené a korrupciómentességet. Az Európai Unión belül a 2013-as eredményhez képest eggyel rosszabb 21. helyen áll az ország, az Észtország, Litvánia, Lettország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Magyarország, Szlovénia, Horvátország, Románia és Bulgária alkotta régióban pedig a hatodik helyen, miután tavalyhoz képest Lettország eggyel előrébb került a rangsorban. Magyarország évek óta változatlanul az Európai Unió alsó, korrupt harmadában szerepel, és a régióban is folyamatosan csúszunk lefelé - értékelte Martin József Péter. Elmondása szerint a magyarországi helyzetet az elmúlt évek minden olyan kormányzati intézkedése súlyosbította, amelynek következtében csökkent az átláthatóság, gyengült a demokratikus intézményrendszer és a versenyképesség. Ezek közé sorolta az idei "szabad, de nem tisztességes, kampánykorrupció uralta" választásokat, a trafikokkal és takarékszövetkezetekkel kapcsolatos "legalizált tulajdonátcsoportosításokat" és a kiszámíthatatlan jogalkotást, amely, mint mondta, alacsony beruházási rátát eredményez. Szerinte a Világgazdasági Fórum mutatóiból világosan kiderül, hogy a korrupció mértéke mindenhol összefügg a versenyképességgel és az átláthatósággal: a két szervezet felméréseiből rendre ugyanazok a rangsorok alakulnak ki. Példaként említette, hogy a Világgazdasági Fórum versenyképességet bemutató vizsgálatában Magyarország minden intézményi mutatója (például állami szerződések tisztasága, közpénzek illetéktelen felhasználása) rosszabb, mint a régiós átlag, egyedül az igazságszolgáltatás befolyásolását illetően jobb az ország teljesítménye. Ennek megfelelően a fórum versenyképességi rangsorában Magyarország idén a 60. helyen áll 144 országból, míg 2000-ben még a 29. volt - tette hozzá. A korrupció társadalmi jelentőségéről Martin József Péter azt mondta: ördögi kört hoz létre, ugyanis a már hosszú ideje bizalmatlan, zárt magyar társadalomban, amelyben "erősek a közöny jelei", a bizalmatlanság szabályszegéshez és korrupcióhoz vezet, ami viszont tovább növeli a bizalmatlanságot.

Ligeti Miklós

jogi igazgató a hivatalos bűnügyi statisztikák alapján a büntetőeljárások eredményességéről beszélt a korrupciós bűncselekményeket illetően. Tájékoztatása szerint míg a lopások több mint 80, a gyilkosságoknak pedig több mint 90 százalékában eredményes a büntetőeljárás - vagyis a feljelentésből vádemelés lesz és az eljárás nem szűnik meg bizonyítottság hiányában -, addig a korrupciós bűncselekmények esetében közel sem ilyen sikeres a rendőrség. Tavaly a vesztegetéssel kapcsolatos büntetőeljárások 48 százaléka, a befolyással üzérkedéssel kapcsolatos büntetőeljárások 62 százaléka, a hivatali visszaéléssel kapcsolatos büntetőeljárásoknak pedig "egészen kiábrándító", mindössze 0,6 százaléka volt eredményes - számolt be a jogi igazgató. Ligeti Miklós megjegyezte: mivel még nem zárult le az év, vizsgálatában 2014-et nem vette figyelembe, az azonban érdekes, hogy idén az év első tíz hónapjában több feljelentés történt hivatali visszaélést illetően, mint tavaly egész évben. Hangsúlyozta: annak ellenére, hogy az elmúlt 15 év statisztikáit tekintette át, és ez idő alatt nagyon sokat változott egyebek mellett a jogi környezet, a változások "egyáltalán nem befolyásolták, hogy a hatóságok mennyire képesek sikeresen üldözni a korrupciót", az eredmények 15 éve hasonlóak. A szervezet tájékoztatása szerint a CPI-t 13 nemzetközi intézmény értékeléseire, szakértők és üzletemberek megkérdezésére támaszkodva készíti a TI berlini titkársága. A CPI a gazdaság, a társadalom és az állami intézményrendszer korrupciós fertőzöttsége alapján méri a közszektor korrupcióját.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.