Közélet

Szegedi Tini-telefon Lelkisegélyszolgálat – immár 25 éve a fiatalokért + FOTÓK

Szegedi Tini-telefon Lelkisegélyszolgálat – immár 25 éve a fiatalokért + FOTÓK

2014. október 4., szombat
Szegedi Tini-telefon Lelkisegélyszolgálat – immár 25 éve a fiatalokért + FOTÓK
szetitel18_gs

Az ifjúsággal kapcsolatos problémák feltárásában, megelőzésében és kezelésében nyújt segítséget immár 25 éve a Szegedi Tini-telefon Lelkisegélyszolgálat Egyesület. Alkalmazkodva a kor kihívásaihoz kortárssegítő csoportokat is működtetnek, és természetesen a világhálón keresztül is fel lehet őket keresni.

„Ha segítségre van szükséged... párkapcsolati problémák, szerelmi válság, iskolai nehézségek, családi gondok, káros szenvedélyek, és bármi, amit Te fontosnak tartasz...” – a

Szegedi Tini-telefon Lelkisegélyszolgálat Egyesülethez

huszonöt éve lehet fordulni. A változó világ más szükségleteket is hozott az elmúlt negyedszázadban, amihez alkalmazkodott az egyesület. „Az a köldökzsinór, ami egykor a telefon volt, ami összekötötte a hívót és a hívottat, és lehetőséget adott egy bensőséges beszélgetésre, mára megváltozott. Mások az igények, de a problémák maradtak” – mondta el portálunknak

Schádné Zámolyi Judit

, a szolgálat szakmai vezetője és az egyesület alapítója az Agórában rendezett jubileumi konferencián. Mint elmondta, jelentősen kitolódott az az időszak, amelyben identitásproblémákat élnek meg a mai fiatalok, akár harmincéves korukig is eltart ez az életszakaszuk. „Régebben a serdülőkor, az azzal járó problémák négy-öt év alatt lecsengtek, mire kikerült az iskolából vagy elkezdett dolgozni a fiatal, addigra felnőtté vált. Ma ez nem így van, és ez ad új feladatokat azoknak a civil szervezeteknek, akik ezzel a korosztállyal foglalkoznak. Az, hogy a serdülőkor akár húsz évig is tart, ez elég nehéz a fiatalnak magának és a szülőnek is” – részletezte. A szervezet működtette az 1989 óta fennálló Tini-telefon Lelkisegélyszolgálatot, amelyet 2012-ben szüneteltettek, közben felkészültek és átálltak az internetes szolgáltatásra, azt tapasztalták ugyanis, hogy a fiatalok a különböző internetes fórumokon érhetőek el, ott lehet megszólítani őket.

Schádné Zámolyi Judit elmondta, egyre inkább a személyes kapcsolatok felé terelődik a mindennapi munkájuk, például kortárssegítő csoportokat működtetnek, kimennek az oktatási intézményekbe, ahol különböző témákban beszélgetéseket tartanak a fiataloknak. „Fontosabbá váltak a személyes kapcsolatok, de ez a tiniknek is új helyzet, hiszen nem erre szocializálódtak, hanem arra, hogy a gépet keressék. Ebben a megváltozott helyzetben nekünk is új kihívásokkal kell szembenéznünk” – fogalmazott. A Szegedi Tini-telefon Lelkisegélyszolgálat Egyesülethez sok önkéntes jelentkezik, egyes programjaikhoz fel is kérnek segítőket, összességében 20-25, különböző korcsoportba, érdeklődési körrel rendelkező ember segíti a munkájukat. Az Agórában tartott rendezvényen Kothencz János, az ÁGOTA Alapítvány alapítója, a kormánypártok és a L.É.T. Egyesület polgármesterjelöltje méltatta a 25 éves egyesület munkáját. Szólt arról, hogy az emberek elidegenedése figyelhető meg, vannak, akik nem mernek a szomszédjukkal egy liftbe beszállni, holott lakásaik ajtaja fél méterre van egymástól. Elmondta, az elszemélytelenedés és a magány az idősebb korosztály mellett a fiataloknál is jelen van, számukra tizenöt éve működtetnek játszóházat, melyet hamarosan kibővítenek. „Azt tapasztaljuk, hogy sokszor nincs másra szükség, minthogy meghallgassák a fiatalokat, s egy idő után kérdezni is mernek, ha problémájuk van” – tette hozzá. Méltatta a Szegedi Tini-telefon Lelkisegélyszolgálat Egyesület munkáját, hézagpótlónak nevezte a az általuk végzett munkát, amire Kothencz szerint nagy szükség van egy olyan világban, ahol sokan azt sem tudják, hogy mi az a jelzőrendszer. „Szinte a semmiből teremtettek többet és egyre többet, mert ennél az egyesületnél hisznek abban, hogy a tinik felkarolhatók, támogatásra érdemesek” – fogalmazott. Kothencz János elmondta, az ÁGOTA Alapítványnál is látják, hogy az utcán csellengő fiatalok elkallódnak, ha nem kapnak törődést, figyelmet és segítséget, s ebben a munkában van nagy szerepe a Szegedi Tini-telefon Lelkisegélyszolgálat Egyesületnek. Megjegyezte, mivel a jelzőrendszer akadozik, vagyis az emberek nem érzik saját felelősségüket abban, hogy ha problémát tapasztalnak, szóljanak civileknek, esetleg szakhatóságoknak, ezért van nagy szerepe az egyesület által végzett munkának. A polgármesterjelölt megjegyezte, éppen ezért lenne fontos, ha több támogatást kapna a civil szféra.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.