Közélet

Kolozsváron megszelték a Kárpát-medence kenyerét, ünnepségek a Felvidéken

Kolozsváron megszelték a Kárpát-medence kenyerét, ünnepségek a Felvidéken

2014. augusztus 20., szerda
Kolozsváron megszelték a Kárpát-medence kenyerét, ünnepségek a Felvidéken

Kolozsváron a Magyar Napok keretében szelték meg és osztották ki szerdán a Kárpát-medence kenyerét, amelyet kunsági búza, vajdasági kovász, erdélyi só, kárpátaljai forrásvíz, valamint felvidéki és erdélyi burgonya felhasználásával sütöttek Szolnokon. Szent István ünnepén a Felvidéken is több rendezvényen emlékezett a helyi magyar közösség az államalapításra - írja az MTI.

A nemzeti színű szalagokkal átkötött, kétszáz kilós kenyeret tíz önkéntes vitte fel a Kolozsvár főterén felállított színpadra. A kenyeret az erdélyi történelmi magyar egyházak képviselői szentelték meg.

Kovács Sándor

, Jász-Nagykun-Szolnok megye közgyűlésének elnöke, a kolozsvári kenyérszegés kezdeményezője ünnepi beszédében úgy vélekedett, a kenyér azt jelképezi, hogy a magyarok, ha összefognak, nagy dolgokra képesek.

Antal Árpád

, Sepsiszentgyörgy polgármestere a kenyér legfontosabb üzenetének tartja a nemzet önmagába vetett hitét, amely által valamennyi Kárpát-medencei régió álmai megvalósulnak. Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke,

Toró T. Tibor

a marosvásárhelyi Új Kenyér Ünnepén vett részt,

Szilágyi Zsolt

, a párt államfőjelöltje a Szent István-napi Néptánctalálkozón mondott ünnepi beszédet. A Magyar Közösség Pártja (MKP) Füleken rendezte meg Szent István-napi ünnepségét. A még hétfőn tartott rendezvényen

Berényi József

a felvidéki magyar párt elnöke azt hangoztatta: az államalapító király tettei máig példaértékűek, azért is, mivel Szent István alkotta meg azt az intézményrendszert, amelynek köszönhetően fennmaradhatott a magyarság, és ez befogadó volt mindazok számára, akik elfogadták a kereszténységet, az általa megteremtett morális, intézményi környezetet. Szerdán ünnepségekkel, magyar nyelvű szentmisékkel, istentiszteletekkel emlékeztek meg az államalapításról a Felvidék szinte összes, magyarok lakta településén. A rendszerint estig tartó egész napos ünnepségek jelentős részét a felvidéki magyarság legnagyobb kulturális-közéleti szervezete a Csemadok és az MKP, illetve az utóbbi társszervezete, a Via Nova ICS és civil társulások szervezték a helyi önkormányzatokkal együttműködve.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.