Közélet

Régi korok utazóiról a Somogyi-könyvtárban

Régi korok utazóiról a Somogyi-könyvtárban

2014. július 24., csütörtök
Régi korok utazóiról a Somogyi-könyvtárban

Július 26-27-én a VII. Lótusznapok keretében a szegedi Füvészkertbe látogatók számtalan program és bemutató között az idén ismét találkozhatnak a Somogyi-könyvtár régi korok tibeti utazóiról szóló alkalmi kamarakiállításával.

A programsorozat vendégei a Kőrösi Csoma Sándor és Tibet című tárlat segítségével ízelítőt kaphatnak többek között Kőrösi Csoma Sándor munkásságáról, akinek 1834-ben, Calcuttában nyomtatták tibeti-angol szótárát. A Dictionary Tibetan and English-t az azóta megjelent valamennyi szótár és nyelvtan felhasználja,

Kőrösi Csoma Sándor

pedig ezzel a munkájával megteremtette a tibetológia tudományát. Egy levelében így írt az egzotikus kultúrákhoz és nyelvekhez fűződő viszonyáról: „A sanskrit és tibeti irodalmak széles tért tárnak fel előttem az emberiség történetének tanulmányozására.” A Füvészkertben látható kamaratárlat tablói más utazók Tibetről megjelent írásaiból is adnak némi ízelítőt.

Gróf Kuun Géza

Ismereteink Tibetről (Budapest, 1900) című munkájában ezt írja a távoli világról: „A tibetieknek két típusát külünböztethettem meg. Mindkettő egyenlőképen uralkodó. Az egyik főbb jellemvonásai: gömbölyű fej, lapos orr és ferdén álló szem, ez a tipus közel áll a tiszta mongoléhoz, amint azt a steppékben találjuk, a másik hosszú fejű, majdnem szabályos arcvonásokkal, csinos metszésű orral … A lhasszai tibetiek termetükre nézve a khinaiak mögött maradnak és általában nem ütik meg az európai átlagmértéket. Arcuk bőre csokoládé színű, ám a magasabb társadalmi osztályokban, valamint a nők között igen gyakran látni oly arcszínt, aminő Dél-Itáliában honos”

Waddell L. Austine

A rejtelmes Lhassza. (Budapest, 1910) című könyve pedig így tudósít a tibetiek öltözködési szokásairól: „Igen szegény az a lhasszai lakos, aki hosszan lecsüngő, gyöngyökkel ékesített fülbevalót nem hord, aki nem visel ezüst karpereceket, csontból készült gyűrűt, egy amuletttartó dobozocskát s akinek imagépe nincsen türkizekkel kirakva. De itt is különösen a nők hódolnak a divatnak, amennyiben a szó legszorosabb értelmében tetőtől talpig ékszerekkel vannak tele aggatva.” Az alkalmi tárlat célja, hogy (a teljesség igénye nélkül) felhívja a figyelmet néhány, a Somogyi-könyvtárban őrzött, témához kapcsolódó kötetre. Kőrösi Csoma Sándor Tibeti szótáráról bővebben

itt olvashat.

A VII. lótusznapokról

ide kattintva

tájékozódhat.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.