Közélet

Életképek szódával – archív fotográfiák a Bánffi család gyűjteményéből

Életképek szódával – archív fotográfiák a Bánffi család gyűjteményéből

2014. július 28., hétfő
Életképek szódával – archív fotográfiák a Bánffi család gyűjteményéből
eletkep_szodaval_1916

Több, mint száz évvel ezelőttről, nagy bajuszú, pipázó férfiak, komoly, szúrós tekintettel néznek le ránk a Somogyi-könyvtár Internet-terében látható archív fotográfiák nyitóképéről, máshol jómódú hölgyek és urak terített asztal körül ülnek, majd fiatal társaság piknikezés közben éppen pertut iszik, megint másutt snájdig katonatisztek zeneszóval és poharazgatással múlatják az időt. Huszonnyolc fotó, huszonnyolc élethelyzet és ennyi hangulat, közös bennük, hogy a megörökített pillanatok kísérője a szódavíz.

A bibliotéka az Életképek szódával című archív fotográfiákból szerkesztett tárlattal csatlakozik a július 31. és augusztus 3. között megrendezésre kerülő, immár VII. Hungarikum Fesztivál, Szeged városi programjaihoz. A Bánnfi család gyűjtéséből származó képek nyomatai július 24-től szeptember 17-ig tekinthetők meg a Somogyi-könyvtár Internet-terében. 2013. év végén Puskás Ferenc életműve, Kassai Lajos lovasíjász módszere, a magyar operett és a gyulai kolbász mellett hungarikum lett a szódavíz is. Hungarikum Bizottság döntése alapján a hungarikumok hivatalos listája 41 tételből áll. A hungarikumok, mint nemzeti értékek számbavétele mellet a megyei értéktárak feladata a megye területén fellelhető nemzeti értékek azonosítása. Csongrád megye nemzeti értékeit összefoglaló gyűjtemény a Csongrád Megye Értéktára, amely jelenleg 31 dolgot nevez meg, köztük például a Feszty-körképet, a szegedi paprikát, a makói hagymát, a szőregi rózsát, a Nagyszéksósi Bivaly-rezervátumot, a Homokháti Sokadalmat és a Bánffi Szódát is. A Magyarországon ma is működő, egyik legrégebbi – 1907 óta fennálló, immár ötödik generációs – szikvízgyártó családi vállalkozást a szegedi Bánffi-dinasztia mondhatja magáénak. Kiss Imre a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum igazgatójának A szódavíz igaz himnikus története című írásában olvashatjuk hungarikumaink egyikéről: „Mindig foglalkoztatta az emberiséget a különböző halmazállapotú anyagok keveredése, így a gázoké és a folyadékoké, melynek a természetben legkönnyebben megfigyelhető formája a szénsavas ásványvíz. Az érdeklődés középpontjában álltak ezek a vizek azért is, mert fogyasztásuk és fürdővízként való alkalmazásuk jótékony hatásait hamar felismerték, élvezték és hasznosították. A mi tudós papunk, Jedlik Ányos 1826-ban ért el újszerű eredményeket, amikor a távolról szállított balatonfüredi ásványvizet egy friss, mesterséges szénsavas vízzel – a szódavízzel - helyettesítette. Ezzel alapozta meg a magyar szikvízipar történetét. Noha 1841-ben maga is belekezdett a gyártásba, hamarosan átadta ezt unokaöccsének. Ő nem gazdagodott meg találmányából, de az elmúlt 185 évben nemzedékek sokasága és családok ezrei éltek és élnek meg e tisztes iparból. Nekik megélhetést és további millióknak felüdülést és örömöt, enyhülést és élvezetet nyújtott ez az ital. Mindennapjaink természetes társává vált, olyan alapvető élelmiszer lett belőle, ami nem hiányozhatott a különböző néprétegekbe tartozó emberek asztaláról.” A Somogyi-könyvtár idén az Életképek szódával – archív fotográfiák a Bánffi család gyűjteményéből című kiállítással csatlakozik a július 31. és augusztus 3. között megrendezésre kerülő, immár VII. Hungarikum Fesztivál, Szeged városi programjaihoz.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.