Magyar-szlovák történelmi kerekasztal-beszélgetést tartanak szerdán a szlovákiai Füleken; a Felvidék - Horná zem című filmet is levetítik a rendezvényen, amelyen arról lesz szó, hogyan kezelték a "magyar kérdést" a háború utáni Csehszlovákiában - tájékoztatta az MTI-t a Füleki Vármúzeum igazgatója.
A rendezvény
Vladislava Plančíková
"Felvidék - Horná zem" című alkotásának vetítésével kezdődik a Füleki Városi Könyvtárban - mondta
Agócs Attila
. Ismertette: a dokumentumfilm a háború utáni Csehszlovákiában egy elképzelt sakkjátszmáról szól szlovákok és magyarok között, ahol valójában semmi sem fekete vagy fehér. Szerelemről, hazáról, jó és rossz döntésekről szólva, egyszerű emberek történeteit dolgozza fel a film, akik életét a hatalmi csoportok döntései változtatták meg. A vetítés utáni beszélgetésben a második világháború utáni szlovák-magyar lakosságcsere és a dél-szlovákiai magyar lakosság Csehországba való deportálásának problematikájáról, az iskolai oktatásban történő interpretációjáról és a falumonográfiákban való megjelenéséről, esetleg annak hiányáról beszélget Agócs Attila, a Vármúzeum igazgatója,
Mária Adamová
, a Besztercebányai Állami Levéltár losonci fióklevéltárának volt igazgatója, valamint
Illés Kósik Andrea
és
Juraj Péter
, a füleki gimnázium két történelemtanára. A beszélgetést szlovák és magyar nyelven szinkrontolmácsolás nélkül folytatják, amivel a rendezők szimbolikusan abbéli meggyőződésüket szeretnék kifejezni, hogy a nemzetiségileg vegyes területek lakossága megérti egymást - mondta az igazgató. A programot közösen szervezi a Füleki Vármúzeum és a TéKa Szlovákiai Magyar Fiatalok Tudományos és Kulturális Társulása. Ez már a negyedik megbékélési rendezvény lesz Füleken, először 2011 őszén Megértésben címmel tartottak magyar-szlovák etnikai konfliktuskezelő tréninget a határ két oldalán élő nógrádi középiskolásoknak, majd 2012-ben Hidak Európa népei között címmel szerveztek kiállítást és beszélgetést a dél-szlovákiai városban. Tavaly a Történelemóra című film köré szerveztek kerekasztal-beszélgetést, amelyen részt vett
Surján László
, az Európai Parlament KDNP-s alelnöke is. A film készítői szlovák és magyar tannyelvű gimnáziumok történelemóráit látogatták meg, a téma pedig egy érettségi tétel, az 1920-as trianoni békeszerződés volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.