Közélet

Az innováció a térség fejlődésének kulcsa + FOTÓK

Az innováció a térség fejlődésének kulcsa + FOTÓK

2014. május 30., péntek
Az innováció a térség fejlődésének kulcsa + FOTÓK
konferencia06_gs

Milyen lehetőségek rejlenek a régióban, hogyan lehet az innovációban élen járó Szegedi Tudományegyetem és a gazdasági szereplők munkájának összehangolása? Az intelligens szakosodás témakörében tartottak szakmai fórumot Szegeden.

Csongrád megye klaszterei és gazdasági szereplői gyűltek össze csütörtök délelőtt a szegedi kamarai székház épületében, hogy szakmai fórum keretén belül vitassák meg az intelligens szakosodásban rejlő aktuális lehetőségeket. A fórum szerepe, hogy az előadások láncolatával reflektorfénybe helyezze a már többször elfelejtett élelmiszer-gazdaságot, és közös erővel határozza meg, igazolja annak technológiai, tudományos, üzleti, piaci, társadalmi kiaknázhatóságát a Dél-alföldi régió fejlődése tekintetében, valamint feltárja a legsürgősebb teendőket országos és helyi szinten. A rendezvényt

Nemesi Pál

, a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke nyitotta meg, aki köszöntőjében hangsúlyozta: a kamara egyik kiemelt stratégiai célja a gazdaságfejlesztéssel kapcsolatos kutatások támogatása, a KKV-szektor fejlesztési lehetőségeinek a felmérése, illetve a vállalkozási igények feltérképezése. "Az innováció kérdésének rendkívül fontos szerepe van a régió gazdasági fejlődésében, a Szegedi Tudományegyetemben lévő tudásbázis alkalmazása a gazdasági előnyök kiaknázásáért kulcskérdés. Fő célként tűztük ki, hogy a jövőben ennek segítségével érhessünk el eredményeket" - mondta el Nemesi Pál.

Nikodémus Antal

, a Nemzetgazdasági Minisztérium Innovációs és K+F Főosztály főosztályvezetője hangsúlyozta: a fejlesztéspolitikának ki kell nőnie, hogy a most még elengedhetetlennek számító, EU-s forrásokra támaszkodjon. Ennek egyik alapfeltétele lehet a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Nemzeti Innovációs Hivatal által tavaly kidolgozott Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégia (S3), melynek célja a tudásalapú fejlődés biztosítása a térségben rejlő versenyelőnyök és potenciális fejlődési lehetőségek kihasználásával. A 2014-2020 közötti időszak fordulópontot jelent majd Európában, és az unió jövőjének sikeréhez nagymértékben hozzájárulnak a jól kidolgozott S3 stratégiák. Az ország egyik legerősebb egyeteme, az SZTE az innováció melegágya, emellett a hamarosan épülő ELI lézerkutató is óriási lehetőségekkel bír, az ipar és a tudomány képviselőinek összehozása pedig kulcsfontosságú a régió sikerességének szempontjából. A fórumon felszólalt még

Keszthelyi-Szabó Gábor

, az SZTE Mérnöki Karának dékánja, aki az élelmiszer-ipari és agrár innovációs tevékenységekről beszélt.

Süth Miklós

, a Fornetti Kft. stratégiai igazgatója egészségtudatos és funkcionális élelmiszerek fejlesztéséről tartott előadást,

Joó Imre

, a Pharmacoidea Kft. üzemvezetője emellett a kvantumkémia felejthetetlen ízei, avagy a biotechnológia a funkcionális élelmiszer-fejlesztés szolgálatában.

Ács Péterné

, Szegedi Gabonakutató Nonprofit Kft. laborvezetője a legújabb agrár és élelmiszer-ipari innovációkról értekezett, míg

Ábrahám Csaba

, a Food Analytica Kft. Dél-Alföldi Regionális Élelmiszerlánc-biztonsági Klaszter (DARÉB) ügyvezetője a klaszter eredményeit mérlegelte.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.