Közélet

Martonyi János: Francia nyelvű egyetemet Szegednek!

Martonyi János: Francia nyelvű egyetemet Szegednek!

2014. április 24., csütörtök
Martonyi János: Francia nyelvű egyetemet Szegednek!
SZS20140424_martonyi_janos_70_eves_030

Egy valódi francia nyelvű felsőoktatási intézmény igazi nemzetközi kisugárzást adnak a Tisza-parti városnak – véli a külügyminiszter, a 70. születésnapját ünneplő professzor.

Szép hagyományt folytatva bensőséges ünnepség keretében köszöntötték a 70 esztendős Martonyi Jánost 2014. április 24-én az SZTE Állam- és Jogtudományi Karán. A Nemzetközi Magánjogi Tanszék egyetemi tanárát, hazánk külügyminiszterét (1998-2002, 2010-2014) elsőként

Hajdú József

, a fakultás dékánja méltatta. Kiemelte a professzor tudományos tevékenységének, tanszékalapító munkásságának jelentőségét. Ezt követően

Nagy Csongor István,

a Nemzetközi Magánjogi Tanszék tanszékvezető egyetemi docense mutatta be az általa szerkesztett Liber Amicorum Martonyi János című emlékkötetet, melyben barátok tanulmányai találhatók valamennyi, a professzor által ismert nyelven.

Dienes-Oehm Egon

alkotmánybíró, az SZTE jogi kar meghívott előadója anekdotákat mesélt

Martonyi Jánoshoz

fűződő fél évszázados barátságából. A rendezvényen Martonyi János azt mondta: Szegednek, a szegedi felsőoktatásnak igazi presztízst, rangot adna, ha sikerülne itt egy igazi frankofón központot létrehozni, és a következő időszakban ő maga is mindent megtesz majd ezért. „Angol és német nyelvű egyetem már működik hazánkban, a fővárosban, szükség lenne egy valódi francia nyelvű felsőoktatási intézményre is, például itt, Szegeden, külföldi diákokkal is. Ezáltal a város tényleges nemzetközi kisugárzást nyerhetne” – mondta erről. Arról is szólt, hogy mindig is valóságos tudományos pályát szeretett volna befutni. „45-50 évvel ezelőtt az elmélet és a gyakorlat élesen elkülönült egymástól, én pedig az elméleti pálya helyett a gyakorlati munkát választottam, külkereskedelmi, külgazdasági jogász lettem. Aztán komoly változásokon ment keresztül az ország, és kiderült, az elmélet és a gyakorlat mégis közös nevezőre hozható. Szerencsésnek mondhatom magam, mert valóra válthattam vágyamat, egyszerre lehettem sikeres ügyvéd és egyetemi tanár diákokkal, elméleti háttérrel. Az elmélet és a gyakorlat összekapcsolását segítette pályafutásomban, hogy a rendszerváltást követően közéleti szerepet is vállaltam, két cikluson keresztül külügyminiszterként szolgáltam Magyarországot” – hangsúlyozta Martonyi János.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.