Az Új-Zélandon őshonos manuka bokor virágairól gyűjtik a méhek a sötétbarna színű és erőteljes ízű manuka mézet, mely világszerte egyre keresettebb.
Értékét rendkívüli fertőtlenítő hatása adja, mely a benne található glükóz-oxidáznak köszönhető, ami segíti a méz minőségének megőrzését is. Az egyiptomi piramisok felfedezésekor sok helyen manuka mézet is találtak és a tégelyek felnyitása után kiderült, hogy a több mint 5000 éves mézek még mindig ehetők. A manuka mézet a bőrre kenve a glükóz-oxidáz által termelt, antiszeptikus hatású hidrogén-peroxid lép működésbe. Elpusztítja a baktériumokat, de hatását gyengéden fejti ki, a bőr szöveteit nem károsítja. A legtöbb mézfajta rendelkezik hasonló fertőzésgátló hatással, de a manuka az antibakteriális összetevők magas koncentrációja miatt közülük messze a leghatékonyabb. A manuka mézek antibakteriális aktivitását az UMF-érték mutatja, ez minél magasabb, a méz annál intenzívebben hat. Tartsuk szem előtt, hogy a valódi manuka mézek UMF-értéke minimum 10. A manuka méz sok olyan hatással rendelkezik, ami miatt érdemes beiktatni a mindennapjainkba.
1. Szénanátha ellen
Bár a szénanáthát a pollen allergia okozza, a mézben lévő kis mennyiségű pollen nem befolyásolja a betegséget, épp ellenkezőleg, hosszútávon deszenzibilálja az allergiás reakciót, tehát a méz folyamatos használata eredményt hoz.
2. Fog- és szájáproblémák
A manuka méz antibakteriális hatása bármilyen szájhigiéniai probléma kezeléséhez ideális, segítségével a fogakat és az ínyt is megtisztíthatjuk. Emellett a manuka megelőzi az ínybetegségeket és megakadályozza a lerakódások képződését, melyek fogszuvasodáshoz vezetnek. Szájüregi fekélyek kezelésére a manuka mézet közvetlenül az érintett felületre vigyük fel, majd gargalizáljunk a méz és a víz keverékével. A tesztek szerint a szájüregi fekélyeket a manuka gyorsabban gyógyítja, mint az üzletekben kapható szerek.
3. Asztma ellen
A manuka méz az asztmásoknak nagy megkönnyebbülést jelent. A tünetek enyhítéséhez naponta 2-szer érdemes fogyasztani pár kanál vízzel vagy tejjel elkeverve. Inhalálhatunk is vele, egy edénybe tegyünk forró vizet és fél bögre manuka mézet, majd lélegezzük be a gőzét.
4. Gyomorbántalmak kezelésére
A manuka méz hashajtó hatásával megszünteti a székrekedést. Egy pohár meleg vízben keverjünk el 2 teáskanál mézet és naponta 3-szor igyuk, míg a panaszok el nem múlnak. A javítja a gyomorizmok működését és segíti az emésztést. Stabilizálja a gyomorsav szintjét, ezzl csökkenti a gyomorégést és a hányingert. A manuka méz elpusztítja a kórokozókat és megszünteti a fertőzéseket a gyomorban. Gyomorfekély kezeléséhez mindennap reggeli előtt egy pohár répaléhez keverjünk hozzá 1 evőkanál mézet és éhgyomorra igyuk meg.
5. Izzadás ellen
Túlzott izzadás esetén 2 teáskanál bio almaecetet keverjünk össze 2 evőkanál mézzel, öntsük fel az egészet egy bögre meleg vízzel és igyuk naponta 3-szor.
6. Fogyókúrához
A manuka méz gyorsabban felszívódik, mint más cukrok, ezért ideális azok helyettesítésére. Fogyókúrához egy kevés mézet keverjünk össze kevés almaecettel és fogyasszuk rendszeresen. Sokan esküsznek rá, hogy ezzel a módszerrel heti 2-3 kilótól is meg lehet szabadulni. Manukaméz vásárlásra
van lehetőség.
7. Köhögés csillapítására
Régóta használják a mézet köhögés és torokfájás ellen. 1 evőkanál mézet glicerinnel és citromlével keverjünk össze.
8. Azonnali energianövekedés
A sportolók tudják, hogy ha edzés közben megesznek egy kanál mézet, rögtön több energiájuk lesz. Ha nagy fizikai megterhelés előtt állunk, túrázásra készülünk, erőnlétünket mézzel növelhetjük. Minden reggel egy teáskanál méz azoknak is ajánlott, akik állandóan fáradtnak, érzik magukat.
9. Termékenységfokozáshoz
Úgy tartják, hogy a méz jótékonyan hat a termékenységre, valamint segít legyőzni az impotenciát.
10. Égési sérülések, sebek, lábszárfekély kezelésére
A manuka csodás elsősegélynyújtó szer vágott vagy égési sérülésekre, mivel természetes fertőtlenítőként működik. Ha az égett bőrfelületet bekenjük mézzel, a bőr nem fog felhólyagosodni és csökken a fájdalom, valamint a duzzanat is. Bármilyen nyílt sebre és lábszárfekélyre is használhatjuk, a gyógyulás sokkal gyorsabb lesz.
11. Bőrápoláshoz
A mézet régóta használják szappanok és más szépségápolási termékek készítéséhez. A benne lévő vitaminok és ásványi anyagok táplálják és hidratálják a bőrt.A mézet citromlével vagy elkeverve nagyszerű pakolást kapunk a zsíros bőrre, de a rosacea ellen is használ, ehhez egy kevés vízzel keverjük össze a mézet.
12. Arcpakoláshoz
A manuka méz természetes hidratáló, ami feltölti és feszessé teszi a bőrt. A mézes arcpakolások kitűnőek a száraz és az irritált bőrre, mivel a kipirosodást is csökkentik. Használhatjuk aknés és foltos bőrre, ehhez hagyjuk 20 percig az arcon, majd meleg vízzel öblítsük le. További infók a Manukaméz Centrumban, az
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.