Szalai Piroska, a nők munkaerő-piaci helyzetének javításáért felelős miniszteri biztos szerint intenzíven növekedett a női foglalkoztatás 2010 óta, hasonlóra nem volt még példa korábban Magyarországon.
A Nemzetgazdasági Minisztérium az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében idézi a KSH gyorstájékoztatójának adatait, amely szerint a nők foglalkoztatási aránya a 2010. februári 50 százalékról 54,7 százalékra emelkedett 2014 februárjára. Ez azt jelenti, hogy jelenleg magasabb a női foglalkoztatási mutató, mint négy éve a férfiak és a nők együttes rátája volt - jegyzik meg. A 2009. december és 2010. február közötti időszakban 1 millió 723 ezer 15 és 64 év közötti női foglalkoztatottat tartottak nyilván, míg négy évvel később ugyanebben az időszakban 1 millió 852 ezret. Jelenleg tehát 129 ezerrel több nő dolgozik a 15-64 évesek korosztályában Magyarországon. A szaktárca közleménye megállapítja: a jelenlegi kormány foglalkoztatáspolitikája meghozta gyümölcsét, az érintett korcsoport foglalkoztatási mutatója 5,8 százalékponttal (54,6 százalékról 60,4 százalékra) emelkedett a négy évvel ezelőttihez képest, ezen belül a nők esetében 50 százalékról 54,7 százalékra. A bővülés csak 30 százalékban - nők esetében 22 százalékban - a munkanélküliek számának csökkenéséből fakadt, hisz a négy év alatt összesen 100 ezerrel csökkent a munkanélküliek létszáma, ebből 29 ezerrel a nőké. Az NGM magyarázata szerint a különbözetet, azaz a bővülés nagyobb részét az adta, hogy jóval kevesebben szorultak ki a munkaerőpiacról és váltak inaktívvá 64 éves koruk előtt, mint korábban. Összességében 229 ezerrel több a gazdaságilag aktívak száma, mint 2010-ben, és ebből 100 ezerrel több a nők száma. A munkahelyek nagyobb arányú megtartásában egyértelműen a munkahelyvédelmi akció járulékkedvezményeinek hatása mutatható ki, amit már közel 800 ezer munkavállaló, azaz minden ötödik foglalkoztatott után tudnak érvényesíteni a munkáltatók - mutatnak rá a közleményben. Hozzáteszik: e mellett az elsődleges piacon új munkahelyek is létrejöttek, hisz 329 ezer főnél jóval kevesebbel bővült a közfoglalkoztatottak és a külföldön munkát vállalók azon köre, amit a munkaerő-piaci felmérésben a KSH mérni tud.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.