Ha csak Botka Lászlón múlna, akkor nulla forint lenne beállítva a város költségvetésében sportra – közölte Bohács Zsolt Tápén tartott fórumán, ahol a sport mellett a kormányzat elmúlt négyéves munkáját is értékelte.
Az elmúlt négy év kormányzati munkáját értékelve
Bohács Zsolt
, Csongrád megye 1-es választókerületének Fidesz-KDNP-s jelöltje hangsúlyozta, elkerülhetetlen volt a gazdasági váltás, hiszen míg 2002-ben 320 milliárd forintnyi tartalékkal adta át a kormányzást a Fidesz és a KDNP, addig 2010-re 500 milliárd hiányzott a kasszából. A nyugdíjkassza üres volt, már szeptemberben nem lett volna miből kifizetni a nyugdíjakat. A politikus elmondta, ezért döntött a kormány a közműszolgáltatók és a bankok megadóztatása mellett, amivel kapcsolatban Bohács megjegyezte, hiába riogattak a szocialisták és az unió egyaránt azzal, hogy kivonulnak hazánkból ezen cégek, egyik sem döntött így, most is nyereségesen működnek, és milliárdokat visznek ki továbbra is az országból. Az államháztartásai hiányt 3 százalék alá sikerült csökkenteni, ennek köszönhető, hogy megszüntették a hazánkkal szembeni túlzottdeficit-eljárást. „Másfél évnek kellett eltelnie, mire elhitték a pénzügyi elemzők, hogy ezek nem kozmetikázott adatok, hanem valósak. Az egyik londoni elemző már 2 vagy akár 3 százalékos növekedést is elképzelhetőnek tart” – közölte a képviselőjelölt. Az államadóssággal kapcsolatban elmondta, a szocialista kormány 52 százalékról feltornázta ezt 82 százalékra, pedig 2002-ben még olyan helyzetben volt hazánk, hogy egy éven belül be lehetett volna vezetni az eurót. „A szocialisták jó szokásukhoz híven mindent hitelekből akartak finanszírozni, úgy tettek, mintha dolgoznának, s közben nem csináltak semmit, csak azt, amit az őszödi beszédből jól tudunk
Gyurcsány Ferenctől
, hogy hazudtak reggel, éjjel meg este” – így a kormánypárti politikus.
A fórumon arról is szólt, hogy a pénzügyi helyzet stabilizálása után lehetett csak a lakosság mindennapi életét megkönnyítő intézkedéseket hozni, melyek közé az adókedvezmények mellett a gyes újbóli három évre történő emelését, a gyed extrát és a rezsicsökkentést említette példaként. Ez utóbbival kapcsolatban elmondta, Európán belül a legmagasabb rezsidíjakat magyar lakosság fizette, például a fogyasztók felé sosem érvényesítették a világpiaci árak csökkenését. Példaként a gáz árát említette, melyet 15 alkalommal emeltek az MSZP kormányzása idején, méghozzá összességében 300 százalékkal. Idén tovább folytatódik a rezsicsökkentés, áprilistól a gáz ára, szeptembertől a villanyé csökken, míg októbertől a távhőért kell kevesebbet fizetnie a lakosságnak. „A tanárok, az egészségügyben és rendvédelem területén dolgozók bérrendezése elkezdődött. Tudjuk, hogy ez nem olyan mértékben történik, mint egy nyugat-európai országban, de reálisan a magyar gazdaság teljesítőképességéhez mérten lehet csak emelni, és meg kell őrizni a költségvetés egyensúlyát, hiszen az államháztartási hiány nem mehet 3 százalék fölé” – fogalmazott. Az önkormányzatok válláról is komoly terhet vett le a kormány az adósságállományuk átvállalásával, ami Szeged esetében 28 milliárd forintot tett ki. „Hiába mondja
Botka László
MSZP-s polgármester, hogy ez nem számít sokat, éves szinten csak az adósságszolgálat mintegy 3 milliárdot emésztett föl. Ez az összeg a költségvetésben felszabadul, igaz a polgármester ezt nagyon ügyesen igyekszik eltüntetni, és amikor az éves büdzsé 1-2 százalékát át szeretnénk csoportosítani, akkor eltűnik a pénz. Ha pedig megszavazzuk a közgyűlésben, akkor néhány perc múlva kijelenti, hogy befagyasztja a forrásokat. Így bízhatunk a baloldalban” – közölte Bohács Zsolt.
Az MSZP volt elnökhelyettese, a költségvetési csalással, magánokirat-hamisítással, valamint felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítással gyanúsított
Simon Gábor
ügyével kapcsolatban megjegyezte, vannak tények, melyeket nehezen vesz be az ember gyomra, bármilyen pártállású is. „Simon nem vesz észre 240 millió forintot a számláján, hamis útlevelet készített magának, majd ő mint közszereplő egy bankban hamis számlát nyit magának, ezután pedig elindul az országgyűlési választáson egyéni jelöltként. Ha ezt a szocialisták engedik, akkor komoly morális válság lehet ebben a pártban” – jegyezte meg. A Heller Ödön Művelődési Házban a hódmezővásárhelyi Széchenyi Programiroda tanácsadója,
Bereczky István Bence
a 2014-2020 közötti európai uniós ciklus pályázatai közül a Környezeti és Energiahatékonysági operatív Programról (KEHOP) adott tájékoztatást. Az 1120 milliárd forintos keretben szerepel a panelprogram, illetve a családi házak energiahatékonyságának növelésére is lehet pályázni. Többek között nyílászárók cseréjére, napelemek beszerzésére vagy akár kondenzációs gázkazánokra. A tanácsadó elmondta, a korábbinál egyszerűbb lesz a pályázati rendszer, de az iroda mindenkinek elkészíti a pályázatát. Hozzátette, a várhatóan ősztől megjelenő kiírások 40-50 százalékos önerőt tartalmaznak, és mint a legtöbb uniós pályázat, ez is utófinanszírozású.
A településrészi keret egy részét
Botka László, ami Tápét is negatívan érinti – erről már
Juhász Gyula
Fidesz-KDNP-s önkormányzati képviselő beszélt. A városrész életében ez azt jelenti, hogy a közterület-rekonstrukcióra szánt pénzek 90, míg részönkormányzati keret 60 százalékát érinti a zárolás. A tavalyi, fel nem használt útrekonstrukciós keretből megújul a Balatoni utca, a Csatár utcai buszforduló, és a köztemetőhöz vezető útnak legalább a kátyúzását kellene megvalósítani. Járdákat is felújítanak, például a Budai Nagy Antal utcában a sportpálya előtt, a Honfoglalás utcában az óvoda és a templom környékén, valamint a Rév utcában a kápolna előtti részen. Juhász Gyula elmondta, az Árvácska utcai buszmegállópárt tavaly megterveztették, a járdát felújították, idén valósul meg a fejlesztés, melyet jóváhagyott a városüzemeltetési bizottság. A Búcsú tér is rekonstrukcióra szorul, és tervezik az országzászló emlékmű felújítását is. Egy tavaly megjelent könyvből kiderül, hogy 1936-ban miként nézett ki, ezért szeretnék felújítani. Juhász Gyula elmondta, a tervek szerint augusztus 20-án adnák át a tápéiaknak a megújított emlékművet.
„Ha csak a polgármesteren múlna, akkor kereken nulla forint lenne beállítva a város költségvetésében sportra” – válaszolta Bohács egy kérdésre. „Ha sportról van szó, akkor a helyi Fidesz-KDNP frakció támogatja a pályázatokat és fejlesztési terveket, de a különböző bizottságok szocialista tagjai nem szavazzák meg azokat. Itt nem csak műfüves vagy füves focipályákról van szó, más igények is felmerülnek, de amióta MSZP-s városvezetés van Szegeden, egyetlen sportlétesítmény sem újult meg” – szögezte le hozzátéve, mintegy százmillió forintot szeretne a helyi Fidesz-KDNP frakció sportcélú fejlesztésekre és rekonstrukciókra fordítani évente. Később Bohács hozzátette, ismeretei szerint jelenleg él a Magyar Labdarúgó-szövetség műfüves pályaépítési pályázata 2015-ös megvalósítással, és maximálisan támogatja Tápét abban a törekvésében, hogy ez a városrész is rendelkezzen a ma már elengedhetetlen sportolási infrastruktúrával.
A fórum utolsó napirendi pontja a tápéi komp volt, először Juhász Gyula ismertette, hogy milyen okok miatt állt le a kompközlekedés, majd elmondta, a nemzeti fejlesztési miniszterhez is fordult, hiszen a városnak nincsenek eszközei és ingatlanai, vagyis nem lenne elegendő a komp üzemeltetésének támogatása. Az egyik résztvevő felvetette, hogy teljesen el vannak zárva, hiszen a túlparton még egy bolt sincs, míg egy másik környékbeli arra hívta fel a figyelmet, hogy csak komppal megoldható, hogy a mentő vagy a tűzoltó időben odaérjen, ha baj van. A gazdálkodóknak is kizárólag a komp a megfelelő közeledési eszköz, hiszen az autópályára nem lehet felhajtani traktorral és a termények szállítását sem tudják megoldani, csak több tíz kilométeres kerülővel. Bohács Zsolt és Juhász Gyula egyaránt arról biztosította a fórumon résztvevőket, hogy – miként eddig is tették – ezután is a kompközlekedés újraindításának lehetőségeit keresik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.