Közélet

Száz éve született „az utolsó szegedi papucsos"

Száz éve született „az utolsó szegedi papucsos"

2014. január 10., péntek
Száz éve született „az utolsó szegedi papucsos"
ratkai_kiallitas_1

Kamarakiállítással emlékezik meg a Somogyi-könyvtár „az utolsó szegedi papucsosként” számon tartott Rátkai Sándor születésének századik évfordulójáról.

A kiállításon folyóiratokban és hetilapokban megjelent Rátkai-interjúk olvashatók, a szegedi papucsosság történetét a helyismereti gyűjteményben őrzött fotók, valamint

Izsák Istvánné

szűcs és papucsos mester műhelyéből való munkaeszközök és kézzel varrott papucsfejek illusztrálják. Eredeti Rátkai-papucsokkal, fotótablóval és az újonnan, de a szegedi papucsvarrás hagyományos módszerével készült lábbelikkel is gazdagodott a Somogyi-könyvtár

Rátkai Sándor

-kiállítása. A Rátkai Sándor Közhasznú Alapítvány, valamint a szegedi papucskészítés hagyományait követő Sallay Tibor szegedi cipész- és papucsos mester jóvoltából egy pár piros, bojtos Rátkai-papucs, a varrás folyamatát szemléltető, félig elkészült, kifordított papucs, s egy fehér menyasszonyi szalagos papucs is megtekinthető. Utóbbiak Sallay Tibor munkái. A menyegzői papucs az eredeti szegedi viseletnek megfelelően „forgatós”, azaz egylábas, nincs különbség a bal- és jobblábas papucs között. Ugyancsak a Kiss Ernő utcai, hajdani Rátkai- (ma Sallay-) műhelyben berendezett kis múzeumból való az a fotótabló, amely Rátkai Sándor inaséveiben, későbbi vásárokon készült fölvételeken mutatja be a 2011-ben elhunyt papucsos mester munkásságának eseményeit. A kiállítás január 22-ig látható a könyvtár második emeletén.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.