Közélet

Az MSZP nélkül zajlott, döntés nélkül zárult a rendkívüli közgyűlés (FRISSÍTVE) + FOTÓK

Az MSZP nélkül zajlott, döntés nélkül zárult a rendkívüli közgyűlés (FRISSÍTVE) + FOTÓK

2014. január 3., péntek
Az MSZP nélkül zajlott, döntés nélkül zárult a rendkívüli közgyűlés (FRISSÍTVE) + FOTÓK
kozgyules11_gs

Egyetlen pont szerepelt az egyébként el sem fogadott napirenden: jogértelmezési vita után végül nem szavaztak. A Fidesz-KDNP szerint súlyos törvénysértés történt.

Együtt Szeged is bírálja a Fidesz-KDNP frakció lépését

Az Együtt Szeged Frakció nevében Nagy Sándor önkormányzati képviselő is adott ki közleményt a pénteki rendkívüli közgyűlésről.

„A január 2-i közgyűlésen az Együtt Szeged Frakció tagjai sem vettek részt, és az események utólag is minket igazoltak: a Fidesz képviselői a saját maguk által előidézett helyzettel nem tudnak mit kezdeni. A Jobbikkal közösen a városi cégek nyakába ültetett vezetők a sokadik esetben hoznak a város érdekeit sértő döntést, amihez a Közgyűlésben a Fidesz és a Jobbik képviselői rendszeresen támogatásukat biztosították. A mai napon a szegediek ismét láthatták, hogy a legsúlyosabb ügyek is egyetlen fideszes szavazaton múlhatnak, és ha Fidesz a Jobbikkal nem tudja biztosítani a szavazattöbbséget, akkor mondvacsinált ürüggyel meghiúsítják magát az ülést is, ahogy az már a múltban többször is előfordult. Az Együtt Szeged képviselői helyesen döntöttek, hogy nem kívántak részt venni a fideszes mutyizás legitimálásában és a Közgyűlés tekintélyének további rombolásában. A szegediek számára a mai nap ismét bizonyította, hogy a Fidesz és a Jobbik nem a város fejlődéséhez, hanem szűk magánérdekek érvényesítéséhez adja a szavazatait” - áll a sajtónyilatkozatban.

Az alpolgármester szerint hamis a Fidesz jogértelmezése

Solymos László MSZP-s alpolgármester is kiadott egy közleményt a pénteki rendkívüli közgyűlés kapcsán.

„A Fidesz a közgyűlés mai ülésén nem tudta elérni célját, hogy egy újabb mutyigyanús ügyet megszavazzon a testület, ezért most a tervezett ingatlan panamáról próbálják elterelni a figyelmet mindenféle mondvacsinált indokkal. A tény akkor is tény. A Fidesz egy olyan ingatlancseréhez akart immár sokadjára hozzájárulni, amely kárt okozna a városnak és nem áll az önkormányzat érdekében. Mindezt feltehetőleg azért, hogy az IKV-nál évi 35 millió forintos jövedelmet szedő – a Fidesz-Jobbik kinevezett vezérigazgató által megbízott - ügyvéd és családja folytathassa a Széchenyi téri palota felvásárlását. Ez az igazi ügy, amely már a Fidesz egyes képviselőinek is kínos és erről próbálják hamis jogértelmezéssel elterelni a figyelmet, amit az mutat a legjobban, hogy csak a napirendi vita és egy számukra kedvezőtlen, az ingatlancserét megakadályozó szavazási eredmény után hagyták el a termet, határozatképtelenné téve az ülést” - írja Solymos László.

A Fidesz-KDNP nem asszisztál az MSZP és a jegyző lépéséhez

A közgyűlési ülést követően sajtóközleményben reagált a történtekre a Fidesz-KDNP frakció. Azt írják, súlyos törvénysértéseket követett el a jegyző és az MSZP. A nyilatkozat alább olvasható.

„Megsértette a vonatkozó jogszabályokat és súlyos mértékben törvényt sértett a mai 'közgyűlésen' az MSZP és a város címzetes főjegyzője. A bukott baloldal embere, Botka László a mai napra hívta össze Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlését. Az ülésen az azt összehívó polgármester, valamint frakciója, az MSZP nem vett részt. Ez mindent elmond a demokráciához fűződő viszonyukról. Botka László lenézi, és politikai karrierjéhez ugródeszkának tekinti a szegedieket. A mai „közgyűlésen” súlyos törvénysértések történtek, melyek miatt a Fidesz-KDNP frakció úgy döntött, hogy nem vesz részt azon. Az ülést levezető MSZP-s alpolgármester nem bocsátotta szavazásra az ülés napirendjét, valamint nem választott jegyzőkönyv-hitelesítőket sem. Ezek hiányában szabályos közgyűlés nem tartható. Mindezek ellenére – Dr. Mózes Ervin címzetes főjegyző asszisztálása mellett - az ülés levezetését megkezdte Dr. Solymos László MSZP-s alpolgármester. A főjegyző a tárgyalt napirendi pontnál a Magyarország helyi önkormányzatiról szóló törvény szándékos félremagyarázásával igyekezett ellehetetleníteni az ügy érdemi tárgyalását. A Fidesz-KDNP frakciója többször felhívta a főjegyző és az MSZP-s alpolgármester figyelmét a törvények betartására, akik többszöri felszólításra sem fejezték be törvénysértő magatartásukat. Tekintettel arra, hogy a vonatkozó törvényeket durván megsértette és az alapvető demokratikus szabályokat sem tartotta be az MSZP és a főjegyző, a Fidesz-KDNP frakciója elhagyta az üléstermet. Mivel a testület nem szavazott a napirendjéről, a mai esemény nem minősül közgyűlésnek” - áll a kommünikében.

Mózes Ervin szerint "formailag rendben volt" az ülés

09.40:

Egy biztos: az ülésen nem szavaztak, nem szavaztattak a napirendről. Mózes Ervin a SZEGEDma.hu érdeklődésére elmondta: "formailag rendben volt az ülés, hiszen bár nem fogadtak el napirendet, azt ismerték a képviselők, és meg is nyitották a vitát a napirenden szereplő ügyről". Álláspontja: a vagyongazdálkodási bizottság korábbi döntése továbbra is fel van függesztve, mert nem született azzal ellentétes értelmű határozat.

09.32:

Jöhet a szavazás. Mégse: a Fidesz-KDNP kikapcsolta a gépet Juhász Gyula kivételével. 4 fő van jelen (Solymos, Rácz, Szentistványi, Juhász). Határozatképtelen a közgyűlés... Solymos László berekeszti az ülést! Itt a vége.

09.31:

Újra Mózes Ervin: megismételt döntés esetében minden indítványról minősített többséggel kell dönteni az önkormányzati törvény értelmében.

09.30:

Bohács Zsolt kéri, a jogi bizottság döntése alapján a december 20-i közgyűlésre érkezett előterjesztésről szavazzanak, ne Botka László javaslatáról. A módosítót pedig egyszerű többséggel el lehet fogadni. Véleménye szerint a szocialisták és a jegyző lejáratják a közgyűlés méltóságát. Solymos László válasza: maga az ügy járatja le a testület tekintélyét...

09.27:

Solymos László az eredeti előterjesztésről kíván szavaztatni. Szentistványi István kéri, ismertessék a határozati javaslat szövegét.

09.25:

Gyimesi László (Fidesz-KDNP) szerint sem kell minősített többség, hogy egy módosító javaslat bekerüljön az anyagba, azaz téves a jegyző jogi álláspontja. Mózes Ervint nem sikerül meggyőzni.

kozgyules15_gs

09.23:

A jogi bizottság módosítójára 13 igen, 2 nem és 1 tartózkodás érkezik. Bohács Zsolt frakcióvezető szerint nem kell minősített többség a módosító elfogadásához. Mózes Ervin szerint igen. Vita az önkormányzati törvény értelmezéséről...

09.23:

Következhet a határozat. Érvényben marad-e a vagyongazdálkodási bizottság döntése? Mózes Ervin címzetes főjegyző ismerteti a jogi helyzetet: egy cserehelyiség bérbeadásáról van szó, minősített többséggel kell dönteni, bármilyen vonatkozásban, bármilyen tartalommal. Ha nincs minősített többség, nincs ma döntés.

09.20:

Újra Szentistványi István, aki megismétli, ha az alpolgármester szerint "mutyigyanús" az ügy, itt lehetnének a szocialisták, hogy visszafordítsák a történetet.

09.18:

Szentistványi István (LMP) arról beszél, decemberben az IKV Zrt. elnök-vezérigazgatója a polgármesteri aggályokat összefoglaló előterjesztést nyújtott be. Nem tudja értelmezni, a Fidesz miért szavazott ez ellen decemberben, s nem érti, most is mire készülnek. Ugyanakkor sportszerűtlennek és kontraproduktívnak tartja a szocialisták és a polgármester távolmaradását. Megemlíti, a jogi bizottságban reggel született egy fideszes módosító javaslat.

kozgyules05_gs

09.15:

Solymos László válasza: a Széchenyi téri ingatlan ügyében az IKV okoz kárt a városnak, mert elutasított egy magasabb bérleti díjat kínáló jelentkezőt.

09.14:

Nagy Ferenc jelzi, többször elmondta már a valóságot azzal szemben, amit a szocialista városvezetők állítanak. Februárban készült el az értékbecslés, nem később. Írásbeli megkeresés pedig a Kölcsey utcai ingatlannak kapcsolatban korábban nem érkezett a céghez. Hét éve áll üresen, "a kutyának nem kellett", az IKV szeretné azt végre értékesíteni. A városháza által javasolt pályázati feltételek irreálisak, nem véletlen, hogy sikertelenek az ingatlanpályáztatások. Az IKV ennek ellenére igyekszik hasznosítani a bérleményeit a város érdekében. Összeesküvés-elméletekkel pedig nem kíván foglalkozni, csak a szakmai munkával. Az IKV több millió forintos bevételtől esett el az utóbbi időszakban a Kölcsey utcai ingatlan kapcsán - fejezi be.

09.11:

Megnyitja a vitát. Nagy Ferenc, az IKV Zrt. elnök-vezérigazgatója szól hozzá.

09.08:

Solymos László ismerteti a napirendet, mielőtt egyébként elfogadták volna azt... Kijelenti, a jobboldali többségű vagyongazdálkodási bizottság segítségével az IKV Zrt. egy Széchenyi téri ingatlan kiürítésére törekszik, hogy átjátssza azt a cég ügyvédje családjának. Állítja, a kiköltöztetni szánt vállalkozásnak korábban nem volt szándéka elhagyni a helyiséget. Később beszélték rá a Kölcsey utcai cserehelyiségre, ám hozzáteszi, az értékbecslés csak azt követően készült, miután a bérlő elfogadta a Kölcsey utcai bérleményt. Furcsállja a Széchenyi téri ingatlanra megállapított értéket is, szerinte ezt alulbecsülték.

09.07:

Haág Zalán is boldog új esztendőt kíván a szegedieknek, akárcsak Solymos László. Nehezményezi, hogy a polgármester és a szocialisták nem vesznek részt az ülésen.

09.05:

15 fő van jelen, így határozatképes a közgyűlés - jelenti be Solymos László. Bejelenti, új képviselőt delegált a Jobbik, Rácz Tibor esküt tehet.

09.00:

Solymos László alpolgármester érkezik a pulpitusra. Póda Jenő hiányzik egyelőre a Fidesz-KDNP-ből.

kozgyules03_gs

08.55:

Továbbra sincs biztos információ, meglesz-e a határozatképesség. A Fidesz-KDNP frakciójának tagjai érkeznek, a szocialisták távol maradnak. Nem tudni az Együtt Szeged Frakcióról. Befutott viszont az LMP-s Szentistványi István, így ha teljes a jobboldal, akkor vele együtt összejöhet a 15 fő.

Az MSZP nem kér belőle

08.50:

A közgyűlés MSZP-frakciója közleményben jelezte, távol marad az üléstől. Kérdés így, meglesz-e a határozatképesség... (Az is kérdés, a Nagy Sándor korábbi alpolgármester nevével fémjelezett Együtt Szeged Frakció az MSZP-hez hasonlóan tesz-e...) "A Fidesz országgyűlési és önkormányzati képviselői 4 év alatt sem voltak képesek Szeged fejlődését szolgáló új beruházást, munkahelyeket teremtő újabb befektetőket városunkba hozni. Amiben következetesek: klientúrájuk helyzetbe hozása érdekében gátlástalanul tolják félre az önkormányzat érdekeit, az önkormányzati cégeknél a fideszes-jobbikos támogatással ellehetetlenítik a jogszerű és ésszerű működés átláthatóságát, a visszaélések megakadályozását. Sosem látott mértékű, indokolatlan, milliós megbízási szerződések jöttek létre közpénzből. Most pedig az IKV-val köttetnének olyan bérleti megállapodást egy ismerős javára, amely álláspontunk szerint súlyosan ellentétes az önkormányzat érdekével. A városunk közössége mellett elkötelezett képviselőkként nem vállalhatunk semmilyen szerepet egy újabb elfogadhatatlan ügyletről szóló döntésben. Ezért az ezt tárgyaló rendkívüli üléstől távol maradunk, és a jobboldali képviselőknek is őszintén figyelmébe ajánljuk: gondolják meg még egyszer, hogy részt vesznek-e ebben a döntésben" - áll

Kozma József

MSZP-s frakcióvezető nyilatkozatában.

08.27:

A Fidesz-KDNP-s Mihálffy Béla volt a legfrissebb!

08.25:

Köszöntünk mindenkit a városháza díszterméből, boldog új esztendőt kívánva a helyi közélet iránt érdeklődő olvasóknak! Korán kezdenek idén a képviselők, a polgármester ugyanis egy témakörben rendkívüli közgyűlést hívott össze. Nem várható hosszú ülés, ettől függetlenül mi mindenről beszámolunk. Egyelőre csendes az ülésterem, a technikai feltételek már készen állnak, a politikusok még nem érkeztek meg.

Korai kezdés új képviselővel

Rendkívüli közgyűlést hívott össze január 3-án reggel 9 órára Botka László, Szeged polgármestere. Az új esztendő első ülésén egyetlen napirendi pontot tárgyalnak a képviselők, egy olyan határozatot fogadhatnak el újra, melyet a szocialista városvezető korábban nem írt alá. Ha a jobboldali többség megerősíti döntését, akkor a polgármesternek ezúttal már nincs vétójoga. Leteheti az esküt Rácz Tibor, a Jobbik új önkormányzati képviselője is.

Pengeváltások az MSZP-s városvezetés és az IKV között

Miről is van szó pontosan? A középpontban egy Széchenyi téri és Kölcsey utcai IKV-s bérlemény cseréje. Ahogy arról korábban beszámoltunk, a vagyongazdálkodási bizottság munkáját tavaly nyár óta kritizálja Solymos László MSZP-s alpolgármester, szerinte a testület döntéseivel egy Széchenyi téri palota szisztematikus átjátszásában vállal szerepet. A Széchenyi tér 2/A szám alatti 255 négyzetméteres üzlethelyiség bérlője a Kölcsey utca 10. szám alatt egy 350 négyzetméter alapterületű üzletet szeretett volna, illetve szeretne bérelni. Solymos többször állította, a Széchenyi téri IKV-s épületet az önkormányzati cég ügyvédje közeli hozzátartozóinak akarják kijátszani. Az IKV Zrt. értékbecslője egyébként a Széchenyi téri helyiség bérleti jogának ellenértékét 14 millió 180 ezer, a Kölcsey utcai helyiségét pedig 14 millió 400 ezer forintban állapította meg. A Kölcsey utcai helyiség bérleti díját havi 533 ezer forintban határozták meg. Mivel a két ingatlan közötti 100 négyzetméteres méretkülönbség miatt csak 220 ezer forintot kellett volna fizetnie a bérlőnek, Botka László még júliusban felfüggesztette a bizottság határozatát, mert álláspontja értelmében az (például "az indokolatlanul alacsonyan megállapított értékkülönbség miatt") súlyosan sérti az önkormányzat érdekeit. Az IKV Zrt. első embere nyílt levélben reagált a szocialista politikus vádaskodásaira, intézkedéseire. Nagy Ferenc elnök-vezérigazgató leszögezte, hét éve üresen álló ingatlant bérelne a bérlő a Kölcsey utcában, kétszer annyi bérleti díjért, mint amit eddig fizetett. “Ezt a vagyongazdálkodási bizottsági döntést megvétózta Botka polgármester úr, mely jó példa a polgármester és az alpolgármester ingatlangazdálkodásunkat gátló, akadályozó magatartására” – írta Nagy Ferenc. Botka László a jelen előterjesztésből is arról ír, hogy az önkormányzat érdekeit sértette a bizottsági határozat. Az ügy a szeptember 20-i közgyűlés napirendi pontjai között is szerepelt, ám akkor nem tárgyalta a közgyűlés. Ezután Nagy Ferenc készített előterjesztést a december 20-i közgyűlésre, amiben megismételte a polgármester szeptemberi, felfüggesztésről szóló döntését az indoklással és azzal a határozattal, hogy ennek értelmében a közgyűlés megsemmisíti a vagyongazdálkodási bizottság júliusi döntését. A Fidesz azonban ezt nem szavazta meg, azaz érvényben maradt volna a cseréről szóló bizottsági határozat, ám a polgármester azonnal jelezte, nem írja alá, mert önkormányzati érdekekbe ütközőnek találja. Így jutottunk el a mai rendkívüli közgyűlésig...

3,5 millió forint kár érte a várost?

„Nem értem, miként kerülhet ez az ügy a közgyűlés elé immár a sokadik alkalommal” – reagált a történtekre a SZEGEDma.hu-nak a Fidesz szegedi elnöke. Gyimesi László emlékeztetett, mivel készültek szakértői vélemények, az abban leírtakat kell figyelembe venni, nem a közgyűlés feladata az ingatlanok értékbecslése. Hozzátette, amennyiben ezek nem voltak megfelelőek, akkor az törvénysértésnek minősül, s ez megint csak nem közgyűlési hatáskör, hanem a bíróságra tartozik. “Egy dolog viszont tényként állítható, a polgármesteri huzavona miatt eddig 3,5 millió forint kár érte a várost” – szögezte le az önkormányzati képviselő, utalván arra, hogy továbbra is üresen áll a Kölcsey utcai ingatlan...
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.