Közélet

Közös listán az MSZP, az Együtt-PM és beveszik Gyurcsányékat (FRISSÍTVE)

Közös listán az MSZP, az Együtt-PM és beveszik Gyurcsányékat (FRISSÍTVE)

2014. január 8., szerda
Közös listán az MSZP, az Együtt-PM és beveszik Gyurcsányékat (FRISSÍTVE)
harman01_gs

Közös listában állapodott meg az MSZP és az Együtt-PM, a szocialisták nevezhetik meg a miniszterelnök-jelöltet, aki minden bizonnyal Mesterházy Attila lesz. A Fidesz szóvivője szerint teljesen mindegy, kik szerepelnek majd a baloldal listáján a parlamenti választáson, mert bárkik is lesznek rajta, "ezek a régi emberek, egy új sincs közöttük".

Az MSZP elnöke a szocialista párt és az Együtt-PM vezetőinek szerdai tárgyalása után sajtótájékoztatón azt mondta: a közös listához a DK bevonása is szükséges, de kizártnak tartja, hogy nem sikerül megállapodniuk

Gyurcsány Ferenc

pártjával.

Bajnai Gordon

ezt azzal egészítette ki: korrekt ajánlatot tesznek, amelyet "elemi felelőssége" elfogadni a hosszú ideje közös lista- és jelöltállítást szorgalmazó Demokratikus Koalíciónak. A közös miniszterelnök-jelölt személyét firtató kérdésre Bajnai Gordon közölte: elfogadják az MSZP jelöltjét, és ebben nem számít meglepetésre.

Mesterházy Attila

utalt arra, hogy a szocialista párt korábban már döntött erről, amikor őt jelölték, de szükség lesz még egy választmányi ülésre és egy kongresszusra is, itt szentesíthetik az új egyezséget. A listás helyek elosztásáról és arról, hogy a megállapodás újraírása hogyan befolyásolja az egyéni választókerületek elosztását, egyelőre nem mondtak részleteket, mert ez a DK-val folytatott tárgyalásoktól is függ. Így egyelőre nem tudni, hogy a korábban az MSZP és az Együtt-PM között felosztott 106 körzetből mennyi juthat a Gyurcsány-pártnak, és kinek a rovására. Mesterházy Attila csak annyit mondott, gyors tárgyalásokra készülnek a DK-val.

Gyurcsány után jöhet Schmuck és Fodor is

Az MSZP elnöke nem válaszolt arra, hogy Gyurcsány Ferencnek helye lehet-e a közös ellenzéki listán, mondván, nem akar üzengetni, a többi részlethez hasonlóan ezt is a tárgyalásokon kell megbeszélni. A

Schmuck Andor

szociáldemokrata és

Fodor Gábor

liberális pártjának bevonására vonatkozó kérdésre azt mondta, lépésről lépésre haladnak, először a DK-val tárgyalnak, utána "lehet gondolkodni arról, mi szükséges még ahhoz, hogy sikeres legyen ez a politikai konstrukció". Jelezte azonban: az említettek közül a DK rendelkezik valós társadalmi támogatottsággal. Bajnai Gordon kérdésre azt mondta: elsősorban céljai vannak, és csak utána ambíciói, miniszterelnöki ambícióját pedig annak rendelte alá, hogy Magyarországot egy kormányváltással visszavezessék a normális, gyarapodó európai országok sorába. Egy újabb kérdésre hozzátette, semmilyen ellentételezést nem kért ezért a döntéséért. Az Együtt-PM cáfolta, hogy a tárgyalásokon bárkit is megneveztek volna, mint lehetséges harmadik miniszterelnök-jelöltet. Szavai szerint szó sem volt "castingról". Az MSZP és az Együtt-PM augusztus végén állapodott meg, hogy közös jelöltekkel, de külön listán indulnak az országgyűlési választáson, és közös miniszterelnök-jelöltet sem neveznek meg. Az egyezséget azóta folyamatosan bírálta az abból kimaradó DK. Mesterházy Attila azt mondta: a tárgyalások keddi újrakezdésekor - amit Bajnai Gordon javasolt - egyetértettek, hogy a szövetség bővítésére kínálkozó lehetőségek közül a közös listaállítás a legjobb. Ez szolgálja azt, hogy kivezessék Magyarországot a demokratikus, gazdasági és szociális válságból - fűzte hozzá. Bajnai Gordon ugyancsak hangsúlyozta, a választási győzelemre akkor van a legnagyobb esély, ha a tavaszi parlamenti választás az Orbán-kormányról szóló népszavazás lesz. Az ellenzéknek ma még nincs többsége a választók között - folytatta -, ezen változtatni kell, ezért kezdeményezte a tárgyalások újranyitását és az ellenzék egyesítését egy táborban, mert ez visszaadhatja a kormányváltásba vetett hitet. A közös lista szimbolizálja a sokféle választói akaratot, nem jelenti a részt vevő pártok egyesülését, mindenki megőrzi saját identitását - hangoztatta.

Gyurcsány: most akkor hazamegyek...

Szólt arról, hogy a DK-val is meg kell egyezniük egy közös programban, velük is "harmonizálniuk" kell a korábban a szocialistákkal közösen megfogalmazott vállalásaikat. Gyurcsány Ferenc közleményben tudatta: üdvözli az MSZP és az Együtt-PM kezdeményezését, és a DK készen áll a háromoldalú tárgyalások azonnali megkezdésére. A jelenleg külföldön tartózkodó volt kormányfő a Facebookon azt írta: "Most akkor hazamegyek..."

Fidesz: bárkik lesznek a baloldali listán, ők a régi emberek

Selmeczi Gabriella

ezt az ellenzéki együttműködésről szóló tárgyalásokra reagálva mondta szerdai budapesti sajtótájékoztatóján. "Teljesen mindegy, kik lesznek a baloldal listáján vagy listáin. Ez csak őket érdekli, azokat, akik most tárgyalnak: ugyanazok, akik már egyszer tönkretették az országot" - fogalmazott a Fidesz szóvivője, hozzátéve: a baloldal eltörölné a rezsicsökkentést, a családi adókedvezményt, csökkentené vagy akár el is törölné a minimálbért, és 40 százalékra emelné a jelenleg 16 százalékos személyi jövedelemadót, a magyar zsebekből kihúzott forintokat pedig külföldi cégek zsebébe tenné. Vagyis a baloldal alkudozása a hatalmi pozíciókról "a magyar emberek bőrére megy" - jelentette ki. Hozzáfűzte - hivatkozva a szocialistáknak az E.ON-gázüzletág állami megvásárlásával kapcsolatos brüsszeli beadványára -, hogy "a baloldal ma is az uniós bürokratáknál kilincsel azért, hogy az Európai Unió újra nyomást gyakoroljon" Magyarországra. A bukott baloldal és a külföldi közműcégek mindent meg fognak tenni azért, hogy a közelgő országgyűlési választást az ő üzleti érdekeik újbóli érvényesülésére használják fel - mondta Selmeczi Gabriella, aki szerint erről szól "a bukott baloldal rezsiellenes politikája". A szóvivő úgy értékelte, összefogásra van szükség, hogy a baloldallal és a mögöttük álló külföldi érdekekkel szemben "meg tudjuk védeni az eddigi eredményeket, a gazdasági függetlenségünket és a magyar családok érdekeit". Ezért a hamarosan induló rezsifórumokon "várunk a csapatba mindenkit, aki abban érdekelt, hogy Magyarország ne hagyja magát többé kihasználni" - közölte. Selmeczi Gabriella azt is mondta, hogy szerda délelőtt Mesterházy Attila MSZP-elnök "megfutamodott" a rezsicsökkentés melletti kiállás elől, helyette "a hatalmi osztozkodásokkal foglalkozott". A szóvivő ezzel arra utalt, hogy a szocialista pártelnök az előzetes tervekkel ellentétben mégsem vett részt a Táncsics Mihály Alapítvány Megújuló energiapolitika. Klímaváltozás és energiahatékonyság című konferenciáján. A Fidesz szóvivőjét a tájékoztatón megkérdezték arról, hogy Pintér Sándor belügyminiszter szerint eljött az ideje annak, hogy a Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök Balatonőszödön elmondott beszédének kiszivárogtatásával kapcsolatban keletkezett titkosszolgálati jelentés egy részét nyilvánosságra hozzák. Selmeczi Gabriella úgy reagált: a kormánypárt támogatja Pintér Sándort ebben a szándékában. Fontos lenne az igazság kiderítése és nyilvánosságra kerülése Őszöd-ügyben, de a baloldal politikai lenyomatának tekinthető beszéd tartalma talán még fontosabb, hiszen a magyarok abból tudhatták meg, hogy Gyurcsány Ferenc és a szocialisták "kormányzásuk alatt megállás nélkül hazudtak" - tette hozzá a szóvivő.

Jobbik: Vesztes csapaton ne változtass!

A Jobbik szerint "a Mesterházy-Bajnai-Gyurcsány alkotta bűnszövetség a vesztes csapaton ne változtass elvét követi", és összefogásuk új mottója: együtt 2010.

Dúró Dóra

, az ellenzéki párt szóvivője és országgyűlési képviselője így reagált az ellenzéki egyeztetést folytató Mesterházy Attila MSZP-elnök és Bajnai Gordon, a Együtt-PM vezetőjének szerdai bejelentésére, akik közös lista állításában állapodtak meg, amelyről a DK-val is tárgyalni fognak, valamint abban, hogy az MSZP nevezi meg a miniszterelnök-jelöltet, és az Együtt-PM elfogadja, ha az Mesterházy Attila lesz. Dúró Dóra közleményében mindezt úgy értékelte: színjáték volt minden politikustól az őszödi beszéd erkölcsi szintjétől való elszakadás, "ismét létrejött a hazugság koalíciója". A korszakváltás így nemhogy az országban, de a saját táborában sem sikerült a baloldalnak - fűzte hozzá. A jobbik szóvivője az együttműködés legelvtelenebb tagjának a Párbeszéd Magyarországért tömörülést ítélte, amelyet a Párbeszéd a Mandátumért gúnynévvel illetet. Emlékeztetett: ennek tagjai Bajnai kormányzása idején Lehet Más a Politika néven pártot alapítottak, majd "nemhogy ezzel a Bajnai Gordonnal, de most még az általuk oly sokszor kritizált Gyurcsány Ferenccel is szövetségre lépnek", aki ellen való látszólagos fellépésüknek köszönhetik mostani mandátumukat. Szerinte ezek után a választók vagy az elmúlt huszonnégy évben az országot tönkretevő politikai garnitúra közül válogathatnak, vagy a Jobbiktól remélhetnek változást. Közölte: pártja úgy váltja le Orbán Viktor kormányát, hogy nem hozza vissza a hatalomba Gyurcsányt.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.