Közélet

Szerbiában elégedetten fogadták az EU-csatlakozási tárgyalások hírét

Szerbiában elégedetten fogadták az EU-csatlakozási tárgyalások hírét

2013. december 18., szerda
Szerbiában elégedetten fogadták az EU-csatlakozási tárgyalások hírét

Történelmi jelentőségűnek nevezte a szerb miniszterelnök, hogy az Európai Unió illetékes miniszterei úgy döntöttek, januárban megkezdődhetnek a hivatalos tárgyalások az ország uniós csatlakozásáról. A szerbiai politikusok többsége elégedett.

A szerb közszolgálati televíziónak (RTS) adott interjúban

Ivica Dacic

kormányfő kijelentette, hogy a brüsszeli döntés történelmi esemény, amelyre több generáció várt, és amely sok "politikai garnitúra" célja volt. Kiemelte azt is, hogy a Koszovóval való viszony rendezése nem jelenik meg a tárgyalások teljes folyamatában, csak bizonyos tárgyalási fejezeteknél, amelyek az igazságszolgáltatásra és alapvető jogokra, a jogérvényesülésre, a szabadságra és a biztonságra vonatkoznak. Szerbia egykori déli tartománya 2008-ban egyoldalúan kikiáltotta függetlenségét, amelyet Belgrád nem ismer el.

Predrag Simic

, a Belgrádi Egyetem Politikatudományi Karának professzora viszont éppen azt emelte ki egy tévéinterjúban, hogy a Koszovóval folytatott tárgyalások az egész folyamatra "árnyékot vetnek", ugyanis szóba kerülhet Koszovó státusa és függetlenségének elismerése. A szerbiai pártok többsége üdvözölte a döntést. Az ellenzéki Demokrata Párt (DS) közleménye szerint a brüsszeli döntés azt is jelenti, hogy Szerbia visszafordíthatatlanul halad az európai demokráciák felé vezető úton. Hozzátették azonban, hogy a jogállamiság, a szólásszabadság, a hatalom elosztása, a diszkriminációellenes fellépés és a tisztességes választások még mindig lezáratlan ügyet jelentenek a szerb társadalomban, de az értük való harcban az EU-csatlakozási tárgyalások hatalmas jelentőséggel bírnak majd. Branko Ruzic, az európai integrációért felelős tárca nélküli miniszter szerint a csatlakozási tárgyalások 4-5 évig tarthatnak, de nem kizárt, hogy lesznek még akadályok. "Minden akadályt átugrottunk, például a hágai törvényszékkel folytatott együttműködést is. Ennek a folyamatnak a lezárásaként megkötöttük a brüsszeli megállapodást. Minden országnak vannak problémái. Horvátországnak például a Szlovéniával szembeni rendezetlen határkérdés jelentett problémát" - emelte ki a miniszter. A jobbközép Szerbiai Demokrata Párt nem ennyire elégedett, úgy vélik, hogy a tárgyalások januári megkezdése szerb érdekeket sért. Szerintük Szerbia olyan folyamatba ment bele, amelyről nem lehet tudni, hova vezet.

Slobodan Samardzic

, a párt alelnöke szerint az uniós tagság "nem bizonytalan, hanem biztosan lehetetlen". Az RTS-nek nyilatkozva a politikus kifejtette: az EU olyan mély válságban van, hogy nem tudja fizetni a bővítés költségeit. "Az EU zárva van a csatlakozások előtt. A tárgyalások örökké fognak tartani" - mondta Samardzic, majd azzal nyomatékosította álláspontját, hogy Törökország évek óta tárgyal Brüsszellel, és Montenegró is két éve készül arra, hogy megnyissa az újabb tárgyalási fejezeteket. A koszovói sajtó ezzel egy időben elítélte a döntést és

Catherine Ashtonnak

, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének a pozitív jelentését a Belgrád és Pristina közötti tárgyalásokról. A Koha Ditore című koszovói lap szerdán azt írta, hogy Ashton jelentése "sokkolta" Pristinát, mert az hamis információkat is tartalmaz. Szerintük egy ilyen pozitív jelentésnek csak az volt a célja, hogy Szerbiával mindenáron megkezdhessék a csatlakozási tárgyalásokat.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.