Egy mindössze 60-70 dekagrammal világra jövő gyermeket is meg lehet menteni, a lényeg, hogy időben érkezzen segítség – hangzott el a Szegedi Újszülött Életmentő Szolgálat Alapítvány egész napos programsorozatán, melyet a legkisebbeknek szenteltek.
„Ezzel a különleges nappal köszönetet szerettünk volna mondani mindenkinek, aki támogatta az alapítvány munkáját, s egyben fel szerettük volna a hívni a figyelmet a koraszülöttekre, hiszen Magyarországon minden kilencedik gyermek hamarabb jön a világra. De nemcsak a koraszülött gyermekeket és szüleiket vártuk, hiszen
Kádár Annamária
mesepszichológiai témájú előadása mindenkinek szólt, akárcsak Pál Ferenc atya gondolatai” – mondta el
Sütő Zsanett
főállású angyal. A Szegedi Újszülött Életmentő Szolgálat Alapítvány önkéntes csapatának tagja hozzátette, a gyermekek testi és lelki fejlődését szolgáló előadásokat és programokat a Koraszülöttek Világnapja alkalmából szervezték, a kicsiket pedig játszóház és fejlesztő foglalkozások várták. Az alapítvány kuratóriumi elnöke,
Pintér Sándor
professzor azt hangsúlyozta, hogy a segítségnek időben kell érkeznie, s akkor egy mindössze 60-70 dekagrammos újszülött is egészséges gyermek, majd felnőtt lehet. A születés utáni közvetlen életveszélyben lévő gyermek további sorsa az élet első perceiben történő ellátásukon, mentésükön múlik. A professzor hangsúlyozta, fontos a megfelelő oxigénellátás, a szívműködést és a vérkeringést is biztosítani kell, illetve azt, hogy ne hűljenek ki. Az alapítvány évente átlagosan 1250 esetben ment, így a húsz éves működésük alatt több mint húszezer gyermekéletet köszönhetünk munkájuknak.
Regionális hálózat kiépítésén dolgozik a Koraszülöttekért Közhasznú Egyesület (KORE), melynek elnökétől,
Földvári-Nagy Zsuzsannától
megtudtuk, az érintett szülők által alapított egyesület legfőbb célja, hogy felhívja a társadalom figyelmét a problémákra, s arra, hogy léteznek. Most azon dolgoznak, hogy minden egyes régióban legyen egy külön csapatuk, aki segíteni tudja a környéken élő családokat. „Az érintett szülőknek nagy szükségük van a közösségre, s bár a virtuális világ felé eltolódott egy picit a hangsúly, de a tapasztalat csoportunkba több mint hatszáz édesanya regisztrált. A legnagyobb problémánk az információhiány, például a fejlesztésekről vagy az igénybe vehető támogatásokról sok család nem tud eleget” – tájékoztatott. Tapasztalatai szerint nagy különbségek vannak a régiók és városok között, Szegedet például kivételesen jónak tartja az ellátás a szempontjából, hiszen az Odó Fejlesztő Központ szakmailag kiemelkedően jó munkát végez a koraszülött gyermekek fejlesztésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.