Közélet

Szexferomonnal és vércsével védi szőlőjét a Zádori-borászat + FOTÓK

Szexferomonnal és vércsével védi szőlőjét a Zádori-borászat + FOTÓK

2013. szeptember 24., kedd
Szexferomonnal és vércsével védi szőlőjét a Zádori-borászat + FOTÓK
zadori_borasz06_gs

A kevés tradicionális szegedi borászatok közül egy fiatal, elhivatott gazda birtokát kutattunk fel, hogy meglessük a szüretet, egészen Dorozsmáig kellett autóznunk.

A Zádori-szőlőbirtokot a subasai bekötőútról közelítettük meg, az egyik oldalon egy erdősáv, a másikon pedig a Domaszék határát jelző fatábla határolta a területet.

„Hamis szexhirdetéssel” csalják lépre a kártevőket

„Egy felmérésen a borvidékek kedveltségi szintjeinek skáláján a csongrádi az utolsó helyet foglalja el, ez ellen illene tenni, hiszen azért ennyire nem rossz a helyzet” – vallja

Zádori Károly

, aki igazi családi gazdálkodóként műveli a szőlőjét, készíti a borát. Mikor meglátogattuk, épp édesanyja és felesége szüretelt a bianca sorai között. „Ez egy rezisztens borszőlő, azaz szinte vegyszermentesen lehet kezelni. Egy programban is részt veszünk, melynek keretében rovarcsapdákat helyezünk ki a szőlőmolyok ellen. Ezek szexferomoncsapdák, párosodásra ’invitáló’ illatanyagot tartalmaznak” – mutatja be a borász, hogy milyen „mézesmadzag-technikával” kapja el a kártevőket. A másik nagy ellensége a már édesre termett szőlőnek a seregély, de megtudtuk a borásztól, ebből a szempontból nagyon szerencsés, hogy épp egy erdősáv mellett van a földjük, mert amint megjelenik egy csapatnyi seregély, rögtön felszállnak az erdőben fészkelő vércsék.

Az idei terméssel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy erős közepes idény volt, a tavalyinál sokkal jobb; a szőlő legnagyobb ellensége, a fagy elkerülte az ültetvényeket. „A terméskötődés volt rossz az idén, hiszen a szőlő júniusban virágzik, ilyenkor a napsütéses idő az ideális, és sajnos épp ekkor zuhogott az eső. Ezért nem volt mindenhol hatékony a porzás” – mutatja a borász a hiányos szőlőfürtöket. „Viszont koncentrált, jó lesz a beltartalma a gyümölcsnek. A családi gazdaság 16 hektáros, ebből most 13 hektárról szüretelünk cserszegit, olaszrizlinget, rajnait, kunleányt, biancát és kékfrankost. Az olaszrizlingből készítünk minőségi kategóriás bort, a cserszegiből szoktunk félédeset, Dorozsmán sokan keresik, így a saját mustjával emeljük a cukorfokát, a kékfrankosból készítünk rozébort is. A cserszegi már ki van erjedve, október közepére iható lehet. Maximum 80-100 mázsányi szőlőt tudunk termelni, úgy számolnak a szőlészetekben, hogy egy üveg (7 dl) borhoz nagyjából egy kiló szőlő kell.”

A kövidinka visszatér!

Zádori Károly a szőlőtövek közül elvezet minket tanyájukra is, ahol szülei élnek, ott van berendezve a feldolgozáshoz szükséges üzem. „A szőlőfürtök először a bogyózóba kerülnek, itt elválik a szártól az értékes gyümölcsszem, azután mehet a présbe, itt a saját súlyától kicsöpögött a szín lé, amiből akár csúcsborok is készülhetnek, majd elkezdődik a préselés, abból lesz a préslé. Ezután kerül az erjesztőkádakba a must, ahol irányított, hűtött erjesztéssel készítjük a bort” – mutat a borász a mintegy két méter hosszú és fél méter széles acéllemezre, amibe egy csövön vezetik bele a hideg vizet egy hűtőgépből, így nem engedik, hogy az erjedés során a lé 18 fok fölé emelkedjen. A kiforrást követően már a pincébe fejtik le a bort, s kerül bele a hordókba. Ide már az apa, az idősebb Zádori Károly kalauzol le minket. „Kevés manapság már a kádár, és azok közt is nehéz olyat találni, aki mestere a szakmájának. A régi falusi kádár mindent tudott” – mutat a hordókra az apa, nagyapa, aki a régi időkről is mesél. Elmondja, hogy az ő apja még kövidinkát termesztett, és igazi bögrecsárda lett a tanyából, mert a háztól szinte a teljes mennyiséget elhordták. „Akkoriban 4 holdnyi gyalogművelésű kövidinkánk volt, most kezdtük újra szaporítani” – veszi át a szót a fiatalabb Zádori elmesélve, hogy találtak egy területen kövidinkatöveket, és már szaporítják, kell öt-hat év, mire kereskedelmi mennyiséget lehet termelni belőle. Zádoriáknál már a harmadik generáció is bekapcsolódik a borászatba, a 10 éves Bálint sok mindenben segít, ő tisztítja, mossa például a hordókat, kádakat egy lyukon bemászva nagy sugarú slaggal, Zsófi pedig, a 13 éves lány a szőlősben szokott segíteni. Zádoriék borát már a karácsonyi asztalra tehetjük, október-november környékén keressük fel a borkimérést a Dorozsmai úton.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.