Közélet

Szegedi elítéltek is szedték a szemetet

Szegedi elítéltek is szedték a szemetet

2013. szeptember 14., szombat
Szegedi elítéltek is szedték a szemetet
szemetszedes

„TeSzedd” címmel országos szemétgyűjtést szervezett szeptember 14-re a Vidékfejlesztési minisztérium, amelyhez csatlakoztak a Szegedi Fegyház és Börtön dolgozói és az elítéltek. Szeged város peremkerületeiben két különböző helyen szedték össze a szemetet.

Az intézet minden olyan megmozdulást támogat, amely a város tisztaságát, rendbetételét segíti - mondta

Tikász Sándor

, a Csillagbörtön parancsnoka. A Szegedi Fegyház és Börtönben büntetésüket töltő fogvatartottaknak ritkán adódik alkalma jóvátételi programokhoz csatlakozni, közülük azok az önkéntes jelentkezők vehettek részt az akcióban, akik megfelelnek a külső munkáltatás egészségügyi és biztonsági feltételeinek. A rendezvény napján húsz fogvatartott tisztította meg Szegeden a Gyálaréti Holt-Tisza fehérparti átjáróját, 320 zsák szemetet gyűjtöttek az intézet börtönőreinek kíséretével. A Teszedd! - Önkéntesen a tiszta Magyarországért elnevezésű szemétgyűjtési akcióban az ország 1075 településén több mint 100 ezer önkéntes gyűjti össze az illegálisan lerakott háztartási hulladékot - mondta a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára az eseményt megnyitó sajtótájékoztatón szombaton Budapesten.

Illés Zoltán

hozzátette, az egynapos akció eredményeként 5-6 ezer tonna szemét gyűlik össze, ami 50 villanymozdony súlyának felel meg, ennek az elszállítását a közszolgáltató vállalatok végzik. Nem volt könnyű kiválasztani azt a több mint ezer helyszínt az országban, ahol az egynapos gyűjtést végzik - tette hozzá. Az aktivisták szombaton vallási, kulturális vagy politikai preferenciától függetlenül kézzel gyűjtik össze a kommunális hulladéknak minősülő szemetet. Az államtitkár szerint az akció folytatását újra kell gondolni, mert a településeken a legnagyobb problémát már nem a kommunális hulladék, hanem a bontási törmelék jelenti, amelyből "tízezer és százezer tonnákat" raknak le illegálisan, és az összegyűjtését kézi erővel nem lehet elvégezni. Az akció áttételesen egymillió embert mozgat meg, és a környezettudatosságra irányítja a figyelmet - mondta. A szemetelés megelőzését szolgáló kormányzati intézkedésre további példaként a PET-palackokra vonatkozó betétdíj bevezetését nevezte. A pillepalackból Magyarországon évente több mint 60 ezer tonna kerül forgalomba, ami a környezetbe kikerülve hatalmas mennyiség. Rámutatott: a betétdíj bevezetésével megoldódik ezen szennyező anyag sorsa, mivel utána a fogyasztók remélhetőleg nem fogják eldobni a palackokat.

Vámosi Oszkár

, az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség ügyvezetője hangsúlyozta, mindenki megtette a magáét, az eső ellenére több mint 50 szervezet jelezte csatlakozását a Teszedd! akcióhoz. Közülük az Országos Polgárőr Szövetséget emelte ki a szervezésben biztosított segítségükért. Kérte, hogy minél többen kapcsolódjanak be a munkába, hozzátéve, hogy az ország felén nem esik az eső. Az előzetes regisztrációk alapján nagy a "szemétszüret" iránti érdeklődés, az akció lebonyolítását 1200 ember segíti - mondta. A munkát mások mellett a polgárőrségek és a vízügyi igazgatóságok támogatják országszerte azzal, hogy kiszállítják az önkéntes szervezőknek a TeSzedd!-logóval ellátott gyűjtőzsákokat és a megfelelő mennyiségű kesztyűt.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.