Az alsóvárosiak 30-40 százaléknyi előnnyel vették fel a küzdelmet a vírusokkal szemben már évszázadokkal ezelőtt is, a titok a paprikapálinkában keresendő.
Ezt az alsóvárosi ferences kolostor udvarán tudtuk meg
Didák
testvértől, aki az I. Alsóvárosi Paprikafesztivál programjainak ismertetésekor mesélt a népszerű fűszernövény és rendjének közös hagyományairól. Megtudtuk többek között azt is, hogy mikor a ferencesek 1444-ben letelepedtek Alsóvároson egy ispotály állt a téren, így egyből bekapcsolódtak a szerzetesek a helyiek gyógyításába, gyógynövénytermesztésbe így sokkal közelebb kerültek az emberekhez, mint más területeken szolgáló társaik. „A paprikát, mint gyógynövényként használható fűszert ők ismertették meg a környékbeliekkel, leginkább a malária, a szúnyogcsípés ellen védett, pálinkában áztatták, és nemcsak kívülről fertőtlenítettek vele, hanem belsőleg is” – mesélte mosolyogva a testvér, aki hozzátette, hogy a korabeli járványok túlélési mutatója ezen a területen kimutathatóan is 30-40 százalékkal magasabb volt. Források szerint a pálinkába áztatott paprikát használták a „morbus hungaricus” (a tífusz egy fajtája) elleni orvosságként is, és csak az orvosi alkalmazása után indult gasztronómiai útjára a fűszernövény.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.