Szinte az egész világról volt már megrendelője – Gyifkó Gyula kisteleki szíjgyártó számos kitüntetése mellé tavaly az Év Mestere díjat is átvehette. Augusztus elejétől munkáiból egy válogatás a Somogyi-könyvtárban is látható lesz.
„Ebben a szakmában nem sok újat lehet alkotni, inkább az a lényege, hogy a régi, több százéves hagyományt ápoljuk” – mondta el portálunknak
Gyifkó Gyula
aranykoszorús szíjgyártómester, népi iparművész, a népművészet mestere, Kistelek díszpolgára, a Magyar Kultúra Lovagja. Családja mintegy kétszáz éve űzi a mesterséget. Mind egyszerűbb, „igára” való szerszámokat, mind díszesebb darabokat készítenek. Előbbieket régen főként a parasztság használta szántáshoz-vetéshez, de már akkor is voltak díszesebb, drágább szerszámok is, amivel vásárra, vagy éppen lakodalmakba jártak. Az uraságok természetesen szintén a míves, magyar sallangos lószerszámokat készíttették maguknak, ma a fogathajtók használják ezeket – meséli a mester. A bőrt kikészítve vásárolják, miután a pécsi bőrgyár megszűnt, már csak Simontornya lehet forrás, de zömében angol és olasz alapanyaggal dolgoznak. Natúr, fehér, konyakszín, barna vagy fekete is lehet a bőr, általában 4-5 milliméter vastagságúak – tudtuk meg Gyifkó Gyulától. Azt is elárulta, a fiával együtt 4-5 tanulója volt, és közülük egy maradt meg a szakmában. Meg persze a fia, aki immár 25 éve önállóan dolgozik, ezzel továbbvive édesapja munkáját, aki 53 évig munkálkodott iparosként, és ma is pár órát dolgozik még a műhelyben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.