Uniós támogatással új öntözőrendszert alakítottak ki a Gabonakutató Kft. kiszombori telepén, a 314 hektáros területen nagy értékű vetőmagot állítanak elő – közölte Szilágyi László ügyvezető igazgató pénteken a helyszínen.
Az öntözésfejlesztési beruházás 280 millió forintos költségének 70 százalékát biztosította uniós támogatást, a fennmaradó részt a cég teremtette elő saját forrásaiból – mondta az állami tulajdonú cég vezetője. Megtudtuk, víz- és energiatakarékos az új rendszer, például a hagyományos tömlős öntözési mód három-négyszeres gázolajköltséggel üzemeltethető. Szilágyi becslései szerint 5-6 éven belül megtérül a beruházásuk, ám amennyiben rendkívül aszályos esztendők elé nézünk, akkor hamarabb. A 2012-es rekkenő hőség és szárazság termésmennyiségben és minőségben jelentkező súlyos következményei megerősítették a felismerést, hogy az öntözés egyre nagyobb szerepet kap a kiszámíthatóbb, biztonságosabb és nem utolsósorban jövedelmezőbb növénytermesztés megteremtésében – hangsúlyozta az igazgató. Komoly a kereslet a Gabonakutató Kft. által nemesített hibridkukorica-vetőmag iránt itthon és külföldön is, elsősorban a FÁK-országokban. A tavalyi aszály azonban lehetetlenné tette az igények kielégítését – mondta Szilágyi László. A 314 hektárra vonatkozó fejlesztésnek köszönhetően sokkal biztonságosabbá válik a vetőmag-előállítás. A kiszombori Dénes majorban közel ezer hektáron gazdálkodik a Gabonakutató, az új öntözőrendszer elkészültével a teljes terület öntözhetővé vált. A területen kialakított egy- és kétkarú energiatakarékos Lineár öntözőberendezés lehetővé teszi naponta 5-6 milliméter víz a területre juttatását, amely folyamatosan pótolja az elpárologtatott mennyiséget – közölte a szakember. Az újonnan öntözésbe vont területen elsősorban hibridkukorica-vetőmagot állítanak elő, emellett búzát és szóját termelnek itt. A környezeti adottságok 12 hektár erejéig lehetővé tették több szomszédos magántermelő bevonását is ebbe a programba – mondta Szilágyi László. „Vannak termékek, amelyeket nem nagyon lehet öntözés nélkül megtermelni. Ilyen többek között a vetőmagtermelés. Tekintettel, hogy a Gabonakutató nemesítéssel és vetőmagtermeléssel foglalkozik, elengedhetetlen a biztonság érdekében az öntözés” – erről már Búvár Géza, a KITE Zrt. vezérigazgatója nyilatkozott portálunknak. A Kiszombor határában átadott öntözőrendszer megvalósításában résztvevő cég vezetője elmondta, egy év alatt készült el a beruházás, igen feszített munkatempóban dolgoztak a kivitelezésen. Búvár Géza hozzátette, a vetőmag-előállítás mellett például a szántóföldi zöldségeket, a csemegekukoricát, a zöldborsót és zöldbabot, a burgonyát és a dohányt is öntözni kell, amennyiben a piacon akarunk maradni ezekkel a termékekkel. Az öntözőrendszer átadása előtt
Szépe Ferenc,
a Vidékfejlesztési Minisztérium mezőgazdasági főosztályvezetője kijelentette, az öntözési stratégia egy kiemelt kérdés a kormányzaton belül. „Jelenleg ennek a kutatási oldalát is meg kell teremteni, mert az elmúlt időszakban teljesen eltűnt ez a szféra, illetve ennek a pályázati úton történő támogatása is kiemelt feladat. Jelenleg a technikai előkészítés zajlik, a keretek meghatározása ezután következik” – hangsúlyozta. Szépe rámutatott, rendkívül nagy ingadozás mutatkozik a terméseredményekben, hiszen az ágazat az időjárástól függ, így a mennyiség és a minőség stabilitása nagyban függ attól, hogy az öntözés területén lesz-e előrelépés. A másik prioritás pedig a kertészeti ágazat fejlesztése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.