Közélet

Fűnyíró droid, minikert és ősalmák Újszegeden + FOTÓK

Fűnyíró droid, minikert és ősalmák Újszegeden + FOTÓK

2013. május 6., hétfő
Fűnyíró droid, minikert és ősalmák Újszegeden + FOTÓK
kerteszeti_kiallitas0_gs

Május első hétvégéjén a dísznövények között, ősi gyümölcsfákkal is megismerkedhettek a szegediek a füvészkertben, és találkozhattak egy robotfűnyíróval is.

„Nem szabad hozzá nyúlni, mert akkor elpusztul, azért írtuk ki” – mondta erősebb hangon a Vénus légycsapó nevű húsevő virágot is árusító férfi egy idősebb hölgynek, aki fűszállal próbálta a légycsapdát tesztelni. A kertész elmagyarázta, hogy ez a növény minden levélcsukódást evésként él meg, és mivel a rovarok kitinjét nem tudja emészteni, elhullajtja azokat a leveleit, amelyek befaltak egy bogarat. Ha viszont üresen csukódik le a csapda, akkor a lehullott levélből nem lett energia, így elpusztulhat a növény. De más érdekességeket is megtudhattunk és megcsodálhattunk a III. kertészeti és kertépítészeti kiállítás és vásáron az újszegedi füvészkertben. Idén több mint 30 kiállító mutatta be mindazt a színes világot, amit egy kert magában hordozhat. Érkeztek balkon-, kerti- és szobanövények, örökzöldek, kaktuszok és pozsgások, egynyári és évelő növények, orchideák és húsevő növények, bonsaiok, virágzó fák és cserjék, különleges rózsafajták, szakértők segítségével betekinthettünk a növények szaporításába, termesztésébe, láthattunk különböző öntözéstechnika vívmányokat, kerti gépeket, szerszámokkal, műszerekkel és sok-sok kerti kiegészítővel.

„A fél országot bejárva, Banától Vértesacsán át Tiszadobig, és Hercegszántótól Szadán, Noszvajon át Komlóskáig számos értékes, tájfajta gyümölcsfát gyűjtöttünk össze, amelyeket a faiskolánkban szaporítottunk le, ezek mivel helyiek, itt teremtek a Kárpát-medencében évtizedek, évszázadokon át, sokkal jobban bírják a klímát, és ellenállóbak a betegségekkel szemben. Míg ma van olyan almafa fajta, amit 12-15 alkalommal is permeteznek, a régi, őshonos fajtákat elég 2-3 alkalommal” – mondta el portálunknak Barna Tamás erdőmérnök, aki fiaival együtt vezeti a Barna és fiai faiskolát, ahol lehet szemezgetni őshonos alma, körte, barack, meggy, cseresznye és szilva fák közül. Külön érdekesség volt az önjáró fűnyírógép, egy robot, ami egy kábellel megjelölt területen belül megy le-föl és vágja a gyepet – azért én még maradnék a félmeztelen, izzadós-napozós kerti munkánál, miután végre sikerült megszabadulnom minden technikai függéstől, nem beszélve arról, hogy milyen jól esik utána egy-két pohár hideg Frittmann-fröccs... Miniatür-kert-szépségversenyt is szervezetek óvodák és iskolák számára, ahol kis ládikákba lehetett kreálni kiskertet apró növények, fakérgek, kavicsok és bármilyen esztétikus, kertépítésre használható tárgy segítségével. Különös kis világok születtek. Megtudtuk: a két nap alatt főként a délutánok voltak a forgalmasabb időszakok, több család is kilátogatott, de sokan célzottan jöttek, díszfákat, növényeket vásárolni. A látogatás óta a tudósító az elfeledett gyümölcsfák között böngészget, a szilva és a meggy már megvan és egy alma is, a körte és a cseresznye fajtái között még dilemma feszül.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.