Közélet

Ostromzár volt a Fidesz székháza körül (FRISSÍTVE)

Ostromzár volt a Fidesz székháza körül (FRISSÍTVE)

2013. március 7., csütörtök
Ostromzár volt a Fidesz székháza körül (FRISSÍTVE)

Néhány tucat tüntető hatolt be a Fidesz budapesti, Lendvay utcai székházának udvarára csütörtök délelőtt, komoly károkat okozva.

20.58: A tüntetők elhagyták az épület udvarát

A tüntetők elhagyták a Fidesz budapesti, Lendvay utcai székházának udvarát csütörtök este. A néhány száz demonstráló - rendőri sorfal mellett - a Rippl-Rónai utcán keresztül este fél 9 után az Andrássy útra tért rá. A hangosbeszélőt kezelők egyike előzőleg arra biztatta őket, hogy vonuljanak az Alkotmánybíróság épületéhez. A résztvevők az úttesten, a külső sávban haladnak, azt skandálják, hogy "alkotmányt!, demokráciát, jogállamot!" Csütörtök délelőtt néhány tucat tüntető hatolt be a Fidesz Lendvay utcai székházának udvarára, így tiltakozva az alaptörvény negyedik módosítása ellen. A demonstrálók a bejáratot védő vaskapun másztak be az udvarra, majd leültek ott, és kifeszítettek egy, "Az alkotmány nem játék" feliratú transzparenst. A tüntetők közölték, hogy civilek, szervezőjük nincs, spontán megmozdulásként gyűltek egybe. A rendőrök azt kérték a résztvevőktől, hogy ne menjenek be az épületbe, mert azzal szabálysértést követnek el. Ennek ellenére egy férfi megpróbált behatolni az épületbe, őt a rendőrök elvitték. Két tüntető felmászott a székház földszinti erkélyére. Később hét tüntető mászott fel a másik földszinti erkélyre, az akciót a rendőrök nem akadályozták meg. A demonstrálók az erkélyről a Fidesz 1989-es programjából olvastak be részleteket hangosbemondón. A Fidesz napközben több nyilatkozatban is Bajnai Gordon volt kormányfőt nevezte az akció felelősének, ezt az Együtt 2014 mozgalom visszautasította. Elítélte a demonstrációt a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, valamint a Kereszténydemokrata Néppárt is. Bencsik András, a békemenet egyik kezdeményezője Facebook-oldalán kérte a menet szimpatizánsait, hogy menjenek a székházhoz. Az ellentüntetés résztvevői, akiknek néhány százas tábora estére többtucatnyival bővült, a helyszínen sípolással és hangos nemtetszéssel válaszoltak az erkélyen lévőknek.

19.15: Újabb erkélyre másztak fel a tüntetők

Hét tüntető mászott fel fél hétkor a Fidesz-székház Lendvay utcára néző másik földszinti erkélyére is, a tüntetők akcióját a rendőrök nem akadályozták meg. A demonstrálók az erkélyről a Fidesz 1989-es programjából olvastak be részleteket hangosbemondón. Az ellentüntetés résztvevői, akiknek néhány százas tábora az elmúlt órában többtucatnyival bővült, sípolással és hangos nemtetszéssel válaszolnak az erkélyen lévőknek.

18.26: Bezárták a Fidesz-székház kapuját

Bezárták a Fidesz-székház kapuját, így a tüntetők egy része bennrekedt az udvaron csütörtök késő délután. Az épület előtt rendőrök sorakoztak fel. A kerítésen keresztül az MTI tudósítójának többen is azt mondták, hogy kinti társaiktól kaptak ételt és italt. Több társuk fenn áll a székház teraszán, ahová két nemzetiszínű zászlót, "Az alkotmány nem játék" feliratú transzparensüket és több papírlapot is kihelyeztek. Ezekre többek között azt festették, hogy "Foglalt", illetve "Demokráciát". Az utcában folyamatos a hangzavar, a teraszon álló tüntetők hangosbemondón keresztül a Fidesz 1989-es programjából olvasnak fel részleteket, de elhangzott egy Babits-vers is. Megszólalásaikat folyamatos kiabálással zavarják az egyre nagyobb létszámban gyülekező, túlnyomórészt az idősebb korosztályhoz tartozó ellendemonstrálók. Közülük többen arra szólították fel a tüntetőket, hogy demonstrálás helyett inkább dolgozzanak, illetve menjenek Moszkvába. Az ellentüntetők hangosan skandálva terroristáknak nevezték az épületfoglalókat. Az épület előtti járdán felsorakoztak a rendőrök is, de a sorfalon szabad az átjárás, senkit nem tartóztatnak fel.

17.39: Kósa: szerveződik a Bajnai-gárda

Egy meglehetősen kis, ám agresszív, Bajnai Gordon mozgalmához köthető csoportnak tulajdonította Kósa Lajos a budapesti Fidesz-székházba való "betörést." Szerinte látható, hogy "szerveződik a Bajnai-gárda". A Fidesz alelnöke csütörtöki debreceni sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a demokráciában az a szokás, hogy az érveinket elmondjuk, és ha kell, legális eszközökkel képviseljük azokat. A demokrácia és az alkotmányosság ellen léptek fel azok, akik betörtek a székházába, mert a politikai vélemény kinyilvánításába nem fér bele az erőszak alkalmazása - vélekedett. Debrecen polgármestere szerint Bajnai Gordon Együtt 2014 mozgalmát támogatják azok, akik "egyetemet foglaltatnak el másokkal vagy a csütörtökihez hasonló erőszakos cselekedeteket szervezik". Nem lehet nem észrevenni, hogy mi történik az országban, ez a provokáció egy folyamat része - vélekedett Kósa Lajos. Szokatlannak és egyben riasztónak nevezte azt, hogy demokrácia és jogállamiság idején bizonyos politikai erők elfogadhatónak tartják a magánterületre történő erőszakos behatolást, majd hozzátette: a demokráciát érte rendkívül súlyos támadás. Kósa Lajos az MTI kérdésére elmondta: megfontolják, hogy jogi lépéseket tegyenek-e a behatolók ellen. Ehhez kapcsolódva kiemelte, hogy a rendőrség nem lépett fel agresszíven, nem ült fel a provokációnak. "Mi mások vagyunk, nem uszítjuk rá senkire a rendőrséget gyurcsányista módon" - közölte. A politikus kitért arra, hogy Magyarországon szólás- és gyülekezési szabadság van, nincs cenzúra, így félreértéseken alapulnak a hasonló vádak. A magyar alkotmánynak integráns része az emberi jogok egyetemes nyilatkozata és az emberi jogok európai chartája. Megítélése szerint a mostani alkotmánymódosítás nem szűkítette, hanem bővítette az alkotmányossággal kapcsolatos vizsgálatok lehetőségét az Alkotmánybíróságnál is. "Annyit kértünk ebben a szabályban, hogy az Alkotmánybíróság ne puskázzon egy korábbi alkotmányra vonatkozó alkotmányossági értelmezéseiből" - szögezte le. Mint mondta, éppen ők védik az alkotmányosságot azzal, hogy a taláros testület határozatait figyelembe véve módosítják az alaptörvényt. Példaként hozta fel az egyházakat érintő szabályozás kérdését, valamint a választási regisztráció elvetését.

15.53: Újabb tüntetők és ellentüntetők érkeztek a Lendvay utcába

Egyre több érdeklődő, köztük újabb tüntetők és ellentüntetők érkeztek csütörtök kora délután a Lendvay utcába a Fidesz székháza elé. Nagyjából 100-150 ember van a helyszínen. Előbb az önmagát civil szervezetnek nevező Egységfront Mozgalom néhány tagja jött egy "Minden hatalom a népé" feliratú kétrudas zászlóval. Ők egy "Az alaptörvény nem a nép alkotmánya" feliratú transzparenst feszítettek ki a kerítésre. Csatlakozni szerettek volna a reggel óta az udvaron demonstrálókhoz, de miután beszélgettek velük, abban egyeztek meg, hogy kint maradnak az utcán. Nem sokkal később megjelentek az ellentüntetők is, akik egy nagyméretű fekete transzparenssel érkeztek, ennek szövege: "Gyászol a nemzet! Hazaárulóktól szenved". A transzparensen jelenlegi vezető szocialista politikusok, Bajnai Gordon, az Együtt 2014 választói mozgalom alapítója, Bokros Lajos EP-képviselő és Simor András volt jegybank-elnök, valamint Kádár János egykori kommunista diktátor fotója látható. A transzparensükkel előbb az utca közepén álltak meg, de onnan a rendőrök felterelték őket a járdára, így most a túlsó oldalról néznek farkasszemet a reggel óta a székház udvarán demonstrálókkal. Bencsik András, a békemenet egyik kezdeményezője Facebook oldalán arra kérte a menet szimpatizánsait, hogy ha tehetik, menjenek a Fidesz székházához, amelyet "nehezen definiálható alakok" törvénytelenül blokád alá vettek. "Nem kell velük szemben erőszakot alkalmazni" - írta a Demokrata főszerkesztője. Szerinte arra van szükség, hogy minél többen kifejezzék rokonszenvüket a Fidesszel, ott legyenek és bátorítást adjanak azoknak, akik bent vannak az épületben, és talán beszéljenek "az udvaron gubbasztókkal, hátha akad közöttük normálisan gondolkodó". A Lendvay utcába egyébként folyamatosan érkeznek az emberek, egy részük a tüntetők pártján áll, míg másik részük a demonstrálókat szidja. A folyamatos szópárbajokat és a hangzavart tovább tetőzi, hogy a Fidesz-székház udvarát elfoglalók folyamatosan az "Alkotmányt, demokráciát, jogállamot!" szlogent harsogják. Két tüntető felmászott a székház földszinti erkélyére és kiült annak karzatára. Egyikőjük az összegyűltekhez szólt, míg a másik "Az alkotmány nem játék" transzparenst terített ki a terasz korlátjára.

14.55: Kiengedték a reggel előállított demonstrálót

Kiengedték a rendőrségről azt a fiatalembert, akit még délelőtt állítottak elő a rendőrök a Fidesz Lendvay utcai székházánál zajló demonstrációról. Ellene szabálysértés miatt indult eljárás. Ezt maga az érintett jelentette be, akit az épület udvarán ülő társai hangos ovációval üdvözöltek. A 20-as éveiben járó fiatalember, aki nevét nem árulta el, arról beszélt az újságíróknak, hogy miközben megpróbált bejutni a székházba, az ajtónyílásba betette a kezét és a lábát. Közlése szerint a bent lévők a lábát rugdosták, a kezére pedig rá akarták zárni az ajtót. Hozzátette: ezután passzívan ellenállt a rendőri intézkedésnek, ezért beszállították a VI. kerületi rendőrkapitányságra. Itt jogszerű rendőri intézkedésnek való ellenszegülés szabálysértése miatt indult ellene eljárás, amiért 30 ezer forintra bírságolták - mondta. Hangsúlyozta, nem ismeri el a szabálysértés tényét, de ha megbüntetik mégis, akkor ledolgozza büntetését.

14.29: Fidesz: félmilliós kárt okoztak "Bajnai emberei"

"Bajnai Gordon emberei a Fidesz Lendvay utcai székházába betörtek, ablakot törtek ki és ajtót tettek tönkre, félmillió forintos kárt okoztak" - közölte a kormánypárt csütörtökön az MTI-vel, hozzátéve: "a székházában dolgozó nőkkel és férfiakkal szemben fizikai erőszakot alkalmaztak". Csütörtök délelőtt tüntetők hatoltak be a Fidesz budapesti székházának udvarára az alaptörvény negyedik módosítása ellen tiltakozva. A Fidesz első reagálásban azt közölte, az agressziót nem tartja elfogadható eszköznek, és ha Bajnai Gordon előre szól, akkor az embereit minden további nélkül beengedik a Fidesz székházába. "A székházfoglaláshoz Bajnai Gordonnak vagy az általa képviselt szervezeteknek nincs köze, ezt a Fidesz is tudja" - kommentált az MTI-hez eljuttatott kommünikében az Együtt 2014 választói mozgalom, amelynek a volt kormányfő társalapítója.

Korábban:

A civil demonstrálók, akik a bejáratot védő vaskapun másztak át, akciójukat indokolva azt mondták, az alaptörvény negyedik módosítása ellen tiltakoznak. Az épületbe nem jutottak be. Az MTI tudósítójával a helyszínen lévők azt közölték, mindannyian civilek, szervezőjük nincs, spontán megmozdulásként gyűltek egybe. A demonstrálók leültek az épület udvarán, ahol kifeszítettek egy "Az alkotmány nem játék" feliratú transzparenst. Többen papírlapokat akasztottak a nyakukba, amelyeken többek között "tisztességes kampányt, szabad választást", "hajléktalannak lenni nem bűn", "független igazságszolgáltatást", "állami önkénytől mentes egyházakat", valamint "szabad egyetemen szabad tanulást" feliratok olvashatóak. Néhány perccel akciójuk kezdete után fél tucat rendőrautó is a helyszínre érkezett. Az időközben kinyitott kapun rendőrök mentek be az udvarra, akik az egyik résztvevővel beszéltek a demonstráció céljáról. Egy rendőrautó a Lendvay utca sarkán összeütközött egy másik járművel. A rendőrség azt kérte a résztvevőktől, hogy ne menjenek be az épületbe, mert azzal szabálysértést követnek el. Az udvaron, az épület bejáratánál kisebb dulakodás alakult ki. Egy embert a rendőrök ölben vittek ki, mert a férfi megpróbált behatolni a székházba. A rendőrök azt mondták, hogy a fiatalember ellenszegült a rendőri intézkedésnek, ezért őt megbilincselték és elszállították a helyszínről. Az egyik résztvevő újságírónak azt mondta, hogy azért szervezték a hangsúlyozottan békés demonstrációjukat, mert tiltakozni akarnak az alaptörvény negyedik módosítása ellen. Véleménye szerint annak elfogadásával minden magyar ember jogait korlátozni fogják. Kijelentette, addig akarnak a székháznál maradni, amíg "a gyalázatos módosítást" vissza nem vonják. A magukat a "Fidesz-székházat elfoglalóknak" nevezők csütörtök délelőtt közleményt juttattak el az MTI-hez, amelyben azt írták, mintegy száz, a negyedik alaptörvény-módosítás ellen tiltakozó állampolgár "elfoglalta a Fidesz-székházat és békés ülősztrájkba kezdett". Szerintük a Fidesz-KDNP elnyomó rendszert épít, ma Magyarországon az alkotmányosság, a jogállamiság és a társadalmi szolidaritás legalapvetőbb követelményei sem érvényesülnek. A kormánnyal szembeni ellenállásuk szerintük lelkiismereti kérdés, ezért élnek a polgári engedetlenség eszközével. Kezdeményezésük erőszakmentes, pártoktól független, és minden demokratikus érzelmű honfitársuk szolidaritására számítanak - közölték. Tudatták: tiltakoznak a Magyar Köztársaság alkotmányos rendszerének "szétverése" és az ellen, hogy a Fidesz-KDNP képviselői az Alkotmánybíróság által már alkotmányellenesnek ítélt rendelkezéseket írnak az alaptörvénybe. Tiltakoznak az egyetemek gazdasági autonómiájának felszámolása, és a hallgatók "röghöz kötése", a hajléktalan emberek "hatósági üldözése", a "gyermektelen, az élettársként élő és az azonos nemű párok család fogalmából való kirekesztése" ellen. Tiltakoznak továbbá a szólásszabadság, a szabad választások és a független igazságszolgáltatás "korlátozása", az egyházak közötti diszkrimináció, valamint az Alkotmánybíróság jogköreinek szűkítése és 22 év alkotmánybírósági döntéseinek érvénytelenítése ellen. Kiállnak amellett is, hogy az új alkotmányt széleskörű társadalmi részvétellel alkossák meg, és népszavazással erősítsék meg - olvasható közleményükben.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.