Közélet

Áldozatvédelemről az iskolapadban is – egyedülálló kurzus indult az SZTE-n

Áldozatvédelemről az iskolapadban is – egyedülálló kurzus indult az SZTE-n

2013. március 7., csütörtök
Áldozatvédelemről az iskolapadban is – egyedülálló kurzus indult az SZTE-n

A Szegedi Tudományegyetem két karáról közel százan jelentkeztek arra a kurzusra, melynek központi témája az áldozatvédelem. A negyvenórás bűnmegelőzési képzés TÁMOP-támogatás révén indult el az universitason.

„Egy társadalom civilizáltságát, fejlettségét jól le lehet mérni azon, hogy miként viszonyul az erőszakhoz” – közölte a kurzusindító előadáson

Szabó Gábor

. Az SZTE rektora úgy látja, az áldozatvédelemről, az áldozattá válás megelőzéséről és kezeléséről mindenkinek kellene tanulnia, aki később munkája során emberekkel kíván foglalkozni. A „Csongrád megyei összefogás az áldozattá válás megelőzése és áldozatsegítés érdekében” program támogatásával indított 40 órás kurzus gyakorlati képzést is tartalmaz. Ez utóbbi keretében a résztvevők 20 órás kommunikációs, problémamegoldó és kapcsolatteremtő feladatokat oldanak meg. Az „Áldozatvédelem – áldozattá válás és megelőzésének alternatívái” című oktatási modulra a Szegedi Tudományegyetem Egészségtudományi és Szociális Képzési Karáról, valamint a Juhász Gyula Pedagógusképző Karról várták a jelentkezőket. „A kurzus haszonélvezői a hallgatók, illetve azok lesznek, akiket segítenek és ellátnak. Ahogy az egészségügyben szokták mondani, a legbiztosabb gyógyítás a megelőzés, és így van ez az áldozattá válás témájában is. A megelőzés legfontosabb alappillére azonban a tudás” – jelentette ki Szegedi Tudományegyetem Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar dékánja.

Barnai Mária

hozzátette, mindenképpen helye van a karon ennek a képzésnek, hiszen az ott végzők sokat fognak találkozni munkájuk során a krízishelyzetbe került emberekkel és az áldozatokkal. A kurzusindító órán

B. Nagy László

kormánymegbízott elmondta, bár a kormányhivatalnak nem feladata az áldozatvédelem, de mégis fontosnak érzi ezt a területet, ezért volt életre hívója a „Nem vagyunk egyedül!” című programnak, amelynek keretében ezt a képzés is elindul. Hozzátette, reméli, akik elvégzik a kurzust, érzékenyebbé válnak a problémákra, és a hallgatók képesek lesznek majd észrevenni, meghallgatni az embereket, illetve segíteni nekik gondjaik megoldásában. „Hogyha egy vagy két embert meg tudnak menteni, akkor ez az egész nem volt hiábavaló és a projekt megvalósította a célját” – hangsúlyozta B. Nagy.

„Közösen, együtt erősebbek vagyunk, többet tudunk tenni a közért” – ezt már Lukács János megyei rendőrfőkapitány jelentette ki. A dandártábornok elmondta, programjaikkal – melyek között többel is kiemelkedő eredményeket ért el a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság az elmúlt évek alatt – igyekeznek minden korosztályt megszólítani. A Szegedi Tudományegyetemmel 1998 óta működik együtt a rendőrség, több kurzust is tartanak, például bűnmegelőzés és drogprevenció témakörben. Kiss-Rigó László megyés püspök elmondta, az egyházmegye örömmel csatlakozott a „Csongrád megyei összefogás az áldozattá válás megelőzése és az áldozatsegítés érdekében” című projekthez, míg Kothencz János, a Lakótelepi Emberek Érdekképviseleti Társulása (L.É.T.) életre hívójaként arról szólt, hogy a projekt egyfajta szemléletmódra mutat rá, egyik legfőbb üzenete, hogy érdemes odafigyelni embertársainkra. A „Nem vagyunk egyedül” TÁMOP-5.6.1.C-11/2-2011-0023 projekt keretében elindított egyetemi képzést Szilágyiné Bay Lujza tartja az egyetemistáknak. Portálunknak a program szakmai vezetője kifejtette, a pályázat bemutatása mellett a bűnözés kialakulásáról is szó lesz a kurzuson, illetve az áldozati csoportokat is számba veszik. A hatályos jogszabályokat is megismerik majd a hallgatók, de a munkahelyi pszichoterror is szóba kerül, akárcsak a családon belüli erőszak.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.