Nehéznek ígérkezik az idei esztendő is, a válság kirobbanása előtt bekövetkezett felzárkózási folyamat megtorpant, lépést vesztettünk, elfogyott a lendület, még a szomszédok, vagy az egykoron velünk azonos alapokról induló országok is jócskán lehagytak bennünket, figyelmeztetett Bod Péter Ákos közgazdász, a Corvinus Egyetem tanára. Komolyabb fellendülésre 2013-ban sem számíthatunk.
A neves szakember az ország aktuális gazdasági helyzetéről és a kilátásokról beszélt Szegeden, a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évadnyitó rendezvényén. Az elmúlt évben a térség országaiban megindult a fejlődés, nálunk, sajnos, további visszaesést hozott. Csupán az exportunk teljesített jól, húzta fölfelé a gazdaságot, de ez sem bizonyult elegendőnek. A GDP folyamatosan csökken, még mindig nem érte utol a válság előtti szintet, csakúgy, mint a fogyasztás. Veszélyesen zsugorodik a beruházások szintje, ami azért figyelmeztető, hangsúlyozta a közgazdász, mert az elmaradt tőkebefektetések idővel nagyon hiányozni fognak, nélkülük tartós gazdasági fellendülés sem következhet be.
A közgazdász szólt a magyar külön út áráról, miközben a 10 éves futamidejű német állampapírok hozama például alig 1,5 százalék, a lengyeleké, cseheké ennek a duplája, a magyar állampapírok pedig 9 százalék felett is cseréltek már gazdát, ami jócskán megdrágítja az ország finanszírozását, veszélyezteti annak pénzügyi stabilitását. A vállalatok hitelezése is befagyott, a piaci szereplők egymásra mutogatnak, miközben a korábban óriási nyereségeket elkönyvelő bankok kitettsége a kormány intézkedéseinek következtében éppen Magyarországon csökkent leginkább, itt romlott jelentősen a pénzintézetek nyereségpozíciója. Az Európai Bizottság előrejelzése szerint –, mivel a válság nem egyformán érintette a tagállamokat – a recesszióból való kilábalás sem fog egyforma ütemben bekövetkezni. Míg a balti államok esetében 3-3,5 százalékos növekedést prognosztizálnak, Németországban 1-et, addig nálunk a tavalyi 1,5 százalékos csökkenés után 0,4-et. Ezzel szemben kormányunk derűlátóbb, 0,9 százalékos növekedéssel számol. Az infláció csökkenni fog, ha nem történik valami váratlan és kiszámíthatatlan fordulat, akkor 3,2 százalék várható. A szakember szerint folytatódhat az alapkamat-csökkenés, és a forint /euró árfolyam sem fog elszabadulni, 280 forint körüli szint várható. Az éves költségvetési hiány az idén nem haladhatja meg a GDP 3%-át.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.